Gowin zapowiada, że najważniejszym celem restrukturyzacji wymiaru sprawiedliwości jest skrócenie rozstrzygania spraw przez sądy

11.01.2012, 11:48; Aktualizacja: 11.01.2012, 15:20

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział w środę, że jego resort chce o jedną trzecią skrócić czas rozstrzygania spraw przez sądy. Cel ten ma być osiągnięty dzięki restrukturyzacji wymiaru sprawiedliwości, jego informatyzacji i usprawnieniu procedur.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • lexman(2012-01-24 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Czas na zdecydowane reformy w sądownictwie!!!
    nie moze być tak ze np. prosta sprawa o bezpodstawne zwolnienie z pracy jest rozpatrywana przez sad pracy 2 lata (w pierwszej instancji), a prosta sprawa o nakaz zapłaty 1,5 roku w sadzie rejonowym,
    ponadto zdecydowanie za wysokie dla przecietnego obywatela sa wysokości wpisów sądowych oraz koszty adwokatów czy radców prawnych, do tego dochodzi sprawa braku właściwej organizacji pracy administracji w sadach, czas pracy zazwyczaj 9-15h, brak właściwych informacji na stronach internetowych, brak czytelni akt w sadach np. w sadzie rejonowym w wołominie trzeba czekac godzinami przed sekretariatem wydziału by zapoznać sie z aktami sprawy bo jest wyznaczone tylko jedno stanowisko do czytania akt...etc.
    Reasumując jesli ktos nie ma stycznosci z organami wymiaru "sprawiedliwości" to nie ma zielonego pojecia jak to kiepsko funkcjonuje, obecnie podstawowe prawo konstytucyjne tj. prawo do sądu i sprawiedliwości jest FIKCJĄ.

    Odpowiedz
  • Człowiek(2012-01-15 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy pozamykali się?
    To ja Wam powiem jak skrócą się procesy w Polsce...
    przeciętnie z 1500 dni do 1499 dni.

    Odpowiedz
  • Człowiek(2012-01-12 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    @GUL-MONTSEGUR-LEUVENHOEIK - Ty gadzino jadowita, skazujesz ludzi bez dowodów? Z jakiego miasta jesteś?

    Odpowiedz
  • Leuvenhoeik(2012-01-12 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    ojejku... biedactwo...

    Odpowiedz
  • Człowiek(2012-01-12 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    GUL: MONTEseOGR, I tak dalej. JESTEŚ ŻAŁOSNY!!!
    Nie mam długów tylko nadpłatę !!!
    A firma mimo czterokrotnego monitowanie nie chciała rozwiązać ze mną umowy.
    Absolutnie jestem spokojny, ale parę osób nie może już spać spokojnie.
    Pamiętaj, że to co piszę jestem w stanie udowodnić. Jeżeli będziesz otwierał dzioba i bezwzględnie mielił, że mam jakiś długi których nie jesteś w stanie udowodnić, bo ich nie mam, to możesz pożałować.
    Radzę też wszystkim: uważajcie na wszelakiego rodzaju abonamenty z operatorami telekomunikacyjnymi i róbcie to co ja: JAK JUŻ MACIE JAKIŚ ABONAMENT, TO TRZYMAJCIE RACHUNKI 10 LAT !!! CO NAJMNIEJ...

    Odpowiedz
  • Leuvenhoeik(2012-01-12 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    Człowieku...

    Jakbyś płacił uczciwie swoje długi to nie musiałbyś się spotykać z tymi złymi sędziami. I taka jest prawda.

    Odpowiedz
  • Człowiek(2012-01-12 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Do: J-23: I najbardziej obawiam się, o tą napisaną przez ciebie końcówkę, że TK się zmęczy i już nie będzie z taką werwą analizował niekonstytucyjności rozwiązań.
    Nie wspomniałeś jednak o jednym: DORĘCZENIE ZASTĘPCZE. A władza spoczywa o czym co dziennie wspominają mi adwokaci i sędziowie W RĘKACH LISTONOSZA !!! Wiele razy na wniesienie sprzeciwu jest za późno. Jak listonosz zasugeruje, że ktoś nie zechciał odebrać przesyłki, to umarł w bytach. Nakaz i 15 tysięcy trafia do komornika. Sądy wcale nie przestrzegają zasady umarzania nakazu po niepodjęciu, tak jakby go nie było. Nikt też nie sprawdza spraw podawania fałszywych adresów pozwanych sądom, które potem są ,,cudownie odnajdywane" przy egzekucji.
    Bardzo uciążliwą kwestią jest też przekazywanie do rozpatrzenia niezgodnie z właściwością miejscową i miejscem realizacji umowy do sądu właściwego ze względu na... adres siedziby powoda. Słowem działalność E-sądów to bezprawie. I mam taką nadzieję, że historia w końcu zawróci. Będą sądzeni sędziowie którzy sądzą w E-Sądach.
    Jak Gowin chce usprawnić pracę sądów, to dla mnie wygląda jakby wszystko chciał przerobić na E-Sądy. Bo przecież ten sąd działa wyjątkowo sprawnie...
    A JAK SIĘ W NIM NAŻERAJĄ WŁAŚCICIELE FIRM TELEKOMUNIKACYJNYCH I ICH PRAWNICY. PRAWDZIWE BANDYCKIE ELDORADO...

    Odpowiedz
  • J - 23(2012-01-12 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    @Człowiek
    Faktycznie,w sytuacji kryzysu ekonomicznego nasila się gmeranie w przepisach w celu zwiększenia wpływów do budżetu. Koalicja rządząca pieje nad E-sądem i odtrąbiła sukces na tym odcinku , kiedy faktycznie E-sąd można pochwalić jedynie za wielkość wpływów z opłat. W zamiarze tenże E-sąd miał być sądem spraw błahych z jakiego to powodu odstąpiono w tym postępowaniu od szeregu gwarancji rzetelnego procesu. Ustawodawca przebiegle tłumaczy , że skoro pozwany może się odwołać od zapadłego orzeczenia, kasując w ten sposób jego byt, to równoważy to odejście od obowiązku dowodzenia i zastąpienie dowodzenia zapewnieniem ,czy oświadczeniem. Postanowiono pójść dalej i tę bramkę przerobiono nawrota którymi wpuszczono wielką lawinę spraw. No i wszystko jest niby cacy bo można uzyskać nakaz zapłaty popuszczając wodze fantazji bo opłata dla Charona została już uiszczona. Nie ma żadnego przepisu piętnującego popuszczanie wodzy fantazji co dowodzi iż chodzi w zasadzie o pobranie wpisu. Tą metodą legislacyjną pichcono nam przedostatnią nowelizację KPC , którą Trybunał poszatkował mieczem Konstytucji, wytykając ustawodawcy, że klecił przepisy w ten sposób że uwypuklił szybkość postępowania kosztem sprawowania przez sądy sprawiedliwości. Odnoszę wrażenie , że każda następna akcja szanowanych legislatorów to nieustanne przepychanie niekonstytucyjnych rozwiązań, aż Trybunał zmięknie, dla uświęcenia szybkości i związanego z nią fiskalizmu , co widać na przykładzie E-sądu. Nie wiem czy nie wypadałoby już teraz, jawnie, powołać do życia ministerstwo gospodarki wymiaru sprawiedliwości lub ministerstwo finansów wymiaru sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • oburzony(2012-01-11 21:36) Zgłoś naruszenie 00

    "Projekt rozporządzenia zakłada, że zniesionych zostałoby ponad 120 sądów rejonowych, w których pracuje do 14 sędziów włącznie."

    a to ciekawe - maleńki sąd rejonowy w kilkunastotysięcznym Wałczu, gdzie pracuje 10 czy 11 sędziów NIE zostanie zlikwidowany.
    Czyżby były jakieś inne kryteria niż podał minister Gowin dlaczego jednych się likwiduje a innych nie? A no tak, zapomniałem, mąż prezeski - poseł Suski - jest członkiem PO.
    Nie ma to jak równi, i równiejsi, no nie :).

    Odpowiedz
  • obywatel III RP(2012-01-11 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    Pan miniter chyba nie wie, że towrzenie wszelkich molochów nie sprzyja szybkiemu załatwianiu czegokolwiek, jest wsprost proporcjonalnie odwrotnie.
    Nie zbadano w ogóle zasadności likwidacji sądów, czemu rząd nie zrobi referendum w sprawie likwidacji sądów, wydłużenia wieku emerytalnego.
    PO zaczyna rządy niczym dyktatorzy - takie mam widzimi się na dziś to tak zrobię,
    i kolejny bubel trafia na łamy gazet i mediów.
    W doborze ministra do resortu trzebaby się zastanowić nad tym czy ten czlowiek ma w ogóle pojęcie jakim resortem przyjdzie mu kierować i co wie na jego temat.

    Odpowiedz
  • Człowiek(2012-01-11 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Celem restrukturyzacji jest akurat oszczędność, nic innego. nikt z tego nie będzie zadowolony. I o ile niezadowolenie sędziów można będzie łatwo przełknąć, o tyle zmiany w prawie karnym, a jeszcze gorzej w KPC będą służyły wyłącznie fiskalizacji spraw w celu załatwienia każdej sprawy w kierunku zysku z tej sprawy. W kodeksie postępowania najlepiej w ogóle zlikwidować takie ,,niepotrzebne coś" jak materiał dowodowy strony pozywanej która na przykład chce zaprzeczyć istnieniu roszczenia i wykazać je bezzasadnym.
    Proponuję zlikwidować Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sąd Najwyższy. Nie będzie kogo chronić w tym kraju, bo wszyscy będą winni: mandatu, zapłaty, roszczenia, kary, - wszystkiego.

    Odpowiedz