statystyki

Przeniesiony mecz Polska - Anglia jest niezgodny z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych

17.10.2012, 09:35; Aktualizacja: 17.10.2012, 10:03
Mecz Polska - Anglia

Mecz Polska - Angliaźródło: newspix.pl

Z powodu ulewnego deszczu rozegranie meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami Polski i Anglii przełożono o 1 dzień na 17 października 2012 roku. Przepisy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) nie są zgodne z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych.

reklama


reklama


Choć Stadion Narodowy w Warszawie wyposażony jest w zamykany dach to nie został on opuszczony w dzień planowanego meczu Polska-Anglia. W konsekwencji warunki atmosferyczne uniemożliwiły rozegranie spotkania w zaplanowanym terminie.

Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Nożnej o zmianie terminu rozegrania meczu zadecydował delegat FIFA.
Jednak zmiana terminu spotkania, która jest możliwa według przepisów federacji piłkarskiej nie jest zgodna z ustawą z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych. 

Organizacja imprezy masowej wymaga zezwolenia, które wydaje prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia imprezy masowej. Co istotne, w wymienionej wyżej ustawie przewidziano, że o zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej należy wystąpić na co najmniej 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia, a do wniosku należy dołączyć szereg innych wymaganych dokumentów.

Organizator może posiadać zezwolenie na cykliczne przeprowadzanie imprez masowych. Ale nawet gdyby Polski Związek Piłki Nożnej takie zezwolenie posiadał to zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w przypadku zmiany terminu imprezy masowej (mającej odbyć się jednorazowo lub według ustalonego terminarza), organizator na 7 dni przed terminem jej rozpoczęcia musiałby zawiadomić prezydenta miasta oraz komendanta powiatowego Policji i komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, dysponenta zespołów ratownictwa medycznego i państwowego inspektora sanitarnego.

Ponieważ zmiana terminu imprezy masowej dokonano została z dnia na dzień można przypuszczać, że wymaganych zgłoszeń nie dokonano.

Najpóźniej 17 października br. o godz. 17.00 dowiemy się czy mecz zostanie rozegrany w nowym terminie, a tym samym czy ważniejsze jest prawo krajowe czy przepisy FIFA.

Dr Karol Pachnik, adwokat

reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

reklama

  • xxx(2012-10-17 14:27) Odpowiedz 00

    precz z peowskim bydłem (nie moge nazywac bydła niebydłem - PROF bartoszewski)

    Uwolnić KIBICÓW!!!

  • julka(2012-10-17 15:15) Odpowiedz 00

    zwykłych obywateli ściga się za byle bzdury, typu wykroczenia drogowe, czy z prawa budowlanego, a tu przestępstwo organizowania imprezy masowej bez zgłoszenia i wszystko się rozejdzie po kościachbo to urzędnicy państwowi organizują; jak tak można?

  • helmut(2012-10-17 15:05) Odpowiedz 00

    No i jak zwykle "pisarze prawa, zatrudnieni pewnie za drogie pieniądze z drogich kancelarii, dali dupy. Wystarczyłoby dodać prosty paragraf zezwalający na przedłużenie terminu na kolejne dni w przypadku takich okoliczności jak pogoda czy awaria.

  • helmut(2012-10-17 15:40) Odpowiedz 00

    Sprawdziłem niemieckie paragrafy, tacy niby "porządni"Niemcy pozwalają na zameldowanie jakiejś imprezy 48 godzin przed faktem, można to zrobić w internecie. Poza tym przewiduje się spontaniczne zgromadzenia, dla których zasady zezwolenia są znacznie uproszczone. Tutaj dalej mamy tzw. "zgromadzenie natychmiastowe", które z jakichś okoliczności wynikło, nie wymaga żadnego zatwierdzania albo też "zgromadzenie pilne" gdzie można zameldować praktycznie od ręki (to byłby nasz przypadek tutaj).

  • PeJot(2012-10-17 14:39) Odpowiedz 00

    Koko koko Tusk idioto,
    Na stadionie jest już błoto.
    Wszyscy w nim więc dziś pływajmy,
    W Tuska nim rzucajmy.

  • mega adowkat(2012-10-17 15:42) Odpowiedz 00

    adwokacina napisał co mu w głowie zaświtał. A w przypadku gdy w danym miejscu organizuje się więcej niż jeden raz imprezę masową ( a stadiony takim keijscem są Narodowy czy jakiś inny) decyzje sie wydaje raz i obejmuje wszytskie imprezy jakie się tam odbywają w danym terminie. Odsyła do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

  • tedd(2012-10-17 15:09) Odpowiedz 00

    rząd i wszyscy platfusi do WYMIANY!!!

  • UCHO OD ŚLEDZIA(2012-10-17 16:23) Odpowiedz 00

    Po co ten dach skoro i tak nie chroni murawy, bo wystarczy widzimisię jakiegoś pajaca?!!! Po co te setki milionów wydrenowane z kieszeni polskiego podatnika?!!! Ta murawa to właśnie zielona wyspa oszusta z Sopotu!!!

  • Wszechmoc(2012-10-17 15:12) Odpowiedz 00

    Cała ta szopka to moja zemsta za zabranie meczu z RPA Bydgoszczy.
    Chciano ośmieszyc Bydgoszcz? - Ośmieszono (na całą Europę) Warszawkę.

  • Robol(2012-10-17 15:50) Odpowiedz 00

    Bo ta ustawa to marny wymysł Tuska przeciwko kibicom, nie pomyśleli tylko o meczach na skale światową;)

  • trt(2012-10-17 14:45) Odpowiedz 00

    "...dowiemy się ..czy ważniejsze jest prawo krajowe czy przepisy FIFA."
    Co za BZDURA!!!?!??!!!?!?!?! FIFA jest stowarzyszeniem, jej "przepisy" mają taką moc jak regulamin klubu szachowego z Pcimia Dolnego.

    FIFA organizujac np: Mistrzostwa Swiata na czas mistrzostw nie placi podatkow w kraju gospodarza za rzeczy sprzedawane pod jej logiem.W RPA np:na żądanie dzialaczy Fifa , rzad RPA przesiedlal obywateli w inne miejsce poniewaz nedznym wygladem łupianek w ktorych mieszkali psuli ich wizerunek!
    Gdy fifa jest odpowiedzialna za organizacje imprezy , kazdy kraj bez wyjadku respektuje jej przepisy , a prawo danego kraju mozna wyrzucic do kosza.
    Fifa to jedna wielka mafia i maja tyle kasy ze z latwoscia mogliby kupis panstwo polskie.

  • :((2012-10-17 16:17) Odpowiedz 00

    Smutne, ale co FIFĘ obchodzi jakaś POlska?

  • tom(2012-10-17 15:01) Odpowiedz 00

    Glupi artykul. Oczywiscie, ze mecz sie odbedzie, nikt na to prawo nawet nie spojrzy. Niepotrzebnie siejecie dodatkowy ferment :p

  • Polski Kibic(2012-10-17 14:47) Odpowiedz 00

    To jest wina całości PZPN.Co oni zrobili.Tera to mogą z nas się śmiać W EUROPIE. Ciekawe czy wgl tą wode wypompują z murwy.Oni powinni zamknąć DACH wczoraj a nie o 24;00 .Pozdro dla PZPN i całej Bandy !!

  • WERNER(2012-10-17 16:19) Odpowiedz 00

    Polskie prawo to jedna wielka kpina. Jeżeli przepisy fifa okażą się ważniejsze od prawa polskiego i ten mecz zostanie rozegrany to swiadczyc to będzie jedynie o tym czym jest Polskie prawo i jakimi autorytetami dla Polaków są dający sobie wejsc na glowę jakiejs smiesznej fifie pan Donald oraz Broniu, przyznając sie tym samym do zlego skonstruowania przepisów dotyczących imprez masowych. Pozdrawaim wszystkich kibiców.

  • zwyciezymy tuskowych smiechem(2012-10-17 16:42) Odpowiedz 00

    oj tam,oj tam,oj tam a kto z tuskowych przejmuje sie prawem?z ksiezyca czy z marsa spadliscie?

  • Porąbany(2012-10-17 16:37) Odpowiedz 00

    Co robi Premier za mordę to całe towarzycho i w kamasze więzienne .za ten WATYD na cały świat ...

  • Pan M(2012-10-17 18:03) Odpowiedz 00

    okazalo sie ze FIFA stoi ponad prawem polskim

  • dd(2012-10-17 19:50) Odpowiedz 00

    Takie rzeczy to tylko w Polsce! Precz z tymi debilami, honoru nie macie?! Przez PZPN i cały zasrany rząd wszyscy się z nas śmieją! Polsko zrozum wreszcie że oni nasz kraj niszczą! Tylko prawica jest w stanie to naprawić!

  • juz nie za PO(2012-10-17 23:12) Odpowiedz 00

    Gazeta Prawna to chyba dym robi, co nie? Prawna? Jakieś farmazony ustawowe sieje, no i chyba naród buntuje. Jak ustawa? Gazeto?