Projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, zgłoszony przez posłów PO, zakłada wprowadzenie państwowego egzaminu prawniczego I i II stopnia. Nadaje też uprawnienia do występowania przed sądami rejonowymi i wykonywania innych czynności prawniczych nowej kategorii osób, które zdały egzamin I stopnia - doradcom prawnym.

Prace nad tego typu przepisami były prowadzone od 2008 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Projekt przewiduje, że do egzaminu prawniczego I stopnia mogliby podchodzić wszyscy absolwenci prawa. Egzamin ten miałby kwalifikować do odbywania wszystkich aplikacji prawniczych. Zdanie egzaminu I stopnia uprawniałoby też do świadczenia w ograniczonym zakresie pomocy prawnej jako doradca prawny.

Według planów, doradcy prawni mogliby np. występować przed sądami rejonowymi - z wyłączeniem spraw z zakresu prawa karnego, karnego skarbowego, wykroczeń, rodzinnego i opiekuńczego. Doradcy prawni byliby zobowiązani do zachowania tajemnicy informacji, które uzyskali w związku z wykonywaniem obowiązków. Listy doradców prawnych mieliby prowadzić prezesi sądów apelacyjnych.

Do egzaminu prawniczego II stopnia przystępowałyby osoby kończące aplikacje korporacyjne, doradcy prawni z pięcioletnim doświadczeniem zawodowym, a także m.in. doktorzy nauk prawnych. Zdanie egzaminu uprawniałoby do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza.

W projekcie przewidziano także wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji do państwowych egzaminów prawniczych.

mrr/ mok/ ura/