Umarły umowy śmieciowe w sądach, niech żyje praca tymczasowa!

autor: Tomasz Zalewski, Małgorzata Kryszkiewicz22.08.2012, 07:06; Aktualizacja: 22.08.2012, 08:24
Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Dwa sądy rejonowe i jeden okręgowy ogłosiły przetargi na świadczenie usług przez agencje pracy tymczasowej, polegające na skierowaniu do pracy w nich pracowników tymczasowych. Rekordzistą jest Sąd Okręgowy w Warszawie, który w tej formie chce zatrudnić u siebie aż 100 osób (20 na stanowisku pracownik biurowy, a 80 na stanowisku koordynator prawny).

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • A.(2012-08-22 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Źle się dzieje w państwie...

    Odpowiedz
  • palestrant(2012-08-22 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    Zaczekajcie jeszcze 3 lata. W każdym sądzie będzie się roić od osób ze skończona aplikacją, bez szans na utrzymanie z zawodu. Obecni asystenci sędziego niech się nie niepokoją o wykształcenie tych koordynatorów w przyszłości. Tysiące osób po aplikacji będą się bić o takie "stanowisko".

    Odpowiedz
  • dominika(2012-09-25 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    uważam,iż przedmówcy nie mają racji . zatrudnienie przez agencje pracy daje ogromna szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego świeżo upieczonym absolwentom lub studentom prawa. Nie rozumiem skąd biorą się komentarze , że są to specjaliści z biedronki lub pośredniaka, wręcz przeciwnie, są to młodzi ambitni ludzie , którzy dostają szansę i na pewno będą godnie reprezentować pokolenie pzryszłych prawników w sądzie.Państwo powinno być z tego dumne , w dobie wzrastającego bezrobocia mają oni szansę na zatrudnienie!

    Odpowiedz
  • W(2012-10-08 21:42) Zgłoś naruszenie 00

    "uważam,iż przedmówcy nie mają racji . zatrudnienie przez agencje pracy daje ogromna szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego świeżo upieczonym absolwentom lub studentom prawa. Nie rozumiem skąd biorą się komentarze , że są to specjaliści z biedronki lub pośredniaka, wręcz przeciwnie, są to młodzi ambitni ludzie , którzy dostają szansę i na pewno będą godnie reprezentować pokolenie pzryszłych prawników w sądzie.Państwo powinno być z tego dumne , w dobie wzrastającego bezrobocia mają oni szansę na zatrudnienie!"

    Jeden sensowny komentarz wśród pseudo specjalistów frustratów
    i te aluzje do biedronki.

    Odpowiedz
  • das(2012-09-06 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    1500 bruttto ? co to jakiś żart?

    Odpowiedz
  • haha(2012-09-17 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    A z Pruszkowa i Wołomina można się zgłaszać? zawsze to bliżej do akt sądowych :)

    Odpowiedz
  • j(2012-08-30 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    To co wyrabiają rządzący jest smutne i straszne. Dziwi mnie tylko, że media mając możliwość nie są w stanie podnieść alarmu. Tylko mediów boją się rządzący i tylko z nimi liczą.
    chyba że i dziennikarzy mamy takich jak rządzących.

    Odpowiedz
  • dsf(2012-08-22 21:34) Zgłoś naruszenie 00

    Co tak wąsko Panie Ministrze ?
    Proponuję po całości pojechać i przekazać wszystkie etaty sędziowskie do agencji pracy tymczasowej. Dziś sędzia poorzeka w wykroczeniach, jutro posprząta w Ministerstwie, a potem popchnie się go do e-sądu z pracą domową via internet.
    Od dwudziestu lat politycy pogrążają wymiar sprawiedliwości między innymi poprzez tak idiotyczne pomysły.
    Konsekwentnie powtarzam więc tanie państwo to medialny kit wciskany ludziom. Chcecie porządnej trzeciej władzy, która utrzyma w ryzach tą polityczną (@#%$^#) ? Trzeba płacić. To kosztuje.

    Odpowiedz
  • As(2012-08-22 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w dobie oszczędności koordynatorzy zastąpią innych pracowników sądownictwa?

    Kogo będą koordynować?

    Odpowiedz
  • anek(2012-08-22 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    asystent- aby nim zostać trzeba przejść konkurs- czyli test + kazusy
    wygrywa najlepszy
    koordynator- aby nim zostać trzeba sie zgłosić

    asystent- 2800- 3300 zl brutto
    koordynator- 2500 zł brutto

    asystent-- często po aplikacji sądowej
    koordynator- student!!! lub osoba po studiach

    gdzie tu logika???!!

    Odpowiedz
  • Asystent(2012-08-22 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    W sądownictwie jest numerus clausus zawodów: sędzia, referendarz, asystent. Na pracę tymczasową nie ma miejsca. Ponadto - asystentów podejmujących aplikację się zwalnia a "koordynatorów" zatrudnia? Dajcie asystentom prawo do wpisu na listę radców po 10 latach pracy i bez egzaminu, a zostaną jeszcze 5 lat w sądzie i nie pójdą na aplikację. W sądownictwie administracyjnym po 10 latach pracy jako asystent można zostać sędzią (bez egzaminu). Co zatem stoi na przeszkodzie aby w sądownictwie powszechnym po 10 latach być radcą.

    Odpowiedz
  • Nat(2012-08-22 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Agencje Pracy Tymczasowej na umowach o pracę tymczasową zatrudniają nie tylko pracowników do prac interwencyjnych, ale również wielu specjalistów, agencje te prowadzą rekrutacje i kierują do pracy kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach, a nie pierwszego lepszego człowieka z ulicy, który liczy na szybki i łatwy zarobek, umowa o pracę tymczasową niewiele różni się od umowy o pracę

    Odpowiedz
  • drwal(2012-08-22 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    Tak działa "układ gdański" Michał Tusk zarabia trzy razy więcej niż dyżurny portu, pracę dostał z nadania politycznego .Czy Amber Gold to kolejny cud Tuska.Czy tak w dużej sakli ma wyglądać POlska?

    Odpowiedz
  • Szu(2012-08-22 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    No tak, widełki wynagrodzeń dla asystentów sędziów nieznacznie zwiększono, ale nawet na podwyżki w tym marnym zakresie nie ma środków. A na pracowników tymczasowych są. Student ostatniego roku prawa jest w stanie co najwyżej skopiować projekt zarządzenia czy postanowienia, które zobaczy w początkowej części akt lub w innej sprawie, a przynajmniej takie były moje praktyczne umiejętności prawnicze po skończeniu studiów. Oczywiście z czasem, w trakcie aplikacji się wyszkoliłem, ale powodzenia dla tych, którzy mają być zatrudniani po 6 miesięcy. Co najwyżej będzie miał kto e-protokół w sądach okręgowych przepisywać. Niekompetencja i brak wizji tego rządu jest po prostu zatrważający. Pozostaje dalej czekać na jakąs sensowną opozycję...

    Odpowiedz
  • Olo(2012-08-22 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepsze że tacy pracownicy są zatrudniani na najniższą krajową pensję i płacą małe podatki co powoduję że znowu trzeba zmniejszyć zatrudnienie w urzędach bo są małe wpływy z podatków i kółko się zamyka

    Odpowiedz
  • baca(2012-08-22 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ze Skotarczaków tylko Nikoś nie żyje, pozostali mają się dobrze, chociaż to fakt że Blumenfeld im teraz nie szoferuje.

    Odpowiedz
  • ludzki długopis(2012-08-22 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    hehehe ale jaja. Pracownicy w agencji tymczasowej bedą pracować w jednym tygodniu w Biedronce na kasie, a w drugim tygodniu będą wysyłać do Sądu na sesję do Wydziału Karnego na protokół.

    Tanie Państwo !!!

    Brawo Minister, brawo !!!

    Odpowiedz
  • kamlot(2012-08-22 14:20) Zgłoś naruszenie 00

    Do baca.
    Grupa Nikosia będzie startowała do przetargu?

    Odpowiedz
  • michalina(2012-08-23 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    pracownicy tymczasowi w sądach to jakaś kpina!!Ci ludzie mają dostęp do akt ,do systemu currenda,do statystyki,do dowodów rzeczowych,danych osobowych .Pomysłodawcy mogę tylko pogratulować Sądy to dziura kosmiczna jak była kasa to omalż nie kupowali złotych klamek,dywany w każdym gabinecie,ekspresy do kawy ,lodówki ,pokoje socjale ze zmywarkami i pralkami !!!prysznice,pensje obijboków sądziów rosną,rosną,sterty akt rosną,rosną!! to dobrze bo trzeba zatrudnić tymczasowa sprzątaczy by tą makulature posprzątać,bo skoro każdy możę mieć wgląd do akt to super i pani z biedronki i ta z żąbki z kasy co się rozeszła ,może sobie poczytać akta a nawet zabrać do domu.Upadły karaj i jego sprawiedliwość.

    Odpowiedz
  • kamlot(2012-08-22 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Hehe wczoraj był artykuł, że w budżecie na przyszły rok nie przewidziano pieniędzy na podwyżki dla pracownikó sądów, a dzisiaj już wszystko jasne gdzie podziały sie te podwyżki. Ciekawi mnie jeszcze, któ otworzy niewolniczy hufiec pracy i będzie zatrudniał pracwoników omało co urzędników sądowych. Brawo, cóż za filozofia! Pośrednik zarobi, a wymiar sprawiedliwość jescze raz dostanie po dupie!

    Odpowiedz