Działania operacyjne podejmowane przez Inspektorów związane są z bezpośrednimi wizytami w siedzibie dłużnika w godzinach 7.00-21.00, zmierzającymi do wyegzekwowania ciążącego na nim obowiązku zapłaty – to jeden z zakwestionowanych przez Prezes UOKiK fragmentów wezwania do zapłaty, wysyłanego przez spółkę Intrum Justitia. Kara nałożona na przedsiębiorcę wyniosła ponad 221 tys. zł. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał wymierzoną sankcję.

Postępowanie zakończone wydaniem decyzji 18 października 2010 r. wykazało, że spółka windykacyjna Intrum Justitia z Warszawy stosowała nieuczciwe praktyki rynkowe, informując w wezwaniach do zapłaty o możliwej wizycie Inspektora w godzinach od 7 do 21 w domu dłużnika, w celu wyegzekwowania należności. Treść przesyłanych dłużnikom pism mogła wywołać błędne przekonanie, że pracownicy spółki dysponują możliwością użycia środków przymusu, a działania będą prowadzone nawet wobec sprzeciwu konsumenta.

Mogło to budzić niepokój i lęk, co do skutków oraz samego przebiegu wizyty inspektora terenowego. W korespondencji wzywano także dłużników do osobistego stawienia się w siedzibie przedsiębiorcy, bez podania podstawy prawnej wezwania, ponadto informowano o nadaniu sprawie trybu przedsądowego, powołując się przy tym na artykuły kodeksu postępowania cywilnego nie odnoszące się do podawanej informacji.

Sąd oddalił odwołanie spółki od decyzji nakładającej karę pieniężną w wysokości 221 272 zł. W ustnych motywach uzasadnienia, Sąd wskazał m. in., iż bezprawność nie dotyczy jedynie naruszania konkretnych przepisów prawnych, lecz także szeroko rozumianych dobrych obyczajów. Wyrok SOKiK z 13 września 2013 r. (XVII AmA 18/11) nie jest prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje apelacja.