statystyki

Od listopada ponownie grozi eksmisja na bruk

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 26.07.2011, 12:28

Osoby niepłacące czynszu będą trafiać na bruk – alarmuje rzecznik praw obywatelskich. To efekt wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


W listopadzie 2010 r. TK uchylił przepis kodeksu postępowania cywilnego, który nakazywał komornikowi wstrzymanie eksmisji do czasu wskazania przez gminę lokalu socjalnego. Sędziowie odroczyli wejście w życie wyroku o rok, więc eksmisja na bruk nie była możliwa.

Jednak już 17 listopada tego roku wyrok wejdzie w życie, a jak wskazuje RPO żaden z projektów, nad którymi pracuje rząd i parlament, nie rozwiązuje całościowo problemu tzw. eksmisji na bruk.

– Podjęte działania legislacyjne, których celem miało być usunięcie stanu niekonstytucyjności obowiązujących regulacji prawnych zapobiegających tzw. eksmisjom na bruk, nie odnoszą się całościowo do uwag i wytycznych zawartych w orzeczeniach TK – pisze w swoim wystąpieniu prof. Irena Lipowicz. Jej zdaniem, jeżeli szybko nie zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w prawie, to z dniem 17 listopada br. ponownie będzie można wyrzucać ludzi niepłacących czynszu, bez konieczności zapewnienia im lokali tymczasowych.

Dlatego RPO zwróciła się do resortu sprawiedliwości o „podjęcie działań legislacyjnych, których celem byłoby rzeczywiste, a nie pozorne dostosowanie do standardów konstytucyjnych stanu prawnego” w tym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • wasz Krzys(2014-05-20 09:18) Odpowiedz 00

    Od 8-miu lat nie moge pozbyc sie rodziny ktora zawlaszczyla moje mieszkanie. Nawet zrobili sobie alimenty na dzieci, zeby nie mozna bylo od pracujacego ojca sciagac koszty do Wspolnoty. Od 4 lat mam eksmisje a od 2 lat eksmisja jest juz prawomocna ale sad pozwala w nieskonczonosc eksmisje zaskarzac przez co komornik nie moze ich eksmitowac do mieszkania ktore im zalatwil. Czy ci madrale nie wzieli pod uwage, ze oszusci sie paraja tylko w szukaniu dziur w tym zlym prawie. Czy my normalni ludzie musimy sie latami meczyc z tymi - ZLODZIEJAMI!? Za to Wspolnota mnie gania o oplaty, rowniez ja musze placic na ogrzewanie zeby ci zlodzieje bron boze sie nie przeziebili. Ludzie-politycy czy wy tyko mozecie ulatwiac zycie bandytom a my normalni, placacy podatki musimy w tym grajdolku wciaz sie meczyc przez wasze idiotyczne pomyslay utrudniajace nam podatnikom zycie. Wy przeciez z nas zyjecie a nie z tych cwaniakow zlodzieii!!!

  • l...(2011-10-06 14:56) Odpowiedz 00

    mam 30 tysiecy zadl.dzis pani w urzedzie stwerdzila jak bym oddala im lokal zzekla sie bedzie dla nich lepiej bo niemusze miksmisji dawac.mam 3 letniego syna wychowuje go sama gdzie mam poujsc niezaproponowala nawet innej mozliwosci mieszkania czy innej splaty dlugu...masakra

  • Senator(2011-07-27 18:21) Odpowiedz 00

    do autora artykułu: wystarczyło skopiować nazewnictwo z wypowiedzi Pani Profesor - sprawa dotyczy lokali tymczasowych a nie lokali socjalnych.

  • klakier(2011-07-29 12:19) Odpowiedz 00

    "kropka" jest Pan[i] młody[a] lub GŁUPIA [I] i nawiedzona [y],NIE znasz prawdy o klerze w stanie wojennym, jak oni "rypali" ludzi,JA WIDZIAŁEM i znam przykłady. Nie broń ich -Oni się wzbogacili, i WIEDZ,że Caritas to "za kasę państwową"stoi. Widziałem jak POMAGALI i DAWALI ludzim ochłapy,ew. [swoim rodzinom]--... a szkoda pisać ! [ZASRAŃCU nie wyrażaj się brzydko, tak możesz tylko do Swej Mamusi czy Tatusia],choc powinni przywalić Ci za takie coś w mordę. Pozdrawiam "katoliczkę"

