statystyki

Jazda skuterem bez prawa jazdy nadal będzie możliwa

autor: Piotr Szymaniak18.01.2013, 07:01; Aktualizacja: 18.01.2013, 08:30
Skuter

Skuterźródło: ShutterStock

Wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami 19 stycznia pożegnamy kartę motorowerową. Zastąpi ją nowe prawo jazdy kategorii AM

reklama


reklama


Dokument ten będzie uprawniał do kierowania motorowerem (pojazd dwu- lub trójkołowy o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50 cm sześc. lub silniku elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h) oraz quadem, który określono jako czterokołowiec lekki (maksymalna masa 350 kg, a prędkość 45 km/h).

Dotychczasowe przepisy zezwalały na jazdę skuterami oraz quadami zarejestrowanymi jako motorowery posiadaczom karty motorowerowej. Obowiązywała ona jedynie niepełnoletnich pomiędzy 13. a 18. rokiem życia.

Młodsi jeździć nie mogli, starsi nie musieli mieć żadnych uprawnień. Teraz pełnoletni ten przywilej utracą. By jeździć lekkim quadem lub też skuterem, będą musieli posiadać prawo jazdy kategorii AM lub jakiekolwiek inne uprawnienie (na motor lub samochód). Ale jak się okazuje, nie dotyczy to wszystkich pełnoletnich.

– Wymóg ten dotyczy tylko tych, którzy ukończą 18 lat z chwilą wejścia w życie ustawy lub później – wyjaśnia Dariusz Podleś z biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

– Ci, którzy osiągnęli pełnoletniość przed 19 stycznia 2013 r., utrzymują dawne przywileje na zasadzie praw nabytych. Czyli mogą kierować takimi pojazdami nawet wówczas, gdy nie mają żadnego prawa jazdy i nie muszą też zdawać egzaminu na kategorię AM – tłumaczy policjant.

Co do niepełnoletnich, to od 19 stycznia podniesiony będzie minimalny wiek, po osiągnięciu którego będzie można starać się o pozwolenie na jazdę skuterem czy quadem. Do tej pory kartę motorowerową mogli wyrabiać już 13-latkowie, a o zastępujące ją prawo jazdy kategorii AM będzie się można starać od ukończenia 14. roku życia. Aby uzyskać to prawo jazdy, trzeba będzie ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Warto o tym pamiętać, planując np. komunijne prezenty, bo ośmiolatek obdarowany quadem nie będzie mógł zgodnie z prawem z niego korzystać.

To niejedyna zmiana dotycząca motocyklistów. Ustawa wprowadza też nową – pośrednią kategorię prawa jazdy pomiędzy istniejącymi już kategoriami A1 i A – A2. Prawo jazdy tej kategorii będzie uprawniało do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. By zdobyć tę kategorię uprawnień, trzeba będzie mieć skończone 18 lat lub dwa lata posiadać uprawnienia do kierowania małymi motocyklami kategorii A1.

Podniesiono także z 18 do 24 lat minimalny wiek potrzebny do uzyskania bezpośredniego dostępu do prawa jazdy kategorii A. Z tym że osoby pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, które ukończyły szkolenie w zakresie prawa jazdy kategorii A, będą mogły przystąpić do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A2, a następnie – już bez konieczności dodatkowego szkolenia – będą mogły po dwóch latach przystąpić do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A.

W przypadku osób, które zdały część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy kategorii A, ta część egzaminu zostanie uznana jako równoważna części teoretycznej egzaminu dla kategorii A2.

Podstawa prawna
Ustawa o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.).

Etap legislacyjny
Ustawa wchodzi w życie 19 stycznia 2013 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

 • MaX(2014-05-11 16:57) Odpowiedz 30

  Tak czy inaczej, na każdym kroku widać jaki to jest złodziejski kraj. Na każdym kroku "góra" bez końca myśli jak by tu od narodu wyłudzić więcej i więcej kasy dla siebie. Jest prawo jazdy B i prawo jazdy B na automat które mając można jeździć tylko automatem a żeby się poruszać autem z manualem trzeba znowu zapłacić i zdać hahaha. Teraz nowe wymysły z A, A1, A2 itp będą pewnie jeszcze. Ciekawe kiedy komuś strzeli do łba żeby zrobić różne kategorie B w zależności od wielkości lub pojemności pojazdu. Będzie można jeździć tylko samochodami do litra pojemności, potem do dwóch litrów itd. A najlepiej żeby wprowadzono przymus robienia tych kategorii wszystkich po kolei z rocznymi przerwami pomiędzy żeby ceny zdążyły wzrosnąć. Naprawdę jedno jedyne co pokazuje nam "góra" to wielkie złodziejstwo i wyłudzanie od nas kasy za każde g... Inny przykład- kat. C. Nie wystarczy jej mieć żeby móc jeździć ciężarówką. trzeba zrobić kurs na przewóz rzeczy który kosztuje, w zależności od miasta, plus minus 7 tysięcy (!!!) W dodatku muszą go robić ci którzy prawko C zrobili po którymś tam 2009 roku. Ci którzy zrobili je wcześniej nic takiego nie potrzebują !!! To sobie dopiero jakiś ochłap wymyślił sposób na zarobek !!! A wszystko to co na tym kursie jest powinno być najnormalniej przekazane w podstawowym kursie na prawo jazdy C !!! To jest Polska właśnie !!!

 • ferdek(2015-11-09 14:10) Odpowiedz 10

  Niedługo to ************ debile z Brukseli każą robić prawko na chodzenie ,biurokracji jedni darmozjady matoły jedne

 • polak(2015-09-19 19:27) Odpowiedz 10

  niech polski rząd zajmie sie biedą w polsce a nich porobia drogi a oni tylko utrudniaj życie w polsce biorą się za to co nie trzeba kierowców rozumie ci co jeżdżą pijani to karać za prędkość też ale to co oni wymyślaja z tym prawem jazdy to jest czysty debilizm i todebile to wymyslaja co maja sieno w pustej dyni a nasz rza d tylko sie bije o stołek a ludzi maja w dupie barany złodzieje a motoły z rządu

 • kaa(2013-06-19 15:56) Odpowiedz 10

  Do dupy ten przepis

 • adi(2013-08-04 21:07) Odpowiedz 11

  Może być troche nieletni mają nauczke ważne że dorośli ze starymi rocznikami mają stare pszepisy.

 • arecki(2016-01-09 19:30) Odpowiedz 10

  tylko debil mógł coś takiego wymyślić. gdzie edukacja od najmłodszych lat? popatrzcie wieśniaki jak wygląda możliwość zdobycia uprawnień na motorower w krajach cywilizowanych. dzieciaki od 10 roku życia jeżdżą na małych skuterach i o dziwo żyją!

 • logik(2013-01-18 18:40) Odpowiedz 11

  szkoda, autor artykułu nie rozróżnia motoroweru od skutera. Wyjaśniam nieukom: skuterem może być zarówno motorower jak i motocykl (decydują o tym parametry techniczne) panie dziennikarzu.

 • PrzedrukzWP.(2013-01-21 07:33) Odpowiedz 01

  rzepisy, które wchodzą w życie 19 stycznia 2013 roku, wprowadzają nowe kategorie prawa jazdy. Wśród nich znajduje się kategoria AM, która zastępuje kartę motorowerową. Część kierowców, nadal będzie mogła jeździć skuterami beż żadnego dokumentu.

  Zmiany w kodeksie drogowym

  Nowa kategoria AM uprawnia do jazdy motorowerem (dwu- lub trzykołowym), którego silnik ma pojemność nie przekraczającą 50 cm3, jego moc to maksymalnie 4 kW, a prędkość maksymalna pojazdu wynosi nie więcej, niż 45 km/h. Ta sama kategoria uprawnia również do poruszania się lekkim quadem, którego masa nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna 45 km/h. Do tej pory kartę motorowerową mogła otrzymać osoba w wieku od 13 do 18 lat, natomiast uzyskanie prawa jazdy kategorii AM będzie możliwe dopiero przez 14-latków.

  Kolejną, bardzo ważną zmianą, są uprawnienia dla osób, które ukończyły 18 lat. Zgodnie ze starymi przepisami, osoby dorosłe mogły jeździć motorowerami bez uzyskiwania specjalnych uprawnień. Teraz ma się to zmienić. Nawet od pełnoletnich będzie wymagane prawo jazdy kategorii AM lub jakiejkolwiek innej na motocykl lub samochód (A, A1, A2, B lub B1). Ma to wyeliminować kierowców, którzy nie znają przepisów ruchu drogowego. Okazuje się jednak, że sytuacja nie zmieni się tak szybko. ...czytaj dalej na WP a nie płać matolom

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama