Uwagi i wnioski do planowanych decyzji w sprawach środowiska i jego ochrony mogą być wnoszone w formie pisemnej, ustnie do protokołu oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Organ administracji do wydania decyzji w sprawach środowiska może przeprowadzić rozprawę administracyjną otwartą dla społeczeństwa. Organ prowadzący postępowanie musi rozpatrzyć uwagi i wnioski, a w uzasadnieniu decyzji, niezależnie od wymagań wynikających z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, musi podać informacje o udziale społeczeństwa w postępowaniu oraz o tym, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę wnioski zgłoszone przez obywateli. Trzeba również podać do publicznej wiadomości informację o wydanej decyzji i o możliwościach zapoznania się z jej treścią. Takie m.in. rozwiązania przewiduje ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. nr 199, poz. 1227 ze zm.).

Konieczne opinie

Projekty dokumentów związanych ze środowiskiem lub jego ochroną wraz z prognozą oddziaływania na środowisko opiniowane są w zależności od tego, o jaki projekt chodzi, przez: generalnego dyrektora Ochrony Środowiska lub dyrektorów regionalnych lub też Państwowego Inspektora Sanitarnego albo wojewódzkiego lub powiatowego inspektora sanitarnego. Organy, o których mowa, muszą wydać opinię w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku o wydanie opinii. Wymienione organy otrzymują również odpowiednie przyjęte już dokumenty związane ze środowiskiem i jego ochroną wraz z podsumowaniem.
Organ opracowujący projekt dokumentu związanego ze środowiskiem i jego ochroną musi brać pod uwagę ustalenia zawarte w prognozie oddziaływania na środowisko, opinie w tej sprawie właściwych organów oraz rozpatrzyć uwagi i wnioski zgłoszone w związku z udziałem społeczeństwa.
Do przyjętych dokumentów, o których mowa, załącza się pisemne podsumowanie zawierające uzasadnienie, w odniesieniu do rozpatrywanych rozwiązań alternatywnych, a także informację, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę m.in. ustalenia zawarte w prognozie oddziaływania na środowisko oraz opinie właściwych organów administracji, a także zgłoszone uwagi i wnioski.
Organ administracji opracowujący projekt dokumentów związanych ze środowiskiem i jego ochroną, wymagający udziału społeczeństwa, bez zbędnej zwłoki musi podawać do wiadomości informację m.in. o: przystąpieniu do opracowywania projektu dokumentu i o jego przedmiocie, możliwościach zapoznania się z niezbędną dokumentacją sprawy oraz o miejscu, w którym jest ona wyłożona do wglądu, możliwości składania uwag i wniosków, a także o sposobie i miejscu składania uwag i wniosków, wskazując jednocześnie co najmniej 21-dniowy termin ich składania.

Wpływ na środowisko

Jak wynