Agencje doradztwa personalnego coraz częściej kontaktują się z kancelariami, aby zaoferować im swoje usługi rekrutacyjne. Ale, na czym tak naprawdę te usługi polegają i czy rzeczywiście kancelarie prawne ich potrzebują? Czy z usług agencji korzystają jedynie duże, międzynarodowe korporacje, czy również mniejsze, wąsko wyspecjalizowane kancelarie?

Jest wiele powodów, dla których warto pracować z agencją rekrutacyjną, zwłaszcza, że coraz rzadziej wymagają one wyłączności, a coraz częściej świadczą usługi nie tylko rekrutacyjne, ale również doradcze.

Wiele firm, bez względu na wielkość i zakres działalności, decyduje się na współpracę z firmą rekrutacyjną, gdy ma długotrwały problem ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. Mniejsze kancelarie, zwłaszcza te wyspecjalizowane w jednej gałęzi prawa, poszukują oprócz sekretarek, asystentek czy księgowych, przede wszystkim specjalistów z danej dziedziny. I o ile ze znalezieniem recepcjonistki poradzą sobie same, o tyle ze znalezieniem prawnika z uprawnieniami i konkretnym doświadczeniem, może mieć już problem. I tu pojawia się szansa do działania dla agencji.

Kancelarie korporacyjne, zatrudniające po 100 czy 200 osób zwracają się do headhuntera z każdą potrzebą rekrutacyjną, bez względu na to, czy poszukiwana jest sekretarka na pół etatu czy szef działu. Dla takiej kancelarii nie koszty są ważne, a przede wszystkim szybkość i niezawodność działania.

Innym powodem, dla którego warto zdecydować się na współpracę z agencją, jest jej rola pośrednika. Nierzadko Partner wie, kogo chce zatrudnić, zna imię i nazwisko takiej osoby, a nawet jej miejsce zatrudnienia, ale niezręcznie mu bezpośrednio skontaktować się z nią i złożyć jej propozycję pracy. Dlatego dużo prościej i taktowniej jest skorzystać z usług konsultanta, który taki kontakt ze wskazaną osobą nawiąże i podejmie negocjacje. Taka sytuacja pozwala kancelarii zorientować się, czy dana osoba w ogóle rozważa zmianę pracy, jakie ma plany zawodowe, a przede wszystkim - czy dopuszcza możliwość pracy u tegoż pracodawcy. Zgromadzenie takich informacji umożliwia podjęcie dalszych działań, które często kończą się zatrudnieniem pożądanej osoby. Zazwyczaj agencje za tego rodzaju pośrednictwo pobierają mniejszą opłatę.

Coraz częściej zdarza się, że kancelarie prawne chcą zatrudnić nie prawnika, a specjalistę z innych dziedzin np. ekonomistę czy finansistę, który będzie pracował w zespole prawników i wspierał ich swą wiedzą praktyczną. W takiej sytuacji pomoc firmy rekrutacyjnej jest często konieczna. Partnerzy nie zawsze mają odpowiednie rozeznanie i kontakty w innych branżach, bywa, że nie są sami w stanie dotrzeć do odpowiedniej osoby, bo nie mają możliwości poruszania się w danym środowisku zawodowym. Wtedy najlepiej zwrócić się do agencji, która zatrudnia wyspecjalizowanych konsultantów, rekrutujących tylko bankowców, podatkowców czy aktuariuszy. Jedynie połączenie wiedzy z zakresu rynku prawniczego z wiedzą na temat innych rynków pracy może przynieść efekt, jakim jest zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego, często niszowego specjalisty. Takie usługi oferują duże agencje, które zatrudniają odpowiednią ilość osób, podzielonych na zespoły i podzespoły, co pozwala na wyspecjalizowanie się w rekrutacji danego rodzaju specjalistów.

Innym powodem współpracy z agencją może być chęć zatrudnienia w kancelarii np. sędziego czy prokuratora, który będzie zainteresowany zmianą zawodu i przejściem do sektora prywatnego. Nawiązanie kontaktu z takim środowiskiem jest niezwykle trudne, dla partnerów niezręczne, a dla osób bez odpowiednich kontaktów i doświadczenia wręcz niemożliwe. Nie każda agencja też podejmie się takiego wyzwania, gdyż jest to projekt długotrwały, pracochłonny, a dla klienta kosztowny.

Marlena Bogucka, Consultant, Hays Poland, zespół Hays Legal