W ten sposób odniósł się do zapowiadanego na środę i czwartek protestu sędziów, podczas którego będą się domagać "docelowego uregulowania kwestii wynagrodzeń".

"Jestem głęboko przekonany, że większość środowiska sędziowskiego zauważa ten fakt, że przyszły rok jest rokiem około czteroprocentowego wzrostu wynagrodzeń sędziowskich" - powiedział na konferencji prasowej w Łodzi minister Kwiatkowski pytany o protest sędziów.

Dodał, że ze zrozumieniem przyjmuje "głos każdego środowiska, każdej grupy zawodowej, mówiącej o tym, że oczekiwałyby wyższego wzrostu".

"Ale sędziowie, poza nauczycielami, są jedną z dwóch grup zawodowych finansowanych z budżetu państwa, które mają w przyszłym roku wzrost wynagrodzeń. Mam głęboką nadzieję, że o tym będziemy wszyscy pamiętać, o tym będą także pamiętać ci, którzy mieliby podejmować ewentualne decyzje o przyłączeniu się do akcji "dni bez wokandy" - dodał szef resortu sprawiedliwości.

Minister Kwiatkowski podsumował w niedzielę 3-letnią działalność swojego biura senatorskiego. W tym czasie złożył on 170 oświadczeń senackich. Jak przyznał Kwiatkowski, najwięcej spośród wszystkich senatorów.

Sędziowie swoją akcję zapowiedzieli na 17 i 18 listopada

W przyjętej w sierpniu uchwale Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" ogłosiło, że jesienią dojdzie do akcji protestacyjnej z powodu "wycofania się ministra sprawiedliwości z obietnicy podjęcia w pierwszej połowie 2010 r. prac legislacyjnych zmierzających do ostatecznego, docelowego uregulowania kwestii wynagrodzeń sędziów".

Sędziowie swoją akcję zapowiedzieli na środę i czwartek, 17 i 18 listopada. Ich akcja polegać ma na przeprowadzeniu dwóch tzw. dni bez wokandy, podczas których nie są wyznaczane rozprawy, a sędziowie zajmują się np. pisaniem uzasadnień do wyroków w swych gabinetach. Według szacunków Stowarzyszenia "Iustitia", podczas dwóch dni bez wokandy może odbyć się w polskich sądach o połowę mniej rozpraw niż zwykle.

Wsparciem dla protestu sędziów ma być także akcja protestacyjna prokuratorów zapowiedziana przez prokuratorskie związki i stowarzyszenia. Zaplanowano ją także na dwa dni - wtorek, 16 listopada oraz piątek, 19 listopada. Prokuratorzy domagają się wzmocnienia pozycji prokuratora generalnego i zwiększenia swoich wynagrodzeń. Protest prokuratorów ma być także sprzeciwem wobec planów redukcji i niskich uposażeń pracowników i urzędników zatrudnionych w prokuraturach.