statystyki

Nieodpłatne przekształcenia użytkowania wieczystego we własność to wywłaszczenie

autor: Ewa Ivanova18.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 20.03.2011, 19:23
 • Wyślij
 • Drukuj

Przepisy nie mogą przymuszać gminy do przyznawania bonifikat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

reklamareklama


Posłowie chcą przekształcenia z mocy prawa użytkowania wieczystego we własność. Przekształcenie ma być co do zasady odpłatne. Mają być jednak wyjątki. I w tym problem, bo zmuszenie miast do udzielania w niektórych przypadkach bonifikat, czy też wymuszenie na nich nieodpłatnego przekształcenia może nie obronić się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Projekt noweli ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości przedstawili posłowie PiS. Projekt jest już po pierwszym czytaniu, teraz nad przepisami pracują połączone komisje sprawiedliwości i praw człowieka, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz infrastruktury.

– Temat likwidacji użytkowania wieczystego z naszego systemu prawa wraca po raz kolejny i cel ten należy uznać za słuszny – a zatem propozycja poselska idzie we właściwym kierunku – ocenia notariusz Tomasz Janik, członek Krajowej Rady Notarialnej.

Jednak jego zdaniem likwidacja użytkowania wieczystego to rewolucja w prawie cywilnym, która wymaga lepszego przygotowania niż zmiany proponowane w projekcie poselskim.

Projekt wymaga pracy

– Celowe jest rozważenie połączenia likwidacji użytkowania wieczystego z wprowadzeniem prawa zabudowy czy prawa odrębnej własności obiektów budowlanych i to nie tylko na gruntach Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, ale także tych należących do innych osób prawnych i osób fizycznych – ocenia notariusz Tomasz Janik.

Jego zdaniem poselski pomysł to nie tyle przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, ile przede wszystkim odebranie prawa własności SP i jednostkom samorządu terytorialnego – czyli swego rodzaju wywłaszczenie. Takie rozwiązanie powinno być połączone z odpowiednią rekompensatą.

– Wątpliwości budzi m.in. narzucanie dotychczasowym właścicielom obowiązku udzielania – w niektórych przypadkach – bonifikat w opłatach za przekształcenie – wskazuje rejent.

Jego zdaniem również sposób zabezpieczania należności z tytułu opłat za przekształcenie również wymaga przemyślenia, zwłaszcza w przypadku przekształceń, które będą dotyczyć właścicieli lokali. W takich przypadkach powinny być dopuszczone inne niż hipoteka sposoby zabezpieczeń. Posłowie chcą, aby użytkownicy wieczyści stali się właścicielami z chwilą wejścia w życie zmian i dalej płaciliby tyle, ile jeszcze pozostało im do zapłaty za użytkowanie wieczyste do momentu jego wygaśnięcia Samorządy zabezpieczałyby się na hipotece przekształconych nieruchomości.

– Obciążanie całego lokalu hipoteką wydaje się nadmierne – sygnalizuje Tomasz Janik.

Osoby prawne

Projekt przewiduje, że przekształcenie objęłoby wszystkie nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste, w tym także te, których użytkownikami wieczystymi są osoby prawne.

Przekształcenie potwierdzałaby decyzja starosty (przy gruntach SP) albo wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu albo zarządu województwa (przy gruntach samorządu). To w niej urząd ustalałby także wysokość opłaty za przekształcenie. Stanowiłaby ją suma opłat rocznych za okres od 2012 r. do końca użytkowania, według stawki obowiązującej w 2011 r. Opłata byłaby rozłożona na raty przez okres, do którego miało trwać wieczyste użytkowanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

 • 1: Notariusz z IP: 89.75.150.* (2011-03-18 08:26)

  No po co mi hipoteka. To be sensu. Lepsze byłyby ciężary realne.

 • 2: MB z IP: 79.162.137.* (2011-03-18 10:10)

  A co z Rodzinnymi Ogrodami, kiedy przejdą na własność na działkowcy? Czy dalej będą działkowcy dzierżawcami, a gminy wieczystymi właścicielami?

 • 3: lokator z IP: 195.164.254.* (2011-03-18 10:17)

  Jednostki samorządu terytorialnego otrzymału nieodłatnie od SP nieruchomości z całym dobrodziejstwem inwentarza w roku 1990. Po dwudziestu latach czerpania korzyści z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie nie widzę problemu żeby tak samo nieodpłatnie lub za niewielkim oplatami przekazały gruntu osobom prywatnym lub prawnym (np. spółdzielnie z nieuregulowanymi gruntami).

 • 4: zybi z IP: 78.8.212.* (2011-03-18 10:18)

  Janik o jakim wywłaszczeniu tym mówisz. Nie jest to wina osób którzy zakupując grunty dostawali je z mocy ówczesnego prawa tylko w wieczyste użytkowanie a nie na własność. Nikt tych gruntów za darmo nie rozdawał. To dlaczego teraz ta osoba ma płacić drugi raz tylko za to że w sposób sprawiedliwy jest właścicielem tych gruntów na własność za które już raz zapłacił.

 • 5: lech z IP: 87.205.55.* (2011-03-18 10:35)

  a ja sie pytam kto jest wlascicielem tych nieruchomosci przeciez panstwo to my obywatele to wszystko przeciez nasza wlasnosc to komu niby sie zabiera uwlaszczajac np bezplatnie nieruchomosc jak to bylo przez pewien okres praktycznie czesc obywaleni dostala nieruchomosci prawie za darmo a kto sie spoznilto musi placic z powazaniem

 • 6: juri z IP: 213.199.197.* (2011-03-18 12:10)

  Do Zybiego: nie rozumiesz pojęcia wieczystego użytkowania. Osoba nie płaci drugi raz, ponieważ pierwszej wpłaty jakiej dokonała to 25% wartości gruntu. Reszta opłaty została ustalona w tzw. opłatach rocznych którą uzytkownik płaci do 31.03 każdego roku. Nikt dwa razy nie płaci.

 • 7: realitas z IP: 89.74.173.* (2011-03-18 19:01)

  lokator ma rację a PIS jest OK bo to co robi to jest dla ludzi szczególnie tych na zachodnich ziemiach ale by było fajnie żaden "ZIOMEK" z zza Odry ani " czosnek" nie gnębiłby starszych ludzi co to często pozostawili mienie za Bugiem

 • 8: as z IP: 89.74.173.* (2011-03-18 19:10)

  PO 34

  31% PiS

  14.9% SLD

  6.4% PSL

 • 9: MB z IP: 79.162.129.* (2011-03-18 22:54)

  Przepisy nie mogą przymuszać gminy do przyznawania bonifikat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?
  - czy to jest uczciwe? Jednemu właścicielowi wieczystego przekształca się za niską opłatą, a drugi co przejął po rodzicach wieczyste nie może sobie przekształcić z bonifikatą, bo gmina takich przepisów nie ma? Kpiny, czy żarty?
  - jeden współwłaściciel w udziale 50/100 wyraża wolę przekształcenia, a natomiast ten drugi w udziale 50/100- nie, nie chce pobierania własności. Więc sprawa przekształcenia sprowadza się do wywłaszczenia tego, który nie chce w ogóle być jakimkolwiek wieczystym użytkownikiem. Ani tak, ani siak. Tylko ustawa rozwiąże przekształcenie gruntu wieczystego użytkowania we własność, oczywiste z uwzględnieniem pozostałych rat do spłaty.

 • 10: blef z IP: 86.45.5.* (2011-03-19 01:13)

  Bonifikata jest niezbédna do przekazania miienia za frico kosciolom i zakonom.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama