Rząd przeznaczy 100 milionów euro na przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego przez powódź oraz wprowadzenie działań mający zapobiegać powodzi.
Ministerstwo Rolnictwa opracowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego warunków i trybu udzielania pomocy finansowej rolnikom poszkodowanym przez powodzie lub np. obsunięcia ziemi.
Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu ruszy nabór wniosków o nową formę pomocy dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku powodzi lub np. obsunięcia się ziemi – zapowiedział wczoraj minister rolnictwa Marek Sawicki. Obecnie kończą się ustalenia międzyresortowe dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wsparcia. Jego podstawowym celem jest przekazanie środków finansowych m.in. na odtworzenie bazy produkcyjnej i zapewnienie postępu technologicznego produkcji rolniczej. Środki będą rozdzielane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wsparcie będzie mogła otrzymać osoba fizyczna, osoba prawna lub spółka osobowa, która jest posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha (gdzie wystąpiły szkody) i prowadzi na terytorium Polski produkcję roślinną lub zwierzęcą. Pomoc będzie przysługiwać, jeżeli wysokość szkód oszacowanych przez komisję powołaną przez wojewodę będzie wynosić: w budynkach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej nie mniej niż 10 tys. zł, a w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30 proc. wielkości średniej rocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. Wsparcie będzie wypłacane do wysokości 130 proc. wartości szkód (maksymalnie 300 tys. zł na jedno gospodarstwo) lub w formie refundacji (nie więcej niż 90 proc. kosztów kwalifikowanych) części poniesionych kosztów kwalifikowanych. W okresie 5 lat, liczonym od przyznania pomocy, rolnik będzie miał obowiązek ubezpieczenia inwestycji zrealizowanej w ramach działania, od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź lub obsunięcia się ziemi.
O przyznaniu pieniędzy zdecyduje kolejność składania wniosków, które ARiMR będzie przyjmowała nie dłużej niż do 31 grudnia danego roku. Wniosek rozpatrywany będzie w terminie 2 miesięcy, a agencja dokona wypłaty środków finansowych niezwłocznie po pozytywnym jego rozpatrzeniu.
2 miesiące będzie miała agencja na rozpatrzenie wniosków złożonych przez rolników