W 2009 roku zaostrzono kary za jazdę pod wpływem alkoholu we Włoszech. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Natomiast na Słowacji i w Czechach w ogóle nie można jeździć po wypiciu alkoholu.
Wybierając się na wakacje samochodem, warto wiedzieć, jakie są różnice między polskimi przepisami a tymi obowiązującymi w innych państwach. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemności. Co prawda w wielu elementach prawo jest podobne, ale bywa, że różni się ono w szczegółach.
Nie wszędzie obowiązują takie same ograniczenia prędkości. Co do zasady w Polsce możemy się poruszać po autostradach z prędkością do 130 km/h, na drogach ekspresowych do 110 km/h, a na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym do 90 km/h. W wielu państwach na autostradach pojedziemy z taką samą prędkością – w Austrii, Czechach, we Francji czy na Słowacji. Jednak nieco wolniej należy się poruszać na autostradach w Belgii i Grecji, gdzie kierowcy maksymalnie mogą jeździć z prędkością 120 km/h.
Jednak na drogach ekspresowych szybciej niż w Polsce można jeździć w Niemczech, Czechach, na Słowacji i w Belgii. W trzech pierwszych z wymienionych państw dopuszczalna prędkość jest taka jak na autostradzie – 130 km/h. W Belgii wynosi o 10 km/h mniej.
W Austrii zarówno na drogach ekspresowych, jak i poza obszarem zabudowanym można poruszać się co do zasady z prędkością do 100 km/h. Poza obszarem zabudowanym identyczny limit jest w Niemczech. Natomiast u naszych południowych sąsiadów, we Włoszech, w Belgii na drogach poza miastami można jeździć z prędkością do 90 km/h.
W Austrii policjanci bardzo dużą wagę przywiązują do stanu technicznego auta. Za zły stan pojazdu lub braki w jego wyposażeniu można zostać ukaranym nie tylko mandatem, lecz także i zatrzymaniem samochodu. W kraju tym obowiązkowo należy mieć apteczkę i kamizelkę odblaskową, które w Polsce są jedynie zalecane. Kamizelkę odblaskową koniecznie trzeba mieć także, jadąc do Czech, na Słowację i do Francji.
W 2009 roku zaostrzono kary za jazdę pod wpływem alkoholu we Włoszech. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Za przekroczenie tego limitu grozi grzywna, a nawet kara aresztu i konfiskata samochodu. W Austrii maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,1 promila. Wynik od 0,1 do 0,49 promila jest wykroczeniem. Jeżeli kierowca ma 0,5 promila, może zostać ukarany mandatem i odebraniem prawa jazdy lub kilkumiesięcznym pozbawieniem wolności.
Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi w Belgii i Francji to 0,5 promila. Natomiast na Słowacji i w Czechach w ogóle nie można jeździć po wypiciu alkoholu.