Od dziś straż miejska może karać za więcej wykroczeń. Lista występków, za które strażnik da mandat, została rozszerzona m.in. o czyny polegające na znieważaniu Polski, w tym profanacji hymnu czy niszczeniu flagi.
Zgodnie z wchodzącym dziś w życie rozporządzeniem w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, taka kara grozi także za utrudnianie prowadzenia działań ratowniczych. Z mandatem musi się liczyć także kierowca, który utrudni dojazd do obiektów zagrożonych, np. pożarem.

Niszczenie znaków i wałów

Nowe prawo spowoduje, że strażnicy miejscy oraz gminni będą mogli ukarać mandatem także osobę, która niszczy np. znak turystyczny na szlaku. Strażnicy wstawią też mandat za organizowanie nielegalnej publicznej zbiórki pieniędzy czy też za zakłócanie przebiegu legalnej manifestacji.
W trakcie zeszłorocznych powodzi strażnicy miejscy stali bezradnie, gdy ktoś wchodził na wał przeciwpowodziowy w sytuacji zagrożenia. Teraz w takiej sytuacji sprawa nie skończy się ustną reprymendą. Strażnik ukarze taką osobę mandatem. Tak samo będzie w przypadku rozkopywania wałów przeciwpowodziowych czy uszkadzania umocnień.
Szeroki katalog wykroczeń, za które straż miejska może od dziś karać mandatami, ma też przeciwdziałać bezmyślności rodziców.



Nieodpowiedzialni rodzice

Zgodnie ze zmianami mandat dostanie też rodzic czy opiekun, który mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać niebezpieczeństwo lub obronić się przed nim, dopuszczą do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Tak może być, np. gdy w mroźny dzień dziecko zostanie bez opieki przed sklepem w czasie, gdy opiekun będzie robił zakupy.
Zgodnie ze zmianami mandat od strażnika grozi także za utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia. Na taką samą sankcję naraża się także hodowca takich psów, jeżeli nie ma zezwolenia.
Z mandatem muszą się też liczyć właściciele samochodów, którzy odmówią podania straży informacji o tym, kto jechał ich autem w momencie popełnienia wykroczenia. Zmiana ta wynika stąd, że po ostatnich zmianach przepisów ruchu drogowego strażnicy miejscy są uprawnieni do żądania wskazania sprawcy wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar.
Część przepisów tego rozporządzenia weszła w życie wcześniej. Od 18 lutego strażnicy mogą wystawić mandat osobie, która nie ma przy sobie dowodu osobistego lub uchyla się od obowiązku wymiany takiego dokumentu.
Nowelizacja rozporządzenie określa, że strażnik miejski będzie mógł ukarać mandatem także za wywołanie niepotrzebnej czynności fałszywym alarmem. Chodzi np. o sytuację, gdy ktoś dzwoni na straż pożarną i informuje o pożarze, którego w ogóle nie ma.
Od dziś straż miejska ma prawo dać mandat osobie, która podejmuje zadania przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, a nie ma odpowiednich uprawnień. Z tym że przepis ten dotyczy przypadków, gdy taki pseudoprzewodnik wprowadza w błąd turystów co do posiadanych uprawnień.
Za co strażnik gminny wystawi mandat
● uszkadzanie wałów przeciwpowodziowych
● niszczenie znaków turystycznych
● odmowa podania danych przy legitymowaniu przez strażnika
● znieważanie Polski i flagi
● umieszczanie plakatów wyborczych w miejscach niedozwolonych
● narażanie na niebezpieczeństwo dziecka do lat 7
● nielegalne zbiórki pieniędzy
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. nr 36, poz. 190).