Strażnikom miejskim wolno używać tylko fotoradarów z atestem urzędu miar.
Fotoradarów, czyli przyrządów kontrolno-pomiarowych do mierzenia prędkości pojazdów, mogą używać tylko służby, którym taki przywilej nadał ustawodawca. Chociaż od lat zaliczają się do nich także straże gminne (miejskie), to w ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości odnośnie do tego, czy mogą one w ogóle używać przydrożnych „fotografów”. Wszystko dlatego, że posiadane przez nie fotoradary posiadają świadectwa legalizacji wydane na przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym (radarowe). Tymczasem art. 129 b ust. 3 pkt 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa kompetencje strażników gminnych do używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami.
Główny Urząd Miar dokonał interpretacji definicji przyrządu pomiarowego zawartego w ustawie – Prawo o miarach. Powstała na użytek tej regulacji definicja, określona w art. 4 pkt 5 ustawy – Prawo o miarach, przewiduje, że jest to urządzenie, układ pomiarowy lub jego elementy, przeznaczone do wykonania pomiarów samodzielnie lub w połączeniu z jednym lub wieloma urządzeniami dodatkowymi. Wzorce miary i materiały odniesienia są także traktowane jako przyrządy pomiarowe. Pojawiające się tutaj słowo „urządzenie” użyte zostało jako określenie przedmiotu – przyrządu pomiarowego – umożliwiającego wykonanie pomiarów samodzielnie lub w połączeniu z jednym lub wieloma urządzeniami dodatkowymi. W konsekwencji nie można stosować pojęć „przyrząd” i „urządzenie” zamiennie. Nie oznacza to jednak, że GUM może odnosić i odnosiło się w związku z tym kiedykolwiek do tego, czy straż miejska posiada kompetencje do używania fotoradarów, czy nie.
– Organy administracji miar nie są właściwe merytorycznie, by interpretować przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym – podkreśla Tomasz Kałduś, dyrektor gabinetu prezesa GUM.
Uprawnienia w tym zakresie posiada z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rozbieżności pojawiające się w prawie o ruchu drogowym nie mają jednak jego zdaniem wpływu na zakres kompetencji straży miejskich. Słowa „przyrząd” i „urządzenie” jako synonimy, mogą być stosowane w języku polskim zamiennie bez zmiany ich znaczenia.
– Wskazać należy, że Główny Urząd Miar w trakcie legalizacji i na druku legalizacji wpisuje „przyrząd” radarowy, a nie „urządzenie”, gdyż instytucja ta sprawdza jedynie zgodność wyniku pomiaru z wzorcowym przyrządem. Jest nim w takim przypadku bramka pomiarowa. To bramka pomiarowa jest urządzeniem, a przyrządem, w tym przypadku, jest miernik, który przelicza czas przejazdu auta od pierwszej fotokomórki do drugiej – podkreśla Jacek Sońta, naczelnik wydziału komunikacji i promocji MSWiA.
Podstawa prawna
Ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).