statystyki

Zmiany w ustawie medialnej: Abonament do lamusa

autor: WIK01.08.2013, 07:50; Aktualizacja: 02.08.2013, 10:36
Wiadomo już, że zniknie dzisiejszy abonament radiowo-telewizyjny.

Wiadomo już, że zniknie dzisiejszy abonament radiowo-telewizyjny.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończyło prace nad założeniami zmian w ustawie medialnej. Wiadomo już, że zniknie dzisiejszy abonament radiowo-telewizyjny, a zastąpi go opłata za prawo do ściągania sygnału radiowego lub telewizyjnego. Nie wiadomo natomiast, w jaki sposób będzie ona pobierana.

Resort przygotował dwa rozwiązania, które przedstawił do wewnętrznych konsultacji marszałek Sejmu Ewie Kopacz. Jak powiedział w radiowych „Sygnałach dniach” minister Bogdan Zdrojewski, teraz czeka już tylko na opinię, czy opłatę audiowizualną można pobierać od adresu domowego, czy można ją dołączyć do jakiegokolwiek rachunku, np. za prąd.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • drmdr(2013-08-01 14:18) Zgłoś naruszenie 10

    Do tej pory opłatę uzasadniało posiadanie zarejestrowanego odbiornika (TV, radio), a więc urządzenia odbierającego sygnał RTV. Nie ważne czy sygnał był z satelity, czy z kabla, czy też nadajnika naziemnego.
    Teraz 'zastąpi go opłata _za prawo_ do ściągania sygnału radiowego lub telewizyjnego'. Zatem nie trzeba mieć żadnego odbiornika, ale płacić trzeba (za adres = posiadanie mieszkania). Pójdźmy dalej. Proponuję opłatę za "korzystanie z powietrza" - za "prawo do oddychania".

    Odpowiedz
  • buehehe(2013-08-01 12:50) Zgłoś naruszenie 10

    A ja nie mam telewizora ani radia i żyję spokojnie. Wszystko dzisiaj znajdziecie w necie:))

    Odpowiedz
  • ALA(2013-08-01 09:18) Zgłoś naruszenie 10

    ja już pobieram z CYFRY+ ile jeszcze tych haraczy mam płacić za te dziadowskie programy -Brauna i jego spółki- te programy to 3D...

    Odpowiedz
  • wykończony nerwowo przez peło(2013-08-02 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    czy posłowie nie zastanawiają się czasem, że wiecznie nie będzie się posłem i któregoś piękne dnia można będzie dostać kopa w d... od zwykłego obywatela. Immunitetu nie będzie i świadków też nie będzie , ale d...a będzie bolała.

    Odpowiedz
  • kretyn(2015-06-25 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    płaciłem przez wiele lat , ale mam już tego dość --przechodzę na internet --sprzęt RTV --chętnie odeślę krajowej radzie, ma ich koszt --jeden haracz mniej

    Odpowiedz
  • Edmund 2000(2014-10-01 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Abonament RTV w 2014 roku. Ceny pójdą w górę

    Proszę przesłać znajomym ! Może jacyś dziennikarze zainteresują się tematem. Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek Prawa Handlowego który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA - jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i po przekształceniu w spółkę, jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej.
    -Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim sprzedajnym pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes - to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując, ci co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy nie orientują się, że nie muszą tego robić. Wysoko opłacana Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, podobnie jak Zarząd Spółki za bezczynność i świadome generowanie strat. Planowane na ten rok straty TVP SA to ponad 60 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów - pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo "ciemny" lud jest cyklicznie straszony w mediach komornikami, egzekucjami i firmami windykacyjnymi, a pranie mózgów powoduje, że ludzie coraz mniej kumają i ze strachu lub dla świętego spokoju w zębach kasę przyniosą Niech wyślą do Nas wszystkich obywateli propozycje umowy.

    Odpowiedz
  • Olin(2014-01-30 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nie idzie to zastosować na POdczerwień Tuska jak za pierwszej kadencji Tuska

    Odpowiedz
  • endriu(2013-08-09 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Niech zrobią TV1 i TV2 w systemie interwiu to sami się wykonczą i będzie wreszcie spokójze ZŁODZIEJAMI do łopaty az 40 tysięcy ...

    Odpowiedz
  • zdzichu(2013-10-23 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Popierajcie PO bedzie wam sie lepiej zyło lecieliście do URN to macie teraz do roboty i płacić i morda w kubeł łajzy

    Odpowiedz
  • rychu(2013-08-09 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    proszę o odpowiedż: mam wykupiony abonament na Cyfrowy Polsat,nie korzystam z TVP-czy będę placił należność ściąganą w opłatach na energię elektryczną?

