statystyki

Wyjazd za granicę trzeba będzie zgłosić do urzędu gminy

autor: Leszek Jaworski13.12.2010, 14:55; Aktualizacja: 13.12.2010, 14:56

Obywatel polski, który zamierza wyjechać z kraju, będzie musiał zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. W przypadku gdy nie planuje pozostania na stałe za granicą, a wyjazd ten będzie dłuższy niż sześć miesięcy, będzie musiał zgłosić w gminie swój powrót do Polski. Zgłoszenia tego będzie można dokonać w urzędzie lub drogą elektroniczną na formularzu umożliwiającym wprowadzanie danych

Reklama


Reklama


Uchwalona przez Sejm 24 września 2010 r. ustawa o ewidencji ludności (nazywana dalej ustawą) określa między innymi zasady wykonywania obowiązku meldunkowego przez obywateli polskich. W tym zakresie treść przyjętej ostatecznie ustawy znacznie się różni od regulacji zaproponowanej we wniesionym przez rząd projekcie.

Przede wszystkim nowa ustawa nie posługuje się proponowanymi pojęciami „podstawowego i czasowego miejsca zamieszkania”. Za ustawą z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych również w nowym akcie prawnym mowa jest o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy.

Ewidencja ludności

Nowa ustawa określa, że ewidencja ludności polega na rejestracji podstawowych danych identyfikujących tożsamość oraz status administracyjno-prawny osób fizycznych. Dane te będą rejestrowane (tak samo jak obecnie) w rejestrze PESEL, w rejestrach mieszkańców oraz rejestrach zamieszkania cudzoziemców. Zawierać one będą również między innymi informację o adresie zameldowania na pobyt stały lub czasowy. Zgodnie z omawianą regulacją obywatel polski przebywający na terytorium Polski jest zobowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy. Polega on na:

● zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;

● wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;

● zgłoszeniu wyjazdu poza granice RP oraz powrotu z wyjazdu.

Obowiązku zameldowania na pobyt stały lub czasowy należy dokonać najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Równocześnie możliwe będzie posiadanie jednego miejsca pobytu stałego i jednego miejsca pobytu czasowego.

Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonywać będzie jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu. Obowiązku meldunkowego będzie można dopełnić przez pełnomocnika legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której stanowi k.p.a.

Meldunek żołnierza

W przypadku żołnierzy w czynnej służbie wojskowej obowiązek meldunkowy:

● polegający na zameldowaniu się w miejscu pobytu czasowego lub wymeldowaniu się z takiego miejsca będzie wykonywany w miejscu pełnienia tej służby u dowódcy jednostki wojskowej, a w miejscu pobytu czasowego w obiekcie wojskowym u komendanta (kierownika, szefa, dowódcy) obiektu;

● polegający na zgłoszeniu wyjazdu poza granice RP oraz powrotu z tego wyjazdu będzie wykonywany w miejscu pełnienia tej służby u dowódcy jednostki wojskowej.

Wykonanie obowiązku meldunkowego w tych sytuacjach następować będzie poprzez stwierdzenie tego faktu w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej lub w książce zameldowań komendanta obiektu wojskowego i nie wymaga zgłoszenia w organie gminy oraz ujęcia w rejestrze PESEL i rejestrach mieszkańców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Ktos(2010-12-18 11:24) Odpowiedz 00

  Do reszty tych nierobów poj*bało!

 • żanetka(2010-12-15 20:30) Odpowiedz 00

  a to ciekawe...CIEKAWE. wynajmuję od 3 lat mieszkanie - ale właściciel nie płaci za nie podatków i wynajmuje je na lewo- to ciekawe JAK mam sie tu zameldować?!?!?! chociaz bym chciała to nie moge. srał to pies

 • Lekon(2010-12-16 20:38) Odpowiedz 00

  @ misfire: uważaj abyś tych chipów nie wykrakał/a

 • W(2010-12-18 18:18) Odpowiedz 00

  Komuna bis.

 • jan(2010-12-18 10:52) Odpowiedz 00

  "Takie są fakty " - rzeczywiście. To tylko przykład swego rodzaju państwa totalitarnego, gdzie wszystko musi być sczegółowo uregulowane. Może nie do wychodka, ale jak się będziemy umawiać z kimś na kawę, to może za kilka lat trzeba będzie na to mieć zezwolenie jakiegoś urzędu, a później w ramach "uproszczenia" przepisów zamiast zezwolenia będzie obowiązywało zgłoszenie, tylko że przy załatwianiu owego zgłoszenia będzie obowiązywało jeszcze więcej formalności. Póki co to do konca lipca 2011 obowiązuje przepis nakazujący meldowanie się po trzech dobach w danym miejscu pobytu. A więc jesli jedziemy do rodziny na święta i nie zameldujemy się "najpóźniej przed upływem czwartej doby" to popełniamy wykroczenie i możemy być karani z Kodeksu wykroczeń. Państwo tatalitarne i tyle!

 • Jan1(2010-12-18 15:05) Odpowiedz 00

  No cóż, przed wejściem tej ustawy pozostaje tylko wyjechać na stałe. Dlaczego mamy swoje dzieci skazywać na to samo co sami przeżyliśmy tutaj?

 • aqwa(2010-12-18 15:04) Odpowiedz 00

  Wyzywacie, psioczycie ale na wyborach pewnie byliście. Nie ważne na kogo głosowaliście - zawsze liczyła się tylko frekwencja wyborcza. Wyniki i tak były ustalone wcześniej. Nic się nie zmieniło. Przypomnijcie sobie Irlandię i powtórne referendum. A wracając do tematu - przecież ktoś musi spłacać zaciągane od lat długi. Obywatel przebywający za granicą jest również źródłem przychodu do budżetu. Zwłaszcza jak się wyprzeda(ło)je aktywa. Przecież w jakiś sposób trzeba sfinansować działalność państwa. Zostają tylko podatki Vat, akcyza no i dochodowy od ludnośći, bo zachodnich właścicieli zwolniono z tego przywileju. Dywidebdy też zapieprzają na zachód.

 • PS(2010-12-16 09:40) Odpowiedz 00

  Te psychole nie mają co robić to niech najpierw się wylęczą a póżniej piszą ustawy. Mam w d...ich durne przepisy.

 • Stanisław(2010-12-16 09:22) Odpowiedz 00

  Od 1 stycznia 2014 przepisy te nie będą ważne (polecam przeczytać artykuł do końca). Teraz i tak je ludzie olewają.

 • Jasio(2010-12-16 09:06) Odpowiedz 00

  Tusk pocaluj mnie w d---e. Chciec to ty mozesz duzo , ale tylko chciec . Polska teraz to kraj bardziej totalitarny niz byl za komuny

 • obywatel(2010-12-18 14:57) Odpowiedz 00

  Ciekaw jestem jak to będzie, jak zniosą obowiązek meldunkowy. Jak będzie ustalany adres do doręczeń dla pism sądowych albo administracyjnych. Ciekaw też jestem jak Policja, Straż Miejska, i inne pokrewne służby działające w oparciu o kodeks wykroczeń, będą wystawiały mandaty do których nałożenia potrzebny jest adres zameldowania. To będzie dziki zachód, druga Ameryka... Zamiast wymyślić co takiego jak adres do doręczeń (podwójne awizo wywołuje skutek doręczenia i basta) można by przedłużyć ewentualnie czas drugiego awizo do 21,28 dni i koniec. To obywatel powinien(w drodze obowiązku ustawowego) czuwać na tym żeby Państwo, urzędy, instytucje może go odnaleźć. A co do obowiązku meldunkowego to przeżytek. I tak nikt tego nie przestrzega. Prędzej można kogoś odnaleźć adresie IP niż po adresie zameldowania.

 • cytryno(2010-12-18 10:43) Odpowiedz 00

  No to jeszcze trochę i wróci "wydawanie paszportów".Nierząd jak podstarzała dziwka: pecunia non olet.

 • ?(2010-12-17 12:33) Odpowiedz 00

  Czy wspomniany obowiązek będzie dotyczył terytorium Unii Europejskiej i strefy Schengen? Przecież w strefie Schengen są otwarte granice i niepotrzebny jest paszport. Niestety, kolejny przykład radosnej twórczości. Kto tego będzie przestrzegał.

 • Macie państwo PO-licyjne(2010-12-18 17:23) Odpowiedz 00

  a taki był jazgot jak PIS łapał aferzystów. Teraz wam wprowadzają reżim jak za komuny.

 • Z Apokalipsy i interpretacji - coś w tym jest(2010-12-18 10:42) Odpowiedz 00

  "Oto dalsza, i chyba najdotkliwsza, działalność drugiej Bestii:

  I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na
  czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia.

  Na ten temat napisano już wiele. Oczywiście nikt dokładnie nie wie, czym będzie znamię Bestii na prawej ręce lub czole, ale są już przypuszczenia, i jest bardzo prawdopodobne, że znajdą one potwierdzenie w przyszłości. Wiadomo, że fałszywy prorok wykorzysta najnowsze technologie, aby zwieść ludzi. On musi ich zjednoczyć, mieć łączność ze wszystkimi. Jednoczenie to jednak nie będzie łatwe, bo wielu wiernych chrześcijan rozpozna czasy i zamiary fałszywego proroka. Ten zaś, będąc na usługach pierwszej Bestii, której dana będzie władza nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem, wykorzysta jej potęgę i zrobi wszystko, w mocy szatana, aby dopiąć swego.
  Panująca dziś teoria, dotycząca znamienia bestii, jest racjonalnym wytłumaczeniem, a mówi o elektronicznym mikrochipie wszczepianym pod skórę człowieka. Jest wiele powodów, dla których może być to wykorzystane. Wiadomo, że już dziś świat jednoczy się; połowa Europy ma wspólną walutę. Kolejnym etapem to, nadchodząca wielkimi krokami, globalizacja, a więc potrzebny będzie jednolity system identyfikacji ludności, jednolity system płatniczy itp. Pomysł oczywiście zrodzi się, i zostanie wykorzystany, przez władcę, któremu dana będzie władza nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem, dlatego też znamię na ręce i czole będzie insygnowane jego imieniem.
  Można zadać pytanie dlaczego ręka i czoło będą miejscem położenia znamienia. Powracając do teorii mikrochipa, to właśnie te dwa miejsca na ludzkim ciele odznaczają się największą temperaturą, a to z kolei jest potrzebne do przetworzenia energii cieplnej na elektryczną, która zasili mini układ. Taka teoria wygląda trochę jak opowieść rodzaju science-fiction, ale pamiętajmy, że to, co 10-20 lat temu było tak samo postrzegane, dziś jest rzeczywistością. Rozważmy jak wiele ułatwień wprowadziłby taki system w nasze życie.
  Każdy człowiek z wszczepionym chipem posiadałby w sobie wszystkie dokumenty niezbędne w naszych czasach, a więc dowód osobisty, kartę płatniczą itp. Wszak w proroctwie zostało napisane, że każdy, kto nie posiądzie znamienia nie będzie mógł kupować, ani sprzedawać. Ograniczenia prawne i społeczne dla pojedynczej jednostki, skupiające się na tym małym urządzeniu spowodują, że siłą rzeczy trzeba będzie się zaszczepić, aby w ogóle zaistnieć w społeczeństwie. Pamiętajmy jednak, że przyjęcie znamienia będzie jednoznacznym poddaniem się władzy Bestii, a skutki tego odczują wszyscy w Dniu Pańskim.
  Oczywiście jest więcej nowych technologii, takich jak np. elektroniczny pył, niewidzialny dla oka i służący do komunikacji, lecz to nie miejsce, aby pisać o tym wszystkim. Bądźmy jednak świadomi, że technologia oraz możni tego świata dążą do pełnej jedności i komunikacji na naszej planecie, wszystko pod nowy system antychrysta, aby mógł sprawować władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem.
  Należy też zauważyć, że wszystkie wymienione fakty tj. akceptacja Internetu przez Watykan, rozwój struktur jednoczących nasz świat, oraz eksperymenty z mikrochipem, łączy nieprawdopodobna zbieżność. Wszystko to zaczęło wzrastać i nabierać tempa na przełomie roku 2001/2002, co świadczy, że jesteśmy o krok od "jasnej ciemności" - królestwa antychrysta. Ciekawostką do tego tematu jest eksperyment, który przeprowadzili amerykańscy lekarze i naukowcy dnia 18.12.2001. Od tego dnia po naszej planecie stąpa pierwszy człowiek z podskórnym mikrochipem, służącym do identyfikacji. To wszystko nie jest dziełem przypadku, to dzieje się na naszych oczach, ale nie wszyscy są tego świadomi, bo i nie mogą być. Kogóż by uwiódł fałszywy prorok, gdyby wszyscy byli świadomi jego zgubnych działań. Jednakże każdy, kto czyta słowa tego opracowania i słowa proroctwa Jana, zapamięta przestrogę na przyszłość, i być może nie podda się zgubnej sile antychrysta.

  Proroctwo zapowiada, że znamię na czole lup prawej ręce, które otrzymają mieszkańcy ziemi, będzie imieniem Bestii lub liczbą jej imienia. Istnieją różne teorie odnośnie tej liczby. Szczegóły znajdują się w dziale "Antychryst".


  Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba ta bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.

 • Papcio(2010-12-19 16:33) Odpowiedz 00

  o, już lecę i zgłaszam! Pocałujcie mnie w ...

 • bezpracy(2010-12-15 15:54) Odpowiedz 00

  Mamy cuda Naród niewolniczy,okradziony,oszukany itd

 • as(2010-12-18 22:19) Odpowiedz 00

  a po paszport na policję czy do kwatery PO?

 • zx(2010-12-18 17:05) Odpowiedz 00

  A jak tam obecne sondaże ? Czy ktoś ma dalej ochotę głosować na tych POpier...

 • weyn(2010-12-18 16:59) Odpowiedz 00

  owszem zgloszę, że wyjeżdżam - na zawsze

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama