Współpracę z kancelarią nawiązało sześciu nowych specjalistów prawa energetycznego: Krzysztof Kwiecień, Magdalena Wojtowicz, dr Magdalena Malicka, Martyna Witkowska, Andriy Bagriy i Vladislav Dubrovin. Dołączyli do oddziałów kancelarii w Polsce, na Ukrainie oraz w Kazachstanie.

Nowi eksperci posiadają szerokie doświadczenie w obsłudze kluczowych przedsiębiorstw energetycznych, jak również wieloletnią praktykę w instytucjach administracji państwowej, m.in. w Urzędzie Regulacji Energetyki. Specjalizują się w sprawach związanych z rynkiem energii elektrycznej, w tym tej ze źródeł odnawialnych, rynkiem gazu, paliw ciekłych, ropy naftowej oraz w problematyce użytkowania złóż.

Dr Magdalena Malicka specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa energetycznego, w szczególności związanych z rynkiem energii elektrycznej oraz paliw ciekłych. W kancelarii odpowiedzialna jest za kompleksową obsługę przedsiębiorstw z branży energetycznej oraz paliwowej. Doświadczenie zawodowe Magdaleny Malickiej obejmuje wieloletnią pracę w Urzędzie Regulacji Energetyki. Prowadziła postępowania administracyjne przed Prezesem URE, w tym dotyczące wymierzania kar pieniężnych za niewłaściwą jakość paliw ciekłych oraz nieprzestrzeganie warunków koncesji. Przygotowywała decyzje administracyjne w zakresie koncesjonowania rynku paliw ciekłych. Brała udział w opiniowaniu projektów ustaw w tym zakresie. Zatwierdzała Programy Zgodności uczestników systemu elektroenergetycznego. Wypracowywała standardy praktycznej realizacji prawa wyboru sprzedawcy oraz badała niezależność operatorów systemów dystrybucyjnych. Posiada również doświadczenie w doradztwie dla kluczowych podmiotów z sektora energetycznego w zakresie prawnych aspektów handlu energią oraz paliwami ciekłymi. Jest wykładowcą prawa administracyjnego w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach.

Zobacz: Magdalena Amerek koordynatorem German Desk w Chałas i Wspólnicy

Krzysztof Kwiecień posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów z sektora energetycznego, w szczególności przedsiębiorstw z branży gazowniczej. W kancelarii odpowiedzialny jest za rozwijanie praktyki w zakresie doradztwa prawnego na rzecz podmiotów zainteresowanych inwestycjami infrastrukturalnymi i wydobywczymi oraz inwestycjami w energetykę opartą na gazie. Jego zadaniem jest również obsługa prawna przedsiębiorstw chemicznych oraz innych przemysłowych odbiorców gazu ziemnego. Praktyka zawodowa Krzysztofa Kwietnia obejmuje m.in. pracę w Urzędzie Regulacji Energetyki. Brał udział w pracach Grupy Roboczej ds. Gazu Rady Europejskich Regulatorów Energii (CEER) i Rady Regulatorów Agencji UE ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER). Znajomość realiów sektora zawdzięcza obsłudze znaczących projektów dla przedsiębiorstw energetycznych oraz pracy w Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Doświadczony prelegent podczas licznych konferencji poświęconych rynkowi gazu. Prowadził szereg wykładów dotyczących implementacji III pakietu energetycznego oraz perspektyw rozwoju rynku gazu, w szczególności w zakresie rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz łańcucha dostaw gazu skroplonego (LNG). Włada biegle językiem angielskim, francuskim i rosyjskim.

Zobacz: Chałas i Wspólnicy w czołówce rankingu kancelarii AMBER TOGA 2011

Magdalena Wojtowicz jest radcą prawnym specjalizującym się w zagadnieniach związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej, w tym tej ze źródeł odnawialnych. W kancelarii odpowiedzialna jest za kompleksową obsługę przedsiębiorstw z sektora energetycznego. Do jej zadań należy również prowadzenie doradztwa prawnego na rzecz przemysłowych odbiorców energii elektrycznej. Mecenas Wojtowicz posiada wieloletnią praktykę w obsłudze kluczowych spółek z sektora energetycznego, w tym szerokie doświadczenie procesowe w zakresie roszczeń związanych z posadowieniem urządzeń elektroenergetycznych oraz wynikających z realizacji umów o wykonanie sieci elektroenergetycznych. Obsługiwała liczne projekty inwestycyjne na rzecz podmiotów wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych. Posiada szeroką wiedzę na temat procedur związanych z realizacją umów przyłączeniowych, koncesjonowania działalności gospodarczej w zakresie przesyłania, dystrybucji i wytwarzania energii elektrycznej, także tej wytwarzanej z odnawialnych źródeł.

Zobacz: Współpracę z Kancelarią Prawną Chałas i Wspólnicy rozpoczął dr Maksym Ferenc

Martyna Witkowska dołączyła do oddziału kancelarii w Toruniu. Jest aplikantem radcowskim, specjalizuje się w prawie energetycznym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących odnawialnych źródeł energii. Posiada doświadczenie w realizacji licznych inwestycji związanych z budową i eksploatacją elektrowni wiatrowych. Do obszaru jej zainteresowań należy zabezpieczanie praw do gruntu na potrzeby budowy farm wiatrowych. Opiniowała umowy związane z przeprowadzaniem monitoringów środowiskowych oraz ustanawianiem służebności przesyłu, pracy śmigła. Współorganizowała oraz prowadziła specjalistyczne szkolenia z zakresu energetyki wiatrowej. Jest współautorką publikacji z zakresu przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych kancelariach prawnych oraz współpracując z prywatnymi inwestorami. Posiada szeroką praktykę w obsłudze spółek prawa handlowego.

Andriy Bagriy dołączył do kijowskiego oddziału kancelarii. Specjalizuje się w prawie energetycznym Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących gazu ziemnego, ropy naftowej oraz odnawialnych źródeł energii. Posiada doświadczenie w prowadzeniu sporów z zakresu windykacji długów związanych z dostawami gazu oraz w sporządzeniu umów o dostawy gazu oraz innych paliw. Jego praktyka obejmuje również zarządzanie mieniem państwowym, takim jak gazociągi. Pracował w Ministerstwie Paliw i Energetyki Ukrainy jako specjalista do spraw mienia państwowego, współpracując z najważniejszymi przedsiębiorstwami z branży energetycznej, w tym. m.in. z koncernem Naftogaz. Jak doradca uczestniczył w tworzeniu przedsiębiorstwa Naftogaz Merezhi, powołanego w celu zreformowania koncepcji rynku dostawy gazu na terytorium Ukrainy oraz wzmocnienia kontroli państwa w tym sektorze. Posiada wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu klientów przed sądami gospodarczymi. W swojej dotychczasowej praktyce bronił interesów kluczowych ukraińskich przedsiębiorstw z wielu branż. Jest autorem licznych analiz związanych z rynkiem gazu oraz doświadczonym prelegentem podczas wielu konferencji poświęconych kwestiom gazu na Ukrainie.

Zobacz: Chałas i Wspólnicy wzmacnia Departament Prawa Rosyjskiego

Vladislav Dubrovin rozpoczął współpracę z oddziałem kancelarii w Ałmaty. Odpowiedzialny jest za obsługę projektów związanych z użytkowaniem złóż, zarówno węglowodorów, jak i pozostałych kopalin podstawowych. Dubrovin to doświadczony in-house lawyer. Pracował w kazachstańskich i międzynarodowych przedsiębiorstwach sektora wydobywczego oraz firmach konsultingowych. Współpracował również z największymi kancelariami działającymi na rynku kazachstańskim. Specjalizuje się w prawie geologicznym i górniczym, jak również korporacyjnym oraz prawie nieruchomości. Aktywnie wspiera proces stanowienia prawa w Kazachstanie. Brał udział w tworzeniu ustawy „O złożach i użytkowaniu złóż”, a także w pracach nad projektem ustawy regulującej produkcję oraz handel wybranymi rodzajami produktów naftowych. Uczestniczył również w pracach nad kazachstańską ustawą dotyczącą zasad użytkowania nieruchomości. W swoim dorobku ma liczne publikacje, głównie dotyczące zasad prawnych funkcjonowania sektora wydobywczego oraz rynku paliwowego w Kazachstanie.