Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego wymagana będzie wyłącznie w przypadku zamiaru przystąpienia do użytkowania obiektu niewykończonego bądź w procedurach legalizacyjnych samowolę budowlaną – takie zmiany zapowiada Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w projekcie założeń do ustawy – Prawo budowlane. Wszystko w imię usprawnienia procesu inwestycyjnego.
Do zmarginalizowania instytucji pozwoleń na użytkowanie doprowadzi konstrukcja etapowości odbiorów budowy. Jak czytamy w projekcie, inwestor będzie obowiązany zapewnić odbiory poszczególnych etapów budowy wskazanych m.in. w projekcie budowlanym. Kontynuowanie budowy bez dokonania odbioru etapu wcześniejszego będzie niedopuszczalne.

Etapowe kontrole

– Rozwiązanie to należy ocenić pozytywnie. Jeśli bowiem wszystkie duże obiekty budowlane, takie jak szkoły, ośrodki zdrowia, baseny czy mosty, mają być kontrolowane na każdym etapie inwestycji i ta kontrola będzie faktyczna, to rzeczywiście nie będzie potrzeby uzyskiwania decyzji o pozwolenie na użytkowanie, co przyśpieszy możliwość korzystania z obiektu budowlanego – wskazuje radca prawny Joanna Chruściel, prowadząca własną kancelarię.
Procedura związana z zawiadomieniem o zakończeniu budowy będzie bardzo zbliżona do dotychczasowej: organ nadzoru budowlanego będzie zobowiązany zająć stanowisko w terminie 21 dni od wpływu zawiadomienia (w tym czasie może wnieść sprzeciw).
Informacje o sprzeciwie będą jednak dodatkowo zamieszczane na stronie internetowej właściwego urzędu.

Definicja inwestora

Podobnie jak obecnie, organ nadzoru budowlanego będzie wydawał pozwolenie na użytkowanie wyłącznie na wniosek inwestora, o ile dołączy on wymagane dokumenty (m.in. dziennik budowy, odpowiednie oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu budowy zgodnie z projektem i przepisami prawa). Rozwiązanie to krytykowane jest przez ekspertów.
– Jeżeli w ustawie nie zostanie wprowadzona definicja inwestora jako osoby mającej interes prawny i faktyczny w realizacji inwestycji, to w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie będzie miał zgody pierwotnego inwestora na oddanie budynku do użytkowania, nadal nie będzie mógł legalnie rozpocząć użytkowania własnej nieruchomości – wskazuje mecenas Chruściel.
Podobnie jak obecnie, organ nadzoru budowlanego będzie wydawał pozwolenie na użytkowanie na wniosek wyłącznie inwestora, o ile inwestor dołączy wymagane dokumenty (m.in. dziennik budowy, odpowiednie oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu budowy zgodnie z projektem i przepisami prawa).
Konieczne jednak będzie przy tym przeprowadzenie obowiązkowej kontroli. Jeżeli organ stwierdzi nieprawidłowości w zakresie obowiązkowej kontroli, wyda decyzję o odmowie pozwolenia na użytkowanie.

Etap legislacyjny
Projekt założeń