statystyki

Będą nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych

27.09.2013, 16:53; Aktualizacja: 27.09.2013, 19:51
  • Wyślij
  • Drukuj
Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej

Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnejźródło: ShutterStock

Więcej miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych kierowców. Sejm znowelizował prawo o ruchu drogowym wprowadzając między innymi nowe wzory i zasady wydawania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym. Celem zmiany dotychczasowych przepisów jest eliminacja nadużyć w korzystaniu z tych kart - poinformował w Sejmie Marek Plura, przewodniczący stałej podkomisji do spraw osób niepełnosprawnych, która zmiany przygotowała. Poseł powiedział, że wolne miejsca parkingowe są towarem deficytowym, czego często doświadczają osoby niepełnosprawne ruchowo.

reklama



reklama


Nowe karty parkingowe będą wydawane jedynie osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które mają istotne trudności w poruszaniu się. Karta będzie wydawana raz na pięć lat, a nie bezterminowo, jak to jest obecnie. Za odstąpienie karty innej osobie grozić będzie grzywna w wysokości 2 tysięcy złotych. Powstanie też centralna ewidencja kart parkingowych jako element nowego CEPIK-u, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ustawa określa też minimalną liczbę miejsc parkingowych zarezerwowanych wyłącznie dla pojazdów z kartą. Ma nie być problemów z ochroną danych osobowych. Poseł Plura powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nowa karta będzie spełniała wszystkie wymogi określone ustawą o ochronie danych osobowych. Zdjęcie na niej będzie widoczne jedynie w zarysie dopuszczonym przez prawo. Dane osobowe będą zakodowane. Policja lub straż miejska po odczytaniu kodu zweryfikują użytkownika karty korzystając z centralnego rejestru. I wtedy będziemy wiedzieć, że karta należy do Jana Kowalskiego a nie pani Kowalskiej - podkreśla. 

Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: gość z IP: 78.30.118.* (2014-11-16 18:31)

    Mam wydaną kartę parkingową na stałe postanowieniem sądu , teraz po raz kolejny mam pokryć koszty załatwienia karty , nowa karta niczego nie zmieni !!! W tej sytuacji nikt nie powinien składać nowego wniosku niech urzędy zrobią to za niepełnosprawnych. Pozdrawiam.

  • 2: 61 letni rencista z IP: 83.5.232.* (2014-11-15 22:09)

    ja jestem inwalidą z / fachowa nazwa/ ubytkiem częsci lewej nogi ale mam pecha jestem szczęsliwym posiadaczem fajnego auta to Porsche Carrera.i używam inwalidzką karte parkingową.I widze czasami te pełne nienawiści spojrzenia inwalidów w starych Golfach Oplach Fiatach i innych autach.,a poza tym że jestem dorosły mam 61 lat zewnętrznie wszystko mam na miejscu a niesprawność dobrze ukrywam. czy brakująca część ciała mi odrośnie za 5 lat ! a panowie i panie ustawodawcy przed wyborami tak chętnie używają wielkich słów dla kogo to oni będą pracować jak będą dbać o nasze dobro nasz los a po wyborach dbają ale o swoje diety, immunitety i inne dające im spore przywileje i pieniądze a my jeśli chcemy funkcjonować to musimy pisać podania, załączniki i płacić !!! płacić !!!

  • 3: 61 letni rencista z IP: 83.5.232.* (2014-11-15 22:02)

    ja jestem inwalidą z / fachowa nazwa/ ubytkiem częsci lewej nogi ale mam pecha jestem szczęsliwym posiadaczem fajnego auta to Porsche Carrera.i używam inwalidzką karte parkingową.I widze czasami te pełne nienawiści spojrzenia inwalidów w starych Golfach Oplach Fiatach i innych autach.,a poza tym że jestem dorosły mam 61 lat zewnętrznie wszystko mam na miejscu a niesprawność dobrze ukrywam. czy brakująca część ciała mi odrośnie za 5 lat ! a panowie i panie ustawodawcy przed wyborami tak chętnie używają wielkich słów dla kogo to oni będą pracować jak będą dbać o nasze dobro nasz los a po wyborach dbają ale o swoje diety, immunitety i inne dające im spore pieniądze a my jeśli chcemy funkcjonować to musimy pisać podania, załączniki i płacić !!!

  • 4: ja z IP: 81.219.27.* (2014-08-21 08:42)

    pijany poseł, rozpisać nowe wybory.

  • 5: rencistka z IP: 94.158.224.* (2014-08-19 11:58)

    a może by zając się tak stojącymi na tej mikrej ilości miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych mesiami, audi, volvo, porche, maybach i tego typu, bo po co nam karty jak nie mamy gdzie ich wykorzystać, podjechać w centrum handlowym pod wejście gniaczy z cudem boi facio obślizgły wyświecony kremikami z bucikami o czybach sięgających z oarkingu do widny i dziunia z tipsami solariowa z peruką i uwbisłym botokswme lecącas dopelnić jadu kiełbasianego nie może przeciez zaprakowac swym jeepem czy mesiem dalej niż dwa miejsca parkingowe!!! no i przestrzeganie prawa przez prywatne parkingi...i tak sie płaci w galerii mokotów tam gdzie APCOA Parking Polska Sp. z o.o, które rządzą się swoimi prawami i mają w dupie karty parkingowe, wiec po co poseł sie poci...pewnie o kase chodzi aby ponownie opłacić, bo koniec roku sie zbliża i trzea dziure budżetową łatać nasza kasą bo z jego 50tysi nie może nuc ubyć z diet i inncyh świadczeń pozapensyjnych, bo pensja i tak gnije na lokatach!!! żenada kolejna i koleja próba wyłudzenia kasy...upss co ja pierdziele , to nie próba tylko faktyczne wyłudzenie kasy i oczywiście marnowanie tego co już soatło wydrukowane i opłacone!!! żenada goni żenade i niby ja choryu człowiek mam wierzyć w to że on chce dobrze dla nas!!! śmiech na sali!@

  • 6: dodo z IP: 46.112.8.* (2014-04-03 10:02)

    wymienic karty tak ale nie zabierac .Ja po 10 latach stopien umiarkowany stan zdrowia sie pogorszyl , atraz ktas moze mi zabrac,Brak zaufania do panstwa prawo nabyte

  • 7: Zofia z IP: 37.30.209.* (2014-03-29 11:38)

    Tez mam karte bezterminowa i stopien znaczny na stale ale co z tego żeby wykluczyć nieprawdlowosci należy wprowadzić nowe jestem za tym bo i tak nie miałam miejsca aby stanac ciagle się denerwowałam jak widziałam kto staje na tych miejscach marzyłam dawno o takiej zmianie Nareszcie ale jest.

  • 8: Renata z IP: 37.30.209.* (2014-03-29 11:31)

    No i dobrze niech zweryfikują te karty parkingowe podam przykład tylko jeden ,mam znaczny stopien chodze okulach niedowład konczyn dolnych kiedy tylko podjechałam gdzie kolwiek cos zalatwic odjezdzalam bo nie miałam gdzie stanac /mam prawo jazdy i samochod przystosowany/ czekam niekiedy az odjedzie inwalida z miejsca parkingowego a tu wsiada modelka a samochod z karta parkingowa kto to wydawal i komu?

  • 9: kuba z IP: 178.37.31.* (2014-02-26 11:47)

    Niwielu nipełnosprawnych ma orzeczenie nipełnosprawności bezterminowe
    to znaczy że będą niepełnosprawni do końca swego trudnego życia orzeczniczy nichętnie tak orzekają a są specjialistami od tych spraw ale
    rządzący wiedzą wszystko najlepiej i wydaje się im że są nadspecjialstami
    a mrze było by lepiej jak by się zajeli swymi imunitetami.

  • 10: nn z IP: 91.193.40.* (2014-02-11 21:40)

    I znowu rządzący robią sobie jaja.
    Prawa nabyte dla nich nie istnieją.
    Moją żona, po ciężkiej chorobie i dwóch poważnych operacjach, ma znaczny stopień niepełnosprawności orzeczony na stałe. Kartę parkongową również otrzymała na stałe. Teraz Jej, i osobom podobnym, zabiera Państwo prawa nabyte. Przecież prawa takie to rzecz święta.
    Ale nie dla rządzących.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię