Od 1 marca przestanie działać Komisja Majątkowa, która zajmowała się zwrotem Kościołowi katolickiemu majątku przejętego przez władze PRL. Będzie o tym decydował sąd.
Sprawy związane ze zwrotem gruntów Kościołowi będą rozpatrywane na zwykłej drodze sądowej – zakłada nowelizacja ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Nowe przepisy nakładają ponadto na Komisję Majątkową obowiązek złożenia w dniu zakończenia jej działalności, a więc 1 marca, sprawozdania ze swej działalności. Sprawozdanie ma otrzymać m.in. minister spraw minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, a także Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto wskazany minister otrzyma dokumentację zgromadzoną w toku prowadzonych przez komisję postępowań, a także wnioski o wszczęcie postępowań złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie omawianej usta- wy. Uczestnicy niezakończonych postępowań, prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej, mają sześć miesięcy, aby wystąpić o podjęcie zawieszonego postępowania. Natomiast w sytuacji, gdy postępowanie w sprawie zwrotu majątku nie zostało jeszcze wszczęte, strony będą miały pół roku na wystąpienie w tej sprawie do sądu.
W komisji jest jeszcze ok. 220 spraw nierozstrzygniętych. Od początku swej działalności komisja rozpatrzyła 2,8 tys. spraw. Komisja działa od ponad 20 lat. Jako powód jej likwidacji ustawodawca podaje spadek, w porównaniu do lat ubiegłych, wniosków o wszczęcie postępowań rozstrzygniętych przez komisję w formie orzeczenia lub ugody.
900 tys. zł oszczędności budżetowych ma przynieść likwidacja Komisji Majątkowej