Dominik Krzywiński-konsultant ds. rekrutacji w sektorze budowlanym oraz nieruchomości HAYS Poland

Kryzys dał się we znaki wielu developerom i inwestorom działającym na rynku nieruchomości. Wiele inwestycji zostało zamrożonych, wstrzymanych, czy wręcz zlikwidowanych. Jednakże pojawiają się już sygnały, iż sytuacja ulega zmianie, odnotowano znaczny wzrost aktywności inwestorów w porównaniu z pierwszą połową 2009 r. Coraz więcej firm powraca do swoich planów inwestycyjnych, a co za tym idzie rozpoczynają poszukiwania pracowników. Najwięcej transakcji zostało zawartych w sektorze nieruchomości handlowych.

Ożywienie w sektorze nieruchomości w woj. małopolskim

Kraków rozpoczyna wychodzenie z zapaści na rynku nieruchomości. Firmy deweloperskie już ruszyły z realizacją inwestycji na terenie małopolski, a w planach jest wiele kolejnych realizacji.

Krakowski deweloper, firma INTER-BUD buduje centrum handlowe King Square, na które składają się: trzy budynki o łącznej powierzchni handlowo-usługowej 15,5 tys. m2, garaż podziemny (pow. 16,5 tys. m2), powierzchnie magazynowe (8,5 tys.m2), parking naziemny. i układ drogowy. Na drugą połowę 2010 roku przewidywany jest termin realizacji pierwszego etapu inwestycji budowy King Square, zaś zakończenie całości prac – na II kwartał 2011r.

Rozpoczęły się również prace budowlane nad centrum zaopatrzenia hurtowego Makro. Rozbudowę realizuje również IKEA, która powiększy swój obiekt o 16 000 mkw.

Firma deweloperska Neinver Polska zaczyna budowę centrum handlowego o nazwie Futura Park Kraków. Krakowska inwestycja firmy NEINVER będzie liczyła 44 000 mkw. powierzchni handlowej rozmieszczonej na dwóch poziomach.

W pierwszym kwartale 2011 roku firma Mayland Real Estate planuje rozpoczęcie budowy centrum handlowego Serenada. Na rok 2011 zaplanowana jest również rozbudowa centrum handlowego M1 do 54 000 mkw. I wreszcie firma Arge Nieruchomości planuje wybudowanie parku handlowego o powierzchni około 30 000 mkw przy ul. Kamieńskiego.

Specjaliści do działów najmu, rozwoju, ekspansji – pilnie poszukiwani

W związku z realizowanymi oraz planowanymi inwestycjami, wzrosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w sektorze nieruchomości oraz budowlanym. Krakowski oddział Hays coraz częściej prowadzi rekrutacje na stanowiska do działów najmu, rozwoju i ekspansji. Również osoby odpowiedzialne za utrzymanie i zarządzanie obiektami mogą liczyć na większą ilość ofert pracy niż jeszcze pół roku temu. Zarówno duże, międzynarodowe firmy, jak i mniejsze polskie, poszukują najwyższej klasy specjalistów. Rynek może nie jest jeszcze tak dynamiczny jak, przed kryzysem, jednak pojawiają się oferty zarówno dla Specjalistów, jak i Menedżerów oraz Dyrektorów.

Czego oczekują pracodawcy od potencjalnych kandydatów?

Jednym z głównych oczekiwań jest udokumentowane doświadczenie w danym obszarze działań. Jeżeli firma zajmuje się budową centrów handlowych, to poszukując np. Dyrektora ds. Najmu wymaga doświadczenia w komercjalizacji centów handlowych. Jeżeli poszukującym jest gracz z rynku powierzchni biurowych, to tylko kandydaci znający ten konkretny sektor są brani pod uwagę. Na rynku nadal dostępnych jest wiele osób szukających pracy, dlatego też selekcja aplikacji jest bardzo ostra i skrupulatna. Co ciekawe, nawet mniejsze, polskie firmy poszukują najwyższej klasy specjalistów. Chętnie rozmawiają z osobami, które zdobyły doświadczenie w dużych, międzynarodowych firmach i będą mogły wesprzeć małą firmę swoją wiedzą. Aby przyciągnąć dobrego kandydata, firmy oferują nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również inne benefisy (często pozafinansowe), a przede wszystkim znacznie większą niezależność w podejmowaniu decyzji niż korporacje.

Mniejsze miasta równie atrakcyjne pod inwestycje

Wiele firm dostrzega potencjał w mniejszych ośrodkach miejskich i tam kierują swoje działania. Nie ma tam jeszcze konkurencji w postaci dużych centrów, a popyt na tego typu usługi jest. Tamtejsi mieszkańcy chcą mieć możliwość kupowania znanych, reklamowanych marek ubrań, sprzętu, kosmetyków w swoim mieście. Coraz więcej firm zaczyna budowy niewielkich galerii handlowych o powierzchniach 5 000 - 10 000 m2. Duże sieci sklepów odzieżowych, kosmetycznych coraz chętniej otwierają swoje placówki właśnie w mniejszych miastach. Dobra lokalizacja i odpowiednio skonstruowany tenant mix, w połączeniu z niższymi, w porównaniu do dużych obiektów, czynszami, wpływa na atrakcyjność takich galerii. Skawina, Dębica, Kraśnik, Mielec i wiele innych mniejszych miejscowości z woj. małopolskiego, już ma, lub będzie mieć w niedalekiej przyszłość swoje lokalne galerie. Firmy realizujące takie obiekty poszukują kandydatów, którzy będą potrafili przekonać znanych na rynku graczy do otwarcia sklepu w mniejszej miejscowości. Jednocześnie w takich galeriach jest miejsce dla lokalnych przedsiębiorców, których również trzeba przekonać do otwarcia tam sklepu.

Rynek powierzchni biurowej

Kraków jest drugim, po Warszawie, największym rynkiem powierzchni biurowych w Polsce. Mimo, iż segment nieruchomości biurowych rozwija się wolniej niż nieruchomości handlowych, jednak również tutaj możemy zaobserwować pierwsze oznaki ożywienia.

Częściowo wiąże się to z otwieraniem się kolejnych SSC (Share Service Centers). Kraków jest bowiem dobrze rozpoznawalną na arenie międzynarodowej lokalizacją dla firm z sektora BPO/SSC. Dzięki dobrej opinii, wykwalifikowanej kadrze oraz współpracy instytucji promujących sektor usług, ma ogromne szanse pozyskać kolejne firmy. W planach deweloperów aktualnie jest ok. 400 tys m2 nowej powierzchni biurowej.

Kolejnym powodem jest oddawanie do użytku obiektów, które gdy uderzył kryzys były już mocno zaawansowane (np. Buma Qattro Park czy Diamante Plaza). Właściciele dużych biurowców poszukują wykwalifikowanych zarządców i administratorów, którzy zapewnią najwyższe standardy obsługi klientów. Oprócz tego, nadal sporo powierzchni pozostaje jeszcze nie wynajętych więc również specjaliści ds. najmu mogą liczyć na pracę w Krakowie.

Jones Lang LaSalle komentuje: „Widoczne są już oznaki trwałego ożywienia w światowej gospodarce, a wraz z nim zauważalna jest także poprawa na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.” W Krakowie można spodziewać się dalszego rozwoju sektora powierzchni biurowych. Symptomem tego jest nadal duża liczba deklarowanych przez deweloperów inwestycji biurowych szacowana na 191 000 m2 w 2010 roku i 185 000 m2 w 2011 roku.

Nadal trudna sytuacja na rynku powierzchni mieszkaniowych

Rynek mieszkań nadal jest słabszy, sporo mieszkań oddawanych do użytku nadal czeka na kupujących. Wynika to z ciągle restrykcyjnej polityki banków w zakresie udzielania kredytów oraz większej ostrożności kredytobiorców. Mimo to, na portalach z ofertami pracy pojawiają się także ogłoszenia dla pośredników w obrocie nieruchomościami, czy specjalistów ds. sprzedaży mieszkań.

Rynek nieruchomości znowu się ożywia, a wraz za tym pojawia się coraz więcej ofert pracy. Osoby zainteresowane pracą w Krakowie powinny uważnie śledzić pojawiające się ogłoszenia. Muszą się jednak nastawić na większe wymagania i bardziej restrykcyjne podejście pracodawców do selekcji. Na rynku, który wychodzi z kryzysu nikt nie może pozwolić sobie na błędy, więc każda firma chce mieć w swoim zespole najlepszych pracowników.