Tomasz Błotnicki, prawnik w międzynarodowej kancelarii prawniczej

Od dnia 1stycznia 2010 r. każdy ojciec zatrudniony na podstawie umowy o pracę i wychowujący dziecko będzie mógł skorzystać z tzw. urlopu ojcowskiego, tj. dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jest to efekt nowelizacji kodeksu pracy, zgodnie z którą płatny urlop ojcowski będzie udzielany ojcu, pracownikowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko12 miesięcy życia.

Ojciec, chcący spędzić ze swoją pociechą więcej czasu, będzie musiał złożyć do swojego pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego. Wniosek taki powinien być złożony w terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Przy czym podkreślić należy, że pracodawca nie może odmówić w tym wypadku jego udzielenia.

W latach 2010 i 2011 wymiar urlopu ojcowskiego będzie wynosił 1 tydzień, tzn. 7 kolejnych dni kalendarzowych. Od dnia 1 stycznia 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wzrośnie i będzie wynosił 2 tygodnie. Jeżeli zdarzyłoby się tak, iż pracownikowi - ojcu udzielono urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia na przełomie grudnia 2011 r. i stycznia 2012 r. to ma on prawo do złożenia wniosku o udzielenie pozostałej części urlopu ojcowskiego, gdyż od dnia 1 stycznia 2012 r. następuje zwiększenie wymiaru urlopu ojcowskiego do 2 tygodni. Jednakże z uwagi na to, że urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni nie można udzielać w częściach, w przypadku, gdy ojciec wykorzysta urlop w 2011 r. w obowiązującym wymiarze jednego tygodnia, to w 2012 r. nie będzie miał już prawa do urlopu uzupełniającego, nawet jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy.