statystyki

Adwokat z urzędu nie tylko dla najuboższych

autor: Agnieszka Bobowska05.11.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.11.2010, 10:17
 • Wyślij
 • Drukuj

Karol Z. chce się ubiegać o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Obawia się jednak, że taka pomoc nie będzie mu przysługiwać, gdyż sąd nie zwolnił go z kosztów sądowych. Fakt ten nie ma jednak wpływu na ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.

reklamareklama


O przyznanie w sprawie cywilnej pełnomocnika z urzędu może się ubiegać osoba zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części. Uprawnienie takie przysługuje jednak także stronie, która takiego zwolnienia nie otrzymała. W takim przypadku muszą być jednak spełnione dodatkowe warunki określone przepisami prawa. Osoba fizyczna, która nie została zwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia pełnomocnika, jeżeli złoży w tym celu specjalne oświadczenie. Z jego treści powinno wynikać, że ubiegający się o pomoc nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Złą sytuację finansową musi także wykazać osoba prawna, która chce skorzystać z pomocy prawnika z urzędu. Jeżeli nie jest ona zwolniona od uiszczenia kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego tylko wówczas, gdy wykaże, że nie ma dostatecznych środków na opłacenie adwokata lub radcy prawnego.

Oświadczenie majątkowe

Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego należy zgłosić wraz z ubieganiem się o zwolnienie od kosztów sądowych. Strona może go także złożyć osobno, na piśmie lub ustnie do protokołu. Wniosek należy skierować do sądu, w którym sprawa ma być wszczęta lub już się toczy. Jeżeli o przyznanie pełnomocnika ubiega się osoba, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może ona złożyć wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego w sądzie rejonowym dla niej właściwym, który następnie dokona przekazania. W celu uzyskania pomocy z urzędu osoba fizyczna musi ponadto dołączyć do wniosku oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Jest ono sporządzane według ustalonego wzoru. Co więcej, sąd może odebrać od strony specjalne przyrzeczenie o jego prawdziwości i rzetelności.

W razie oddalenia wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona nie może ponownie ubiegać się o pełnomocnika z urzędu, powołując się na te same okoliczności.

Uwzględnienie wniosku

Takie żądanie będzie bowiem podlegać odrzuceniu, bez możliwości jego zażalenie. Wniosek o ustanowienie prawnika z urzędu będzie natomiast uwzględniany przez sąd, jeżeli udział profesjonalnego pełnomocnika w danej sprawie uzna on za potrzebny. O wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego, sędzia zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. Konkretny pełnomocnik powinien zostać wskazany niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni. Jeżeli strona we wniosku wskazała określonego adwokata lub radcę prawnego, właściwa rada, w miarę możliwości i w porozumieniu z tym prawnika, wyznaczy go jako pełnomocnika z urzędu.

Cofnięcie pełnomocnika

Adwokat lub radca prawny ustanowiony przez sąd musi zastępować stronę aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy z postanowienia wynika, że jego obowiązek ustaje wcześniej. Ustanowienie pełnomocnika wygasa także w wyniku śmierci osoby, dla której prawnik został wyznaczony. Sąd może ponadto zarządzić stosowne dochodzenie co do rzeczywistego stanu majątkowego osoby domagającej się ustanowienia lub zastępowanej przez adwokata lub radcę prawnego. Jeżeli okaże się, że okoliczności, na których podstawie przyznano pełnomocnika, nie istniały lub przestały istnieć, sąd cofnie jego ustanowienie adwokata lub radcy prawnego. W takim przypadku, strona zobowiązana jest do uiszczenia wynagrodzenia ustanowionego dla niej pełnomocnika w całości lub częściowo, stosownie do zaistniałej zmiany. Jeżeli natomiast dana osoba uzyskała pomoc z urzędu na podstawie świadomie przez nią podanych nieprawdziwych okoliczności, sąd skaże ją dodatkowo na grzywnę.

PRZYKŁAD

Prawnik z urzędu sam ściągnie należne mu wynagrodzenie

Adwokat lub radca prawny ustanowiony z urzędu ma prawo, z wyłączeniem reprezentowanej strony, ściągnąć sumę należną mu tytułem wynagrodzenia i zwrotu wydatków z kosztów zasądzonych na jej rzecz od przeciwnika. Do przyznanej sumy pełnomocnikowi przysługuje pierwszeństwo przed roszczeniami osób trzecich.

Podstawa prawna

Art. 117-124 – Kodeksu postępowania cywilnego z 17 listopada 1964 r. (Dz.U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

 • 1: hyddr z IP: 89.161.38.* (2010-11-05 08:39)

  Dobrze, że sądy rzadko dają adwokatów z urzędu, bo nie sąd za nich płaci, tylko Skarb Państwa, czyli my wszyscy - społeczeństwo, jak się ktoś chce sądzić to proszę bardzo, ale za swoje.

 • 2: EWA z IP: 79.163.246.* (2010-11-05 11:17)

  PIC NA WODĘ -FOTO MONTAŻ STARAŁAM SIĘ O Z WNIOSKIEM O ZWOLNIENIE Z KOSZTOW SĄDOWYCH I PRAWNIKA Z URZĘDU NIESTETY SĄD ODRZUCIŁ BO MUSIAŁAM DONIEŚĆ KILKANAŚCIE PAPIERKÓW W CIĄGU 7 DNI NIE DAŁO RADY - TAKIE TO MAMY PRZYJAZNE PAŃSTWO TO PO CO WYPEŁNIALAM WNIOSEK I PODPISYWAŁAM SIĘ TO NIE WYSTARCZYŁO? WIĘC NIE POSŁOWIE WRESZCIE UCHWALĄ ŻE WYSTARCZY JEDEN WNIOSEK I JEDEN PODPIS -BO TERAZ TO NIC NIE WARTE WNIOSKI.

 • 3: plosiak z IP: 188.147.7.* (2010-11-05 11:59)

  Ewo - przez 7 dni to można dokument z Australii otrzymać. Jeśli olałaś sąd i miałaś 1000 ważniejszych rzeczy do roboty, niż zadbać o własny interes, to bardzo dobrze, że sąd ci wniosku nie uwzględnił. Widocznie stać cię na pełnomocnika.

 • 4: Kurt z IP: 87.206.129.* (2010-11-05 14:52)

  Do 2.Matoł jesteś i tyle w tym temacie.

 • 5: EWA z IP: 79.163.179.* (2010-11-05 16:38)

  DO 3I4 URZĘDY TEŻ MAJĄ NA WYDANIE DOKUMENTÓW 7 DNI. NA PEŁNOMOCNIKA MNIE NIE STAĆ -PRZERWAŁAM SPRAWĘ I TYLE SZKODA MOICH NERWOW I ZDROWIA.

 • 6: lex z IP: 83.4.28.* (2010-11-05 16:43)

  @3 trafna uwaga

 • 7: prawnik z IP: 83.238.182.* (2010-11-05 17:38)

  każdy ma prawo do adwokata z urzędu, bo wszyscy płacimy podatki. Moim zdaniem nie powinno to być tzw. "widzimisię" sędziego, który zachowuje się w takim przypadku jak pies ogrodnika. Przykro mi, że EWA nie dostała takiej szansy, gdyż zawiłości prawa skutkują tym, że przeciętny człowiek nie jest w stanie należycie bronić swoich interesów. Jestem też zdania, że Państwo powinno każdemu, kto chce fundować prawnika z urzędu. i tyle.

 • 8: fiz z IP: 77.253.74.* (2010-11-05 18:15)

  Tak powinno fundować, a potem za tych prawników powinna płacić strona przegrana. Jetsem za !!!

 • 9: sędzia z IP: 79.186.90.* (2010-11-05 21:48)

  Adwokaci powinni przejść na pensje Skarbu Państwa, ale nie wyższe niż sędziów.Proszę wyliczyć ile sędzia średnio zarabia za rozpoznaną sprawę.

 • 10: arya z IP: 83.24.101.* (2010-11-05 22:22)

  @sędzia
  Ależ drogi sędzio, zapraszamy do adwokatury/radców prawnych!!!
  Trzeba było patrzeć co się wybiera, ale przecież możesz zmienić zawód w każdej chwili, też będziesz musiał zabiegać o klientów i znosić humory sędziego.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama