Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz.12. posiedzeniu zajmie się m.in. projektem specustawy dotyczącej bezpieczeństwa podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Projekt specustawy przygotowały resort sprawiedliwości oraz MSWiA. Zmiany w prawie dotyczą 11 ustaw, w tym pięciu kodeksów. Zbiorczy projekt nosi tytuł: Ustawa o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA Euro 2012. W planach prac rządu ma on charakter priorytetowy.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznego monitoringu chuliganów stadionowych. Obowiązek stawiennictwa w jednostce policji miałby zostać, co do zasady zastąpiony obowiązkiem przebywania przez skazanego - podczas trwania meczu - w miejscu stałego pobytu, co byłoby monitorowane za pomocą aparatury elektronicznej. Możliwość taka miałaby zostać wprowadzona od początku przyszłego roku. Obecnie zakaz stadionowy nałożony przez sądy dotyczy ok. 1,7 tys. osób. Monitoring elektroniczny dotyczyłby jednak tych pseudokibiców, wobec których taki zakaz orzeczony byłby już na mocy znowelizowanej ustawy.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, zatrzymani chuligani byliby sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba zatrzymana za popełnienie przestępstwa, które podlega rozpoznaniu w trybie przyspieszonym, nie będzie musiała być doprowadzana do sądu na rozprawę. Rozprawę poprowadziłby sędzia dyżurujący w budynku sądu. Takie rozwiązanie wprowadzono już m.in. w Kanadzie podczas igrzysk w Vancouver w 2010 r. Pierwsza, pilotażowa sala rozpraw do prowadzenia spraw w trybie uproszczonym ma zostać uruchomiona jesienią na stadionie w Poznaniu.

Projekt przewiduje wprowadzenie kar za posiadanie w miejscu publicznym (stadion, droga prowadząca do niego) niebezpiecznych narzędzi, jeśli zachodzi podejrzenie, że te przedmioty mogą być wykorzystane przeciw zdrowiu i życiu innych osób.

Nowe przepisy mają pozwolić, by niskoprocentowy alkohol, np. piwo, można było sprzedawać i pić na stadionach, ale jedynie podczas Euro2012. Obecnie polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu podczas zawodów na stadionach, jednak UEFA chce, by taka możliwość istniała przynajmniej w strefach VIP-owskich. Powodem jest m.in. to, że jednym ze strategicznych sponsorów Euro2012 jest producent piwa.

Projekt wprowadza także odpowiedzialność karną za wdzieranie się podczas imprezy na teren całego obiektu, gdzie prowadzona jest impreza, a nie tylko np. na murawę boiska. Rozszerzony ma być także katalog zakazu wstępu na imprezy masowe o mecze reprezentacji innych państw, które rozgrywane są na terytorium Polski. Zaostrzone mają zostać również kary za fałszywe alarmy bombowe. Obecnie sprawcy takich alarmów są karani na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń, najczęściej grzywną, czasem aresztem do 30 dni. Po zmianach grozić ma za to od sześciu miesięcy nawet do ośmiu lat więzienia.

W myśl propozycji, karane ma być także niszczenie lub kradzież infrastruktury - np. trakcji kolejowej, tramwajowej, szyn, sieci elektrycznej, wodociągowej, telekomunikacyjnej. Te przepisy mają pomóc w zapobieganiu sytuacjom, gdy np. kibice nie dojadą na mecz z powodu zniszczonej trakcji kolejowej.

Rząd zajmie się ponadto sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za 2010 r. oraz projektami uchwał w sprawie tego sprawozdania oraz w sprawie zamknięcia rachunków budżetu państwa za rok 2010. Zgodnie z danymi resortu finansów, deficyt budżetu państwa w ubiegłym roku wyniósł nieco ponad 44,5 mld zł, co stanowi 85,4 proc. dopuszczonej w ustawie budżetowej kwoty 52,2 mld zł. Niższy od zakładanego deficyt był wynikiem niższych od planowanych wydatków, przy jednoczesnych wyższych dochodach.

Ministrowie mają też rozmawiać o priorytetach polskiej polityki zagranicznej na lata 2011-2015.

Rząd zajmie się ponadto projektem założeń do nowej ustawy o cudzoziemcach, opracowanej m.in. w związku ze zmianami w prawie unijnym (dotyczącymi problematyki wydaleń oraz wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji).

Rada Ministrów omówi też założenia do projektu zmian w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Zmiany mają ułatwić gromadzenie i przechowywanie dokumentacji w postaci elektronicznej.