Jeszcze przed wyborami parlamentarzyści chcą przyjąć zmiany, które ułatwią użytkownikom wieczystym wykup gruntów i ograniczą horrendalne podwyżki rocznych opłat. Wczoraj nadzwyczajna podkomisja zajmowała się aż trzema projektami zaproponowanymi przez posłów. Swoje pomysły przedstawiła Lewica, PiS i Platforma. Posłowie uznali, że główny będzie teraz projekt PO.



– Jeszcze wczoraj dawałbym niewielkie szanse na to, że przepisy zostaną uchwalone w tej kadencji, a dziś daję spore szanse – mówi poseł Stanisław Huskowski (PO), przewodniczący specjalnej podkomisji.

– Chcemy dalej idących zmian – likwidacji możliwości ustanawiania użytkowania wieczystego i uwłaszczenia użytkowników z mocy prawa, ale odpłatnie – mówi poseł Iwona Arendt (PiS).

Tłumaczy, że Platforma nie chce się zgodzić na likwidację użytkowania wieczystego z dnia na dzień, chce zmian powolnych.

– Widzimy, że PO w swym projekcie proponuje zdynamizowanie przekształceń. Nie jesteśmy przeciwko temu, ale dla nas ten projekt jest połowiczny – dodaje posłanka.

Zdecyduje większość

Posłowie PO chcą ułatwić wykup gruntów wspólnotom mieszkaniowym. Proponują, aby do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność nie było konieczne złożenie wniosku przez wszystkich współużytkowników wieczystych. Wystarczyłaby zgoda większości (liczona według udziałów).

– Dziś brak zgody hamuje przekształcenia. Mieszkańcy, aby się uwłaszczyć, muszą skorzystać z drogi sądowej – wskazuje poseł Stanisław Huskowski (PO).

Tymczasem przekształcenie może uchronić członków wspólnot mieszkaniowych przed wielkimi podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste.

– My ten pomysł poprzemy. Nie może być tak, że kilku mieszkańców blokuje przekształcenia we wspólnotach. Czasem nie decydują się oni na przekształcenie, nie dlatego że są przeciwni, ale dlatego, że jeszcze nie zakończyły się jakieś sprawy spadkowe, czy rozwodowe – deklaruje poseł Wiesław Szczepański (SLD).

Projekt przewiduje, że gdy przynajmniej jeden ze współużytkowników wieczystych zgłosiłby sprzeciw wobec wniosku o przekształcenie, postępowanie byłoby zawieszone do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Projekt Platformy daje także przedsiębiorcom możliwość wykupienia gruntów. Z przekształceń mogliby skorzystać wszyscy użytkownicy wieczyści, którym przysługiwało to prawo 13 października 2005 r. Dziś mają taką szansę jedynie osoby fizyczne i prawne, które dysponują gruntami na potrzeby mieszkaniowe lub rolne. Szansy na wykup nie mają firmy, które grunty wykorzystują pod działaność gospodarczą, np. wybudowały biurowce.

Przekształcenia dla firm

– Z przekształceń nie będą mogły skorzystać spółki Skarbu Państwa lub gmin, Polski Związek Działkowców – wyjaśnia poseł Huskowski.

Przy przekształceniach na gruntach Skarbu Państwa obowiązywałaby bonifikata 50-proc., a na gruntach samorządowych o wysokości bonifikaty decydowałyby rady i sejmiki. Ponadto na gruntach Skarbu Państwa wojewoda mógłby stosować większe bonifikaty niż te 50-proc.

– Mamy wątpliwości, czy wszyscy, którzy chcą się uwłaszczyć, powinni korzystać z mocy ustawy z 50-proc. bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa – wskazuje poseł Huskowski.

Wątpliwości dotyczą biznesu. Wielu przedsiębiorców w przetargach nabyło użytkowanie wieczyste. Przy przekształceniu ustalałoby różnicę między wartością własności gruntu a użytkowaniem wieczystym.

– Zwykle byłoby to niewiele i jeszcze przysługiwałaby od tego bonifikata. Dlatego rozważamy, czy nie zawężyć bonifikaty tylko dla mieszkaniówki, organizacji pożytku publicznego itp. – wyjaśnia poseł Huskowski.

– Do rozstrzygnięcia jest też kwestia, czy uwłaszczenie powinno obejmować grunty, które w planie zagospodarowania są przeznaczone pod inwestycje publiczne, np. drogę czy szkołę – mówi poseł Huskowski.

Potem może się okazać, że trzeba będzie takie grunty odkupić od właścicieli pod inwestycje za dużo wyższe kwoty.

Posłowie zamierzają rozprawić się również z podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste.

– Chcemy wprowadzić mechanizm rozłożenia w czasie dużych podwyżek. Jeśli podwyżka będzie przekraczała sto procent dotychczasowej opłaty, to użytkownicy płaciliby w pierwszym roku o sto procent więcej, a w drugim i trzecim po połowie nadwyżki – tłumaczy poseł Stanisław Huskowski (PO).

Sposób na podwyżki

Przykładowo jeśli podwyżka będzie wynosiła 340 proc., to w pierwszym roku użytkownik wieczysty zapłaci o 100 proc. więcej, w drugim roku o 120 proc. więcej i w trzecim o 120 proc. więcej.

Inny pomysł mają posłowie SLD. Chcą wprowadzenia górnej granicy rocznej podwyżki na poziomie 20 proc. To oznacza, że podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste o 100 proc. byłaby rozłożona na 5 lat.

Obecnie nie ma żadnej górnej granicy podwyżki. Samorządy niejednokrotnie fundują swym mieszkańcom podwyżki przekraczające nawet 1000 proc. Dzięki ustawie derogacyjnej użytkownik wieczysty od 2012 r. będzie mógł dostać od miasta podwyżkę opłaty rocznej nie częściej niż raz na trzy lata (teraz co roku).