statystyki

Uwłaszczenie nastąpi tylko na wniosek użytkownika wieczystego

autor: Ewa Ivanova26.04.2011, 03:00

Minister sprawiedliwości pozytywnie ocenił poselski projekt nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Dziś rząd ma zdecydować, czy poprze to stanowisko. Resort uznał, że przepisy nadają się do dalszych prac. Postawił jednak warunek – należy uwzględnić jego uwagi na dalszym etapie prac. A zastrzeżeń jest wiele.

Reklama


Reklama


Minister uznał, że zniesienie z mocy prawa użytkowania wieczystego to rozwiązanie zbyt daleko idące. Wielu użytkowników wieczystych może po prostu nie być zainteresowanych uwłaszczeniem. Resort ma także zastrzeżenia do tego, że przekształceniem objęci mieliby być wszyscy użytkownicy, czyli także podmioty zagraniczne oraz przedsiębiorcy. W przypadku firm rozłożenie na raty opłaty za przekształcenie (płaciłyby tyle samo, ile za użytkowanie wieczyste, tyle że już za własność) mogłoby być korzystniejsze niż wartość rynkowa przekształconej nieruchomości. W takim przypadku według resortu uwłaszczenie musi być zgodne z przepisami o pomocy publicznej. Wątpliwości ministerstwa budzi też sposób ustalenia wynagrodzenia (opłaty) za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Resort proponuje likwidację użytkowania wieczystego, uwłaszczenie użytkowników, ale w sposób ewolucyjny, nie jednorazowy z mocy prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • MP(2011-04-26 11:19) Odpowiedz 00

  Czyli znowy mieszkancy budynkow wielorodzinnych zostana zrobieni w jajo.
  Wystarczy aby jeden z sasiadow nie wyrazil zgody na przeksztalcenia aby nikt w budynku nie mogl przeksztalcic.

 • Enon(2011-04-26 13:32) Odpowiedz 00

  @MP
  Decyzję sąsiada można zaskarżyć w sądzie.

 • ola(2011-04-26 14:25) Odpowiedz 00

  W budynkach wielomieszkaniowych są lokale użytkowe, czyli przedsiebiorcy ktorzy zwolnieni z oplat nie będa???, czy zgodza sie więc na przeksztalcenie. Na pewno nie wyraża takiej zgody i pozostali niestety nie przekształca prawa użytkowania we własnośc.

 • Fix(2011-04-26 17:19) Odpowiedz 00

  Moim zdaniem to jest kolejny dowód, że POpuliści trzymający teraz władzę są de facto utrwalaczami realnego socjalizmu.

  Czy w Eurolandzie jeszcze gdzieś funkcjonuje takie coś jak spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu u nas tak pieczołowicie chronione przez POpulisów ?

  W którym innym normalnym państwie tzw. neoliberałowie tak dbają o utrzymanie użytkowania wieczystego ?

  Głosujcie dalej na to "badziewie", a obudzicie się z ręką w nocniku...!

 • Zbyszek Niemczewski(2011-04-27 10:09) Odpowiedz 00

  Długotrwałe istnienie pewnych rodzajów prawa (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, użytkowanie wieczyste) nie jest wadą a zaletą systemu. Im więcej możliwości ma obywatel tym łatwiejsze jest gospodarowanie mieniem. Nie ma obowiązku posiadania swpl ani UW ale jest możliwość. I to jest właśnie cenne. Przekształcenie swpl lub UW w prawo własności nie dla każdego musi rodzić pozytywne skutki; łatwe do wyobrażenia są sytuacje, kiedy własność jest „gorsza” od posiadanego prawa.
  Poselski projekt ustawy zakładający przekształcenie prawa UW w prawo własności ex lege spotkał się z krytyką nie tylko organizacji pozarządowych (np. Komitet ds. Nieruchomości przy KIG) ale również przedsiębiorców.

 • marta(2011-06-23 13:42) Odpowiedz 00

  Dlaczego spółdzielnie nie przekształcają grunt w pełną własność tylko wieczyste ???/ I to datę podają od wybudowania budynku.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama