Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może prowadzić działalność gospodarczą dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzonej przez urzędy gmin. Dokonuje się go na wniosek stanowiący również podstawę do nadania przez GUS numeru REGON, zgłoszenia firmy do ZUS i urzędu skarbowego.
Gmina dokonuje rejestracji firmy prowadzonej przez osobę fizyczną. Pozostali przedsiębiorcy ewidencjonowani są w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Właściwość miejscową ustala się, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Nie należy jego kojarzyć wyłącznie z tzw. zameldowaniem na pobyt stały. Możliwe jest bowiem faktyczne przebywanie w danej miejscowości „z zamiarem stałego pobytu” bez zmiany miejsca stałego zameldowania. Sytuacje takie w praktyce występują zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorca w sposób świadomy chce ominąć zasadę właściwości miejscowej organów administracji publicznej (np. organów podatkowych). Wtedy też stara się dowieść, że przebywa z zamiarem stałego pobytu w innej miejscowości niż jest zameldowany na pobyt stały. Zameldowanie na pobyt czasowy nie wskazuje jednak na zamiar stałego pobytu w danej miejscowości.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Jawności danych

Jednego okienko w gminie

Wniosku o wpis do ewidencji

Formularza urzędowego

Zaświadczenia o wpisie

Zawieszenia działalności

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie są zadania gminy związane z ewidencją działalności gospodarczej.