Sąd Najwyższy rozstrzygnął ostatecznie, że The Bank of New York Mellon z siedzibą w Nowym Jorku nie miał prawa złożyć wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego wobec Fabryki Wódek "Polmos Łańcut".Uchwała ta ma zastosowanie także do wniosków BoNYM o wtórną upadłość w innych sprawach.

Sąd Najwyższy w dniu 20 stycznia 2010 r. podjął uchwałę, która potwierdziła, iż krąg podmiotów uprawnionych do wszczynania w Polsce wtórnego postępowania upadłościowego jest ograniczony wyłącznie do podmiotów, mających swoją siedzibę w Polsce.

Sześć spraw z wniosków The Bank of New York Mellon o wszczęcie wtórnej upadłości polskich spółek to jedne z pierwszych takich spraw przed polskimi sądami.

Precedensowy charakter sprawy i orzeczenia Sądu Najwyższego wynikał m.in. z objęcia Polski europejskimi regulacjami prawnymi w zakresie międzynarodowego postępowania upadłościowego - wyjaśnia mecenas Marek Musioł, szef zespołu prawników, którzy wystąpili przed Sądem Najwyższym - Umożliwiają one wszczynanie w Polsce postępowań upadłościowych – wtórnych wobec głównych postępowań, otwartych w innych krajach Wspólnoty Europejskiej. Jednym z głównych celów tych regulacji jest ochrona interesów miejscowych: lokalnych wierzycieli i przedsiębiorstw, jak również interesów gospodarczych państwa, w którym wtórna upadłość ma być wszczęta.

Zdecydowana większość polskich sądów przyznała racje poglądom reprezentowanym przez kancelarię mecenasa Marka Musioła. Jednakże Sąd Okręgowy w Rzeszowie, rozpatrując zażalenie BoNYM na postanowienie Sądu Rejonowego w Rzeszowie o oddaleniu wniosku o upadłość Fabryki Wódek „Polmos Łańcut” skorzystał z możliwości skierowania zapytania do Sądu Najwyższego. Uchwała Sądu Najwyższego potwierdziła stanowisko prawników Grupy Belvedere.

Ekspertyza prawna kancelarii prawniczej Marek Musioł, a także uzyskane przez nią opinie prawne, przygotowane przez autorytety międzynarodowe z dziedziny prawa naprawczego, wreszcie determinacja całego zespołu kancelarii były zasadniczym wsparciem dla Grupy Sobieski w wypowiedzianej nam batalii sądowej - powiedział Krzysztof Tryliński, dyrektor generalny Grupy Belvedere - Obrana strategia obrony okazała się słuszna, o czym dobitnie świadczy wydana uchwała Sądu Najwyższego