Ważą się losy tegorocznego dnia bezpłatnych porad adwokackich. Czwartego czerwca miał się odbyć już po raz piąty, ale Naczelna Rada Adwokacja rozważa jego odwołanie. Po nałożonym przez ministra finansów obowiązku posiadania przez adwokatów kas fiskalnych pojawił się problem rejestrowania wszelkich usług, w tym porad prawnych udzielanych pro bono
Nie może się doczekać od resortów sprawiedliwości i finansów odpowiedzi, jak adwokaci powinni rejestrować te usługę w kasach fiskalnych.
Po nałożonym przez ministra finansów obowiązku posiadania przez adwokatów kas fiskalnych pojawił się problem rejestrowania wszelkich usług, w tym porad prawnych udzielanych pro bono. 12 maja NRA zwróciła się z pytaniem do Krzysztofa Kwiatkowskiego, ministra sprawiedliwości, oraz Jana Rostowskiego, ministra finansów, czy także przy świadczeniu takich usług jak bezpłatne porady adwokackie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie VAT. A jeśli tak, to według jakiej stawki oraz czy usługa podlega zarejestrowaniu w kasach, a jeśli tak, to jaka jest podstawa jej opodatkowania. – Podczas akcji dnia bezpłatnych porad adwokackich rzesza adwokatów udziela tysięcy porad. Nie możemy narażać naszych kolegów na konsekwencje karne skarbowe, jeśli okaże się, że winni rejestrować porady – tłumaczy adwokat Andrzej Zwara, prezes NRA w komunikacie rozesłanym do mediów.
Adwokaci na początku tego tygodnia zdecydują, czy dzień porad w ogóle się odbędzie. W poprzednich edycjach z darmowych porad korzystało każdorazowo kilkanaście tysięcy osób.