Rzecznik praw dziecka będzie mógł występować w obronie dzieci przed sądami i Trybunałem Konstytucyjnym.
Rzecznik praw dziecka (RPD) zyska więcej uprawnień. Będzie mógł występować przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz wnosić skargi kasacyjne od prawomocnych orzeczeń. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o rzeczniku praw dziecka, która jutro wchodzi w życie.
Rzecznik będzie mógł występować przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawach z wniosku rzecznika praw obywatelskich (RPO) lub w sprawach ze skargi konstytucyjnej, dotyczących praw dziecka. RPO będzie miał obowiązek informować rzecznika praw dziecka o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach dotyczących praw dzieci.
Rzecznik będzie mógł też wnosić skargi kasacyjne od prawomocnych wyroków. Będzie także mógł występować do Sądu Najwyższego z wnioskami w sprawie rozstrzygnięcia rozbieżności wykładni prawa w zakresie przepisów prawnych dotyczących praw dziecka.
– Rzecznik praw dziecka i RPO będą współpracować. Nie ma mowy o jakiejkolwiek podległości czy nadrzędności między nimi. To są dwie równoważne instytucje – przekonuje Magdalena Kochan (PO), przewodnicząca podkomisji, która pracowała nad projektem.
Według niej RPD musi mieć te same instrumenty co RPO. W przeciwnym razie jest lekceważony przez organy państwa.
– Rzeczywiście RPO jest silniej umocowany w konstytucji. W przypadku RPD konstytucja odsyła do ustawy. Niemniej obie te instytucje mają rangę konstytucyjną – mówi Magdalena Kochan.
Uprawnienia rzecznika praw dziecka
● może żądać wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych oraz wziąć udział w toczącym się już postępowaniu – na prawach przysługujących prokuratorowi
● może żądać wszczęcia przez uprawnionego oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa
● może zwrócić się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnosić skargi do sądu administracyjnego, a także uczestniczyć w tych postępowaniach – na prawach przysługujących prokuratorowi
● może wystąpić z wnioskiem o ukaranie w postępowaniu w sprawach o wykroczenia