  • autor wielu programow pomocy spolecznej(2011-07-29 20:13) Odpowiedz 00

    Szanowni Panstwo, eksmisja na bruk spowoduje lawine bezdomnych i tak bedziemy zmuszeni z podatkow utrzymac rzad powinien zagwarantowac prace ludzion i dac godziwe warunki pracy obligujac przepisami zaklady pracy oraz nalozyc na zaklady pracy fundusze ktore pozwalaly by zatrudniac bezrobotnych wowczas kazdego bylo by stac placic czynsze bo gro ludzi takich jest ktorzy chca pracowac a pracy nie ma czy ktos sie zastanowil ? powolany minister d/s wykluczenia oraz partia rzadzaca PO ma przed wyborami lawine bezdomnych czas zakasac rekawy i do pracy ,chyba o taka polityke nie walczymy

  • Wstrętna_kamienicznica(2011-08-01 22:27) Odpowiedz 00

    Ciekawa jestem, czy wszyscy, którzy tak negują eksmisję na bruk wiedza, o czym mówią. Podam przykład. Mam lokatorów z decyzji administracyjnej ( z czasów komunizmu). Od września 2009 nie płacą ani czynszu, ani za media( woda, ścieki, śmieci). Mieszkanie, które zajmują od ponad 40 lat jest zdewastowane nie przez mnie, ale przez nich. O tym, co robią z klatką schodową i podwórzem nie wspomnę. Ich dług u mnie wynosi już ponad 10 tys, nie licząc odsetek. Mam wyrok o eksmisji, i ich prawie do lokalu socjalnego. Gmina lokali nie ma- tzn, ma, ale czeka się na nie wiele lat. Wystąpiłam do Gminy z propozycja wyremontowanie dla nich lokalu socjalnego, ale szanowna Gmina również stwierdziła, że lokali nie ma. Wystąpiłam z pismem o odszkodowanie za poniesiona stratę z tytułu niedostarczenia lokalu socjalnego- Gmina odrzuciła wniosek, bo lokal przez lokatorów zajmowany jest w złym stanie. I tak to trwa. Kolejne pisma, rozmowy, końca nie widać, dług rośnie, a ja sama nie mam gdzie mieszkać- z trójką dzieci i mężem trzy lata po rozwodzie. Paranoja.
    I niech ktoś, kto tak głośno krzyczy, że eksmisja jest pomyłka, powie, co się stanie, jeśli ja np. przestanę płacić za media. Albo przestane spłacać kredyt. A lokator? Mieszka, używa, nie płaci, niszczy, i jest nie do ruszenia. Obowiązki właściciel ma, ale prawa? Z jakiej racji? I kto tu jest dyskryminowany?
    Oczywiście, jest komornik. Egzekucja długu to ok 130 zł miesięcznie, bo jedynym żródłem utrzymania jest jedna renta lokatorki. Jej mąz ani na rancie, ani bezrobotny. Za to ostro pijący. Mają dwóch synów- młodych wielkich jak tury. Obaj wiszą na zasiłkach z MOPSu, żaden nie pracuje legalnie. Znów zapytam : dlaczego to ja mam ich otrzymywać, a nie synowie?

  • lokator(2011-08-11 22:06) Odpowiedz 00

    Ciekawa jestem czy ma pani tylko takich lokatorów.Myślę że są też tacy co płacą i to słono bo nie stać ich na własne.Wierze że lokal jest w złym stanie bo w prywatnych to norma.Może ogrzanie go kosztuje więcej niż kamienica a co dopiero czynsz .Wiem że ludzie potrafią być złośliwi myślę jednak,że nikt nie zmusza pani do bycia wstrętną kamienicznicą dokładania do interesu ibezdomności[może pani przecież wynając jak inni za 30000 odstępnego i10zł z metra+media]

  • oli(2011-09-11 09:25) Odpowiedz 00

    wrwsccie zrobią porządek a jnie ludzie placa za alkoholikow nierobów

  • z bruku na bruk(2011-09-06 18:33) Odpowiedz 00

    jeśli ktoś zarabia 1-2tysiące bo na więcej nie ma wykształcenia lub farta .
    powinno być jakieś ułatwienie na przykład TAŃSZE MIESZKANIA O NISKIM STANDARDZIE KTÓRE MOŻE KUPIĆ NA KREDYT - OCZYWIŚCIE POLSKIE CWANIACTWO DOTRZE I TAM . ... CWANOŚĆ TO POLSKA SPECJALNOŚĆ ...

    MIESZKAM W DOMU KILKU RODZINNYM , KTÓREGO CZĘŚĆ KUPIŁ DZIADEK OD WŁAŚCICIELA , ALE NIE ZDĄŻYLI PODPISAĆ UMOWY SPRZEDAŻY GDYŻ WŁAŚCICIEL ZMARŁ , DOM PRZESZEDŁ POD ZARZĄD MIASTA Z TYTUŁEM NIEZAPŁACONYCH PODATKÓW , PO LATACH ZNALEŹLI SIĘ SPADKOBIERCY , SIÓDMA WODA PO KISIELU , MNIE SIĘ NIC NIE NALEŻY MIMO ŻE WPAKOWAŁEM W DOM KILKASET TYSIĘCY , (REMONTY , DACH , OKNA , OCIEPLENIA ) NA SPRAWIE MIASTO UGRYZŁO 1/5 NIERUCHOMOŚCI A JA ZOSTAŁEM Z NICZYM .

    I TO JEST NORMALNE ???

  • z bruku na bruk(2011-09-06 18:43) Odpowiedz 00

    ja płacę - wodę , ścieki , nieczystości , prąd .
    ogrodzenie postawiłem za własne pieniądze . wcześniej płaciłem dodatkowo czynsz gminie .

    nie mam 300-400tyś na mieszkanie lub dom i mam rodzinę na utrzymaniu .

    gdyby polska była normalna , nowy właściciel powinien zwrócić nakłady poniesione na utrzymanie obiektu w dobrym stanie uzytkowym .

    nie mam takiego farta , że nie ma spadkobierców i kupuje za 10 procent nieruchomość , bo wtedy też bym się nie zastanwiał tylko pozyczał gdzie się da kasę i brał na własność .

    ale ja nie mam szczęścia jak na posesji obok , w posiadanie dużej działki weszła kobieta która nic wspólnego z nią nie miała , a wyłożyła 5 procent wartości działki

  • Wlaściciel(2011-09-11 18:21) Odpowiedz 00

    starucha sama utrzymuje obiboka, pijaka ,nieroba jeszcze młodego któremu nigdy nie chciało się pracować bo poco : mieszkanie już kilka lat za darmo na wino wyżebrze na ulicy . jacy nieszczęśliwi jeszcze trwa debata czy na ulicę pod most eksmitować. Ciężar utrzymania spada na właściciela a nie społeczność lokalną

  • daniel.(2011-09-29 12:49) Odpowiedz 00

    a co z osobami starszymi z mała rencina którym nie starcza na czynsz co ich tez na ulice , bedzie nowy bruklin ludzie w kartonach na ulicy ,i nawet kobiety z dziecmi pomyslmy o tych ludziach .

  • cudak(2011-10-06 10:57) Odpowiedz 00

    tusk taki los gotuje, walesa mowil chociaz ze sie wstydzi tego i podpisal ustawe przez pomylke

  • doris(2011-10-16 09:43) Odpowiedz 00

    dla mnie to jakiś absurd, czyli ja mając zadłużenie, wylecę z dziećmi na bruk,( o ile wiem z dziecmi do 14lat nie moga mnie eksmitowac chyba że to też sie zmieniło)tylko dlatego że nie mogę spłacić 7tyś za czynsz, wpłacałam na ile mnie było stać,a mieszkam w ruderze a czynszu mam ok600zł, mam problemy ze znalezieniem pracy...wychodzi na to że prywatny właściciel ma tylko PRAWA żadnych obowiązków...

  • kropka(2011-07-27 17:01) Odpowiedz 00

    Klakier... odp... się od Kleru. Gdyby nie on i jego pomoc ludziom w potrzebie, to jeszcze za stanu wojennego wiele ludzi by pozdychało z głodu, gdyby nie otrzymali pomocy żywnościowej organizowanej przez Kościół Katolicki poprzez katolickie organizacje ściągające tę pomoc z Zachodu. W tej chwili, po utracie pracy i zero dochodów, też byś zdechł z głodu pod płotem, gdyby nie jadłodalnie Caritasu. To, że jest bieda, to nie wina KK, ale ciągle podnoszącej głowę komuny, która nie wymarła w 1989, ale cały czas rządzi sterami naszego kraju. Prominenci komuny, zawsze lubili zabierć, tym co posiadali cokolwiek, aby co najlepsze kąski przywłaszczyć sobie, a ochłapy rzucić reszcie.

  • REPPU(2011-10-19 10:22) Odpowiedz 00

    I bardzo dobrze, mam własnościowe co jakiś czas jestem zalewany przez ludzi mieszkających powyżej z mieszkania z lokalówki. Mieszkanie to babka nielegalnie wynajmuje lokatorom i sam w nim nie przebywa. I co ? I nie ma na nią bata i wszystko to na koszt nasz,podatników.

  • Ja@Oni(2011-10-20 01:38) Odpowiedz 00

    Za ten stan rzeczy uważam że winne są tylko 2 osoby.1 to papież który po konklawe 1 raz odwiedził ojczyznę,przemawiając przed wiernymi mówił że: nie lękajcie sie bo trzeba zmienić obraz ziemi<tej ziemi czyli Polski>i zmienił na głód, smród nędzę i ubóstwo.2 to słynny Bolek czyli L.Wałęsa który podchwycił razem ze swoimi mocodawcami te słowa i zaczeli na siłę zmieniać oblicze ojczyzny,na początek wprowadzając dziki kapitalizm i całkowity upadek przemysłu,w skutek tego zubożenie społeczeństwa.Na tych zmianach zyskali nieliczni(liberałowie)reszta żyje poniżej minimum socjalnego(na krawędzi minimum przeżycia biologicznego)

  • King(2011-10-26 21:28) Odpowiedz 00

    Biednego to kopać najlepiej !! Czasami Psy mają lepiej niż ludzie w Polsce ****** nie kraj]
    Ludzie szukają po śmietnikach jedzenia ,puszek.
    Pracy brak.
    Min krajowa to jakieś żarty.
    Obudżcie sie ludzie i rozgońmy to ścierwo --utnijmy łby Prywaciarzą *****
    CZAS NA REWOLUCJE !!

  • elaa(2011-10-29 21:28) Odpowiedz 00

    I o co ten lament? Jeśli ktoś z jakiegoś powodu nie może płacić czynszu,to zamienia mieszkanie na tańsze,tak jest na całym normalnym świecie.Tylko u nas wydaje się niektórym,że państwo musi(!) pomagać.Wciąż i wciąż.A pani RPO niech się zajmie prawami ludzi pokrzywdzonych przez tych,którzy mimo wyroków eksmisji dalej wykorzystują swój status świętej krowy.Ja mam w domu alkoholika - to mój były mąż - od 2 lat ma wyrok eksmisji i nie mogę się go pozbyć,bez kupienia mu mieszkania,bo nie wolno go na bruk,bo on ma prawa.A mnie w majestacie prawa pozbawiono praw wszelakich,zwłaszcza prawa do spokoju we własnym domu.Bez przymusu utrzymywania zwyrodniałego bydlaka i troszczenia się aby mu się krzywda nie stała.On ma prawo po wyroku eksmisji siedzieć mi w moim domu,a ja mam obowiązek niańczenia go - tyle się dowiedziałam z listu od RPO,kiedy zwróciłam się o pomoc.Nie mogę się doczekać tej ustawy.Nie jestem też staruchem słuchającym RM FM.

  • DXXX(2011-11-01 17:19) Odpowiedz 00

    POPIERAM TE ZMIANY DOSYĆ TEGO W TYM KRAJU DOSTAJĄ MIESZKANIA ZA DARMO SOCJALNE DEMOLUJĄ TE BUDYNKI MIESZKANIA PIJĄ NIE PŁACĄ ZA KUCAJĄ SPOKÓJ INNYM I SIEDZĄ LATAMI.PORA TO ZMIENIĆ!!!ALE A BY KOSZTEM TEJ USTAWY NIE WYWALANO LUDZI NAPRAWĘ BIEDNYCH I PORZĄDNYCH BO TAKICH JEST SPORO!!!CO NIE MAŁĄ NA JEDZENIE I DLA TEGO NIE PŁACĄ NIECH OPIEKA SPRAWDZA KTO PIJE I TAKICH WYWALA NIE NIE BIEDNYCH!!!FAJNIE ŻE BĘDZIE TAKA USTAW JUŻ DAWNO PORA NA TO!!!