Rada miasta nie może decydować na podstawie uchwały o przejęciu na swoją rzecz własności porzuconego pojazdu. Takie stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym orzeczeniu.
Zgodnie z art. 50a ust. 1 prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137, z późn. zm. – dalej p.r.d.) pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt jego właściciela lub posiadacza.
Samochód usunięty w powyższym trybie i nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od usunięcia uznaje się zaś za porzucony z zamiarem wyzbycia. Taki pojazd też zgodnie z p.r.d. z mocy ustawy przechodzi na własność gminy.

Żaden przepis nie precyzuje, jak samorząd ma stwierdzić nabycie własności pojazdu

Problem jednak w tym, że żaden z przepisów nie precyzuje, jak gmina powinna stwierdzić przejście na własność porzuconego samochodu.
Rada Miasta Poznania postanowiła, że wystarczająca do tego będzie uchwała. Pomysł ten jednak spotkał się z krytyką poznańskiego sądu administracyjnego, do którego trafiła skarga jednej z osób, której samochód w taki właśnie sposób miał trafić na własność miasta.
– Co do zasady przejście pojazdu na własność gminy w trybie art. 50a ustawy – Prawo o ruchu drogowym jest możliwe, z tym jednak zastrzeżeniem, że do orzekania o przejęciu pojazdu na własność gminy nie jest uprawniona rada gminy.
I to pomimo że takie orzeczenie miałoby jedynie deklaratoryjny charakter i nie byłoby równoznaczne z orzeczeniem przepadku rzeczy (pojazdu), tak jak w przypadku art. 130a ustawy, ponieważ nie stanowiłoby o władczym odjęciu własności pojazdu – wskazywał skład orzekający, któremu przewodniczył sędzia Szymon Widłak.
Sędziowie orzekli także, że w opisywanej sytuacji wobec braku ustawowej regulacji szczególnej w celu rozstrzygnięcia, czy w konkretnym przypadku zostały spełnione przesłanki przejścia pojazdu na własność gminy z mocy prawa, należało odwołać się do zasad ogólnych dotyczących nabycia rzeczy porzuconej. W szczególności w grę wchodziłoby więc powództwo o ustalenie nabycia własności na drodze cywilnej.

ORZECZNICTWO
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, sygn. akt III SA/Po 402/12.