Właściciel nieruchomości Marek Z. postanowił wybudować dom na działce, która jest sklasyfikowana jako rolna. Przed rozpoczęciem budowy należy postarać się w starostwie powiatowym o jej odrolnienie.
Działka rolna to nieruchomość wykorzystywana lub taka, która może być wykorzystywana w przyszłości do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Odrolnienie polega na wyłączeniu działki z produkcji rolnej oraz zmianie jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania.

Wniosek do powiatu

Aby odrolnić nieruchomość, należy złożyć w starostwie powiatowym właściwym dla jej miejsca położenia wniosek o wyłączenie jej z produkcji. Do wniosku trzeba załączyć wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren, który ma być objęty zmianą przeznaczenia, a w przypadku gdy nie ma planu – decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Ponadto właściciel musi przedstawić w starostwie dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością, np. akt notarialny, wypis z księgi wieczystej oraz plan zagospodarowania działki z rozliczeniem powierzchni inwestycji w klasach i użytkach. Należy także pamiętać, że wyłączenie gruntów rolnych nie następuje w dniu, w którym decyzja stała się ostateczna, lecz w dniu, w którym faktycznie rozpoczęto użytkowanie działki inne niż leśne lub rolne. Tak więc, aby doszło do odrolnienia, właściciel musi zaprzestać prowadzenia na tej działce produkcji rolnej.

Wniesienie opłat

Ostatni warunek to wniesienie jednorazowej opłaty z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Wysokość opłaty za zezwolenie na trwałe wyłączenie działki z produkcji rolnej zależy od klasy gruntów. Tak ustalona opłata zostanie pomniejszona o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych obowiązujących w tej miejscowości. Właściciel odrolnionej działki będzie musiał uiścić opłatę roczną, która jest równa 10 proc. jednorazowej opłaty przeliczonej na tony ziarna żyta lub na metry sześcienne drewna. Cenę za tonę żyta publikuje GUS. Jeżeli działka będzie na stałe wyłączona z produkcji, właściciel będzie musiał wnosić taką opłatę przez dziesięć lat. Gdyby zaś wyłączenie było nietrwałe, to kwotę obliczoną w taki sposób właściciel płaci tylko przez okres wyłączenia, ale nie dłużej niż przez 20 lat. Pieniądze należy wpłacać do 30 czerwca każdego roku kalendarzowego. Jeżeli wyłączeniu z produkcji rolnej podlega działka o powierzchni mniejszej niż 500 mkw., właściciel nie musi ponosić tych opłat.
PRZYKŁAD
Zgoda starostwa na odrolnienie ziemi dobrej jakości
Jeżeli z produkcji rolnej ma zostać wyłączona ziemia dobrej jakości, właściciel musi uzyskać na to specjalną zgodę w starostwie powiatowym. Wymóg ten dotyczy gruntów klas: I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych zaliczonych do IV, IVa, IVb, V i VI klasy wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego. Jeżeli zaś chodzi o grunty klasy IV, IVa i IVb, zgoda potrzebna jest tylko wtedy, gdy na terenie gminy została wydana uchwała rady gminy o ochronie tych gruntów.
Podstawa prawna
Ustawa z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 121, poz. 1266).