Raport na temat zapobiegania korupcji w Polsce, m.in. w wymiarze sprawiedliwości, przygotowują eksperci Grupy Państw przeciw Korupcji (GRECO), którzy od poniedziałku przebywają w naszym kraju - poinformowało PAP w środę Ministerstwo Sprawiedliwości.

Group of States against Corruption (GRECO) powołana została w 1999 roku przez Radę Europy. Kontroluje, czy działania państw członkowskich są zgodne z antykorupcyjnymi standardami Rady.

"Celem trwających od poniedziałku do czwartku i organizowanych w siedzibie resortu sprawiedliwości spotkań ekspertów z reprezentantami polskiego wymiaru sprawiedliwości jest zebranie informacji do przygotowywanego raportu" - powiedziała Joanna Dębek z wydziału komunikacji społecznej i promocji MS. Jak wskazała, podobne raporty zostaną przygotowane także w odniesieniu do innych państwa Europy.

Dębek dodała, że przyjęcie na forum GRECO odnoszącego się do Polski raportu planowane jest na październik. "Po przyjęciu dokumentu nasz kraj zostanie poproszony o wykonanie rekomendacji we wskazanym przez GRECO czasie. Raport opublikowany będzie następnie na stronach Rady Europy" - powiedziała.

Eksperci GRECO rozmawiali już w tym tygodniu z przedstawicielami resortu sprawiedliwości, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i administracyjnych, Krajowej Rady Sądownictwa, biur Sejmu i Senatu oraz organizacji pozarządowych. Na czwartek - ostatni dzień rozmów - przewidziane jest natomiast spotkanie z reprezentantami prokuratury, CBA i resortu finansów. Cykl spotkań zakończyć ma rozmowa ekspertów GRECO z przedstawicielami dziennikarzy zajmujących się tematyką korupcji.

Zadaniem GRECO jest podnoszenie standardów zwalczania korupcji poprzez monitorowanie zgodności obowiązujących w krajach członkowskich przepisów z antykorupcyjnymi standardami wyznaczonymi przez Radę Europy.

Członkostwo w GRECO nie ogranicza się do państw - członków Rady Europy. Obecnie Grupa składa się z ponad 40 krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych. Siedziba GRECO znajduje się w Strasburgu.