Senatorowie zdecydują na trwającym posiedzeniu o losach spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Jeśli zaakceptują nowelizację przegłosowaną przez posłów, SKOK-i zostaną objęte podobnym reżimem co banki. Umocniony zostanie nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, spadnie rola Kasy Krajowej SKOK. Depozyty członków kas zostaną zaś objęte obowiązkowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
– Poprawki rekomendowane przez komisję nie mają charakteru systemowego. Większość z nich to zmiany redakcyjne, porządkujące i precyzujące brzmienie przepisów. Z kolei poprawki zgłoszone przez opozycję zmierzają do utrzymania obecnego status quo – tłumaczy senator Leszek Czarnobaj (PO).
Na tym etapie emocje wzbudził okres vacatio legis ustawy. Nowela proponuje, aby zmiany weszły w życie w 14 dni po ich opublikowaniu. Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj w swej opinii uważa, że to okres zbyt krótki, powodujący zaskoczenie dla adresatów ustawy, na których nakłada ona liczne obowiązki. Ekspert sugeruje wydłużenie vacatio legis co najmniej do jednego miesiąca, optymalnie do trzech miesięcy.
– Nie widzimy potrzeby odkładania wejścia ustawy w życie. W praktyce zmiany zaczną obowiązywać dopiero po ok. 2 miesiącach. Kształt zmian jest znany wszystkim adresatom już od dawna. W pracach nad nowelizacją uczestniczyli przecież aktywnie przedstawiciele Kasy Krajowej SKOK, KNF, NBP i Ministerstwa Finansów. Nikt nie będzie zaskoczony – przekonuje senator Leszek Czarnobaj.
Kontrowersje wzbudziły także przepisy przewidujące wyższe wymogi wobec kas. Chodzi o wprowadzenie kadencyjności rady nadzorczej i członków zarządu Kasy Krajowej na poziomie ustawy, a nie na poziomie statutów, czy wyższe wymagania w zakresie umów outsourcingowych. Nawet Ministerstwo Finansów przyznało, że w przypadku outsourcingu wymagania proponowane dla SKOK są bardziej restrykcyjne niż dla banków.
– Ale są kasy, które outsourcingują cały system sprzedaży. Tak daleki outsourcing wymaga również większej kontroli – argumentował Wojciech Kowalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Przekonywał także, że wymogi dotyczące kadencyjności władz Kasy Krajowej mają szczególne uzasadnienie.
– Kadencyjność zapewnia możliwość weryfikacji działalności Kasy Krajowej – tłumaczył wiceminister.
I przypomniał, że wraz z głosowaniem na walnym zgromadzeniu według zasady „jedna kasa jeden głos” kadencyjność władz ma się przyczynić do demokratyzacji stosunków wewnątrz systemu SKOK.

Etap legislacyjny
Czeka na głosowanie w Senacie