Doradcy podatkowi Taxperience o najnowszym wyroku NSA

Wyrok NSA z 23 lipca 2010 r. odmawia podatnikom uznania wydatków na usługi marketingowe za koszty uzyskania przychodów bez ich rzetelnego udokumentowania.
Przedmiotowy wyrok jest szczególnie istotny w kontekście podmiotów powiązanych korzystających z usług marketingowych świadczonych przez spółkę-matkę.


Uzasadnienie wyroku


NSA odrzucił skargę kasacyjną od wyroku WSA w sprawie uznania wydatków na cele marketingowe za koszty uzyskania przychodów.
W ocenie Sądu nie jest wystarczającym posiadanie przez podatnika umów na usługi marketingowe świadczone przez firmę zewnętrzną. Również w sytuacji posiadania przez podatnika zleceń marketingowych czy notatek służbowych nie możemy mówić, że dana usługa została wykonana.


W trakcie prowadzonego postępowania podatkowego karnego organ podatkowy przesłuchał świadków. Z zeznań świadków nie można było wywieść, że dana usługa była na rzecz podatnika świadczona.
Zdaniem Sądu w prawie podatkowym istnieje potrzeba należytego udokumentowania poniesionych wydatków odzwierciedlających rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych. Jest to warunek konieczny do tego aby podatnik z takiego faktu mógł wywodzić korzystne dla siebie uprawnienia.
Ponadto o tym czy określony wydatek stanowi koszt uzyskania przychodów czy też nie, nie mogą zdaniem Sądu stanowić wyłącznie przepisy o rachunkowości, które regulują co najwyżej sposób dokumentowania poniesionych wydatków.
Zatem dowody w postaci rachunków, faktur czy też paragonów muszą odzwierciedlać rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych co oznacza, że muszą istnieć możliwości sprawdzenia i powiązania tych dokumentów księgowych z określonymi czynnościami faktycznymi.




Konsekwencje dla podatników


Podatnik przeprowadzający transakcje z podmiotami powiązanymi powinien dołożyć wszelkich starań aby świadczone usługi były związane z prowadzoną przez niego działalnością i były właściwie udokumentowane.
Niedopuszczalne jest uznawanie wydatków poniesionych z tytułu otrzymywanych usług marketingowych do kosztów uzyskania przychodów jedynie na podstawie umowy.


Ryzyko karne skarbowe


Kontrole transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi narażone są na szczególne ryzyko w zakresie usług niematerialnych. Kontrola w aspekcie usług niematerialnych czy zarządczych może być dodatkowo uzupełniona przeprowadzeniem postępowania karnego skarbowego.

Zespół doradców podatkowych Taxperience tworzą:

Jarosław F.Mika
Partner

Radosław Piekarz
Manager

Stefan Zdarzyński
Partner

Katarzyna Zakrzewska
Manager

Monika Piasecka
Konsultant podatkowy