Prezydent Bronisław Komorowski powołał w poniedziałek byłego Prokuratora Krajowego Edwarda Zalewskiego w skład Krajowej Rady Prokuratury.

"Dzisiejsza nominacja pozwoli wykorzystać wiedzę i doświadczenie Edwarda Zalewskiego, potwierdzone zarówno przebiegiem pracy zawodowej jak i niedawną rekomendacją Krajowej Rady Sądownictwa na jednego z kandydatów na Prokuratora Generalnego" - głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej prezydenta.

Edward Zalewski urodził się w 1957 roku we Wrocławiu, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował w prokuraturze w Legnicy i Wrocławiu. W latach 2009-2010 pełnił funkcję Prokuratora Krajowego. Aktualnie pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku.

Zalewski kandydował na funkcję Prokuratora Generalnego i był jednym z dwóch konkurentów do tego stanowiska, wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa. Prezydent Lech Kaczyński 7 stycznia powołał na tę funkcję jego kontrkandydata Andrzeja Seremeta, który objął funkcję z końcem marca.

Krajowa Rada Prokuratury ma zostać powołana po raz pierwszy. Utworzono ją na mocy obowiązującej od 31 marca nowelizacji Ustawy o prokuraturze, która rozdzieliła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zadaniem KRP ma być m.in. stanie "na straży niezależności prokuratorów".

Zgodnie z ustawą Krajowa Rada Prokuratury ma składać się z 25 członków. W jej skład wchodzą: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przedstawiciel prezydenta, czterech posłów, dwóch senatorów, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, trzech prokuratorów wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz jedenastu prokuratorów, wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych.

Kadencja Krajowej Rady Prokuratury trwa 4 lata. KRP zgodnie z ustawą m.in. opiniuje projekty aktów normatywnych dotyczących prokuratury; wysłuchuje informacji prokuratora generalnego o działalności prokuratury i wyraża opinie w tym zakresie; wyraża opinię w przedmiocie wniosku premiera o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji, rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia stanowisk prokuratorskich, zajmuje stanowisko w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie w trakcie trwania kadencji z pełnienia funkcji prokuratora, uchwala zbiór zasad etyki zawodowej prokuratorów i czuwa nad ich przestrzeganiem.