    Odpowiedz
  • stary obywatel.(2013-08-02 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    to co wszyscy wypisujecie nie ma żadnego sensu. To państwo jest absolutnie chore. Uleczyć go morze tylko kolejna rewolta. Po niej przyjdą następni bardzo mądrzy i znowu dostaniemy w dupę.

    Odpowiedz
  • emerytka(2013-08-01 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    nie ma co ogladac w TV ,za co ja place, kto ze mnie kpi i pobiera haracz, bede wyrejestrowawac na 2 m-ce telewizor,w telewizji jest zmowa, bo na zadnym kanale nie ma co ogladac,a wiadomosci ogladam z komputera, i za internet tez place

    Odpowiedz
  • rozalia(2013-08-02 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    To tak jak ze śmieciami miało być dla obywatela dobrze a jest 100% podwyżka. Zgadzam się z przedmówcami zakodować

    Odpowiedz
  • grazia(2013-08-02 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    parlamentarzysci wprowadzcie oplate za zycie na tej polskiej ziemi !

    Odpowiedz
  • Hanc Kłos(2013-08-01 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    Jak znam życie znajdą sposób na ściągnięcie haraczu dla prywatnej spółki medialnej!!!. Najlepiej zakodować TVP albo wprowadzić opłatę dla wybranej telewizji z wszystkich nadających, to byłaby dopiero konkurencja. Bloki reklamowe po 20 minut i 20 minut filmu. Szok.
    Dlaczego nikt nie ustali np. KRRiT ile można w stosunku do długości filmu nadać czasowo reklam.
    Ile TVP zbiera za reklamy, a ile zbierają TV prywatne? Gdzie są pieniądze w TVP (te z reklam i z abonamentu?) Jak radzą sobie telewizje prywatne bez abonamentu i widać gołym okiem, że radzą sobie finansowo nieźle.
    Dużo kasy spływa na bzdurne autorskie programy oraz na spikerów-gadaczy, np. w pytaniu na śniadanie (Monika Richardson z sercowym kolesiem Z. Zama...kim. Ma kobitka duże wpływy, aby ściągnąć Jego do TVP, by mógł płacić swojej żonie 5 tys. alimentów.

    Odpowiedz
  • letus(2013-08-01 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    To tylko ostrzeżenie, lecz niech wie partia, która wprowadzi jakąś obowiązkową opłatę za RTV, to zniknie ze sceny politycznej. Nam nie potrzebne są 44 kanały TVP i multum programów radiowych. Wystarczy obywatelom po jednym państwowym nieodpłatnym kanale telewizyjnym i jednym radiowym, oba utrzymywane z budżetu. Resztę należy sprywatyzować i kodować.
    Twórcom tych legislacji warto zwrócić uwagę, że emitując program, narusza się teren prywatny obywatela bez jego zgody.

    Odpowiedz
  • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(2013-08-01 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam kanały erotyczne - tylko tam coś się dzieje! :)
    TVP to nudne seriale i denne programy!
    Zakodujcie TVP - kto chce niech płaci i ogląda

    Odpowiedz
  • easyrider(2013-08-01 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    Nie kijem go, to pałką! Jak zwał, tak zwał. Kasę pobiorą. To jest dopiero 'koszerny' interes. Nie dość, że rzucą tony agitacji politycznej, to jeszcze każą za to zapłacić.

    Odpowiedz
  • m(2013-08-01 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Kupiłam tym razem Polsat , ale to g... szkoda kasy

    Odpowiedz
  • pitpolo(2013-08-01 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    zabrali mi tytułem wykonawczym z wypłaty 1600zł za brak płacenia abonamentu rtv przez ostatnie 5 lat. Posłuchałem Premiera Tuska aby nie płacić tego "archaicznego haraczu" i mam za swoje. Prawie 500 zł odsetek.
    Złodziej czy bandyta ma większe prawa w Polsce bo chociaż jest wezwanie, rozprawa i wyrok. Tu nic wyrok bez możliwości obrony.
    Ktoś powie przecież to ustawa a 1966 reguluje obowiązek opłacania abonamentu więc miałem obowiązek płacić. OK, ale przez ostatnie 5 lat jakoś nikt nie chciał ode mnie nic w tej kwestii. Zapłacą więc frajerzy jak jak, którzy przestali płacić za namową Premiera i dostali za swoje. Ci, którzy w ogóle nie zarejestrowali odbiorników nic zapłacą nic chyba, że faktycznie Krajowa Rada będzie miała potrzebę znalezienia dodatkowej puli pieniędzy.
    W ujęciu ogólnym wszystkich premierów od samego początku od lewa do prawa trzeba byłoby zaskarżyć o złe zarządzanie - i tak stałoby się w spółkach prywatnych, gdzie szanuje się pieniądze a szczególnie te wydawane.

    Odpowiedz