Niewiele jest osób, które nigdy nie miały okazji do frustracji z powodu poczynań sąsiada. Powody są różne: nocne imprezy, szczekający pies, wystawienie śmieci przed drzwi, grillowanie na balkonie, awantury. Jednak nie każdy wie, że niektóre z działań podejmowanych przez naszych sąsiadów są niezgodne z prawem. Należy pamiętać, że nie musimy się godzić na wszystko, co robią nasi sąsiedzi.

Najlepiej jest poprosić sąsiada o zaniechanie działań, które nam przeszkadzają. Jednak nie zawsze jest to łatwe: zdarza się, że z różnych powodów sąsiad nie chce z nami współpracować. Co robić w takich sytuacjach?

W razie ciągłych problemów z uciążliwym sąsiadem podstawowym aktem prawnym, na jaki powinniśmy spojrzeć jest kodeks cywilny. Zawarte są w nim przepisy, które regulują stosunki prawne między różnymi podmiotami, w tym także stosunki sąsiedzkie.

Niektórzy zapominają o tym, że będąc właścicielami mieszkania czy domu, są zobligowani do uszanowania praw innych ludzi. Wynika to jasno z treści ustawy, a konkretniej z art. 144. Mówi on o powstrzymywaniu się od wykonywania działań zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę.

Gdzie szukać pomocy w razie problemów z kłopotliwymi sąsiadami?

Kodeks cywilny

Mocną podstawę regulującą materię stosunków sąsiedzkich stanowią artykuły od 143 – 154 kodeksu cywilnego. Przede wszystkim znajdziemy tutaj zasady korzystania z nieruchomości i regulowania stosunków granicznych. Pomocne są także przepisy dotyczące immisji.

Przykładowe sytuacje nadużyć ze strony sąsiada:

- nie pozwala nam korzystać z drogi, a jest to jedyna możliwość dojazdu do drogi publicznej,
- dokonuje robót ziemnych na terenie ogrodu czy działki w taki sposób, że grozi to naruszeniu budynków obok,
- zabrania wchodzenia na jego posesję wówczas, gdy chcemy zerwać owoce z drzewa czy podciąć zwieszające się gałęzie,
- nie chce ponosić wspólnych kosztów utrzymania rowów czy płotów znajdujących się na granicy gruntów,
- bardzo głośno słucha muzyki, często rozpala ogniska, które bardzo dymią, etc.



Kodeks wykroczeń

Często zdarzają się sytuacje, które stanowią naruszenie art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń. Kara może grozić sąsiadowi, który przykładowo:

- remontuje, wierci dziury w ścianach w czasie ciszy nocnej,
- głośno imprezuje ze znajomymi (i to bez wcześniejszego uprzedzenia),
- wywołuje zgorszenie swoim zachowaniem, np. spaceruje bez ubrania po ogrodzie czy balkonie, itp.

Warto także dodać, że pomocy możemy szukać w regulaminach wspólnot mieszkaniowych – uciążliwe zachowanie sąsiada zza ściany można zgłosić do administracji budynku (można też zajrzeć do Ustawy o ochronie praw lokatorów).