Warszawskie biuro Linklaters świadczy bezpłatną pomoc prawną osobom potrzebującym oraz organizacjom pozarządowym

Kancelaria Linklaters od kilku lat uczestniczy w cotygodniowych dyżurach w Klinice Prawa służąc radą studentom w praktycznym rozwiązywaniu problemów prawnych osób ubogich, które zgłosiły się do Programu oraz ucząc przyszłych prawników zasad zawodowej odpowiedzialności.

Działalność pro bono jest korporacyjną powinnością, ale równocześnie udział w tego rodzaju inicjatywach daje ogromną satysfakcję osobistą – przekonuje Jolanta Tropaczyńska, wspólnik oraz szef departamentu korporacyjnego biura Linklaters w Warszawie, koordynator działań w zakresie projektów pro bono w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz na rynkach wschodzących w ramach kancelarii Linklaters.

Na potrzebę rozwoju pomocy prawnej pro publico bono w Polsce odpowiada również Centrum Pro Bono, które koordynuje współpracę między kancelariami prawnymi, a organizacjami pozarządowymi potrzebującymi profesjonalnych konsultacji prawnych, do których często nie mają dostępu ze względu na ograniczenia finansowe. Kancelaria Linklaters pomogła dotychczas Powiślańskiej Fundacji Społecznej w sprawie dotyczącej ochrony danych osobowych, Beskidzkiemu Klubowi Astronomicznemu "Polaris" w zakresie prawa podatkowego oraz Polskiemu Związkowi Niewidomych - Oddziałowi Lubelskiemu w kwestiach cywilistycznych oraz podatkowych.

Kancelaria Linklaters uczestniczyła również w pracach nieformalnej grupy ekspertów zajmującej się przygotowaniem konkretnych propozycji zmian legislacyjnych w zakresie obowiązujących obecnie przepisów podatkowych nakładających podatek VAT na pomoc prawną pro bono. Zwieńczeniem prac grupy był projekt nowelizacji ustawy VAT zaprezentowany Ministerstwu Finansów i Komisji Sejmowej Przyjazne Państwo przez Centrum Pro Bono. Komisja podjęła decyzję o przesłaniu projektu do Biura Analiz Sejmowych.

Warszawskie biuro Linklaters w ramach swojej działalności pro bono aktywnie uczestniczy także w inicjatywach globalnych. Ostatnio, wspólnie z Fundacją Hilde i Klausa Schwaba na rzecz Społecznej Przedsiębiorczości (Schwab Foundation for Social Entrepreneurship) kancelaria wydała raport „Promowanie przedsiębiorczości społecznej – przeszkody prawne, regulacyjne i podatkowe: analiza porównawcza” wskazujący przeszkody w rozwoju inicjatyw lokalnych w sześciu krajach: w Polsce, Niemczech, Brazylii, Indiach, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Prace nad raportem były największym projektem pro bono podjętym dotychczas przez firmę - zajęły ponad rok i zaangażowały 50 prawników z różnych biur Linklaters. Raport był prezentowany podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.