Media, które będą transmitować rozgrywki podczas Euro 2012, otrzymają czasowe zezwolenia na używanie urządzenia radiowego. Będą one ważne przez 30 dni. Takie ułatwienia przewiduje nowelizacja ustawy – Prawo telekomunikacyjne, która wejdzie w życie po 30 dniach od chwili ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowelę podpisał już prezydent.

Dostosowanie do Euro

– Zmiany w ustawie – Prawo telekomunikacyjne mają na celu m.in. przygotowanie Polski do organizacji Euro 2012. W obsługę meczów zaangażowane będą w dużej mierze media zagraniczne, które co do zasady posługują się sprzętem opartym na transmisji radiowej, np. kamery bezprzewodowe, mikrofony – mówi Marta Ziółkowska-Nasińska, radca prawny z kancelarii Baker & McKenzie.
Obowiązujące jeszcze przepisy prawa telekomunikacyjnego nie są dostosowane do wymogów wielkiej imprezy.
– W obecnej chwili proces wydawania pozwoleń radiowych w Polsce jest stosunkowo skomplikowany i długotrwały – wskazuje Marta Ziółkowska-Nasińska.
I tłumaczy, że teraz istnieje jedna procedura wydawania pozwoleń na korzystanie z częstotliwości bez względu na pasmo częstotliwości, przeznaczenie i czas wykorzystania. Czyli niezależnie od tego, czy podmiot ubiega się o prawo do korzystania z częstotliwości przez 10 lat czy prawo do korzystania z mikrofonu bezprzewodowego przez dwa dni, procedura wygląda tak samo.

Ułatwienia dla mediów

Po wejściu w życie omawianej nowelizacji to się zmieni.
– Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie miał teraz prawo dopuszczenia urządzenia do czasowego używania, bez konieczności uzyskania pozwolenia, w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni – wyjaśnia Marta Ziółkowska-Nasińska.
Jednak nowe przepisy mają na celu ułatwienie pracy nie tylko mediom zagranicznym relacjonującym z naszego kraju mecze podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej.
– W dalszej perspektywie mają one służyć np. dziennikarzom relacjonującym duże imprezy organizowane w Polsce, którzy ze względu na krótki czas imprezy nie potrzebują długotrwałych pozwoleń radiowych – wskazuje wyjaśnia Marta Ziółkowska-Nasińska.
Etap legislacyjny: Czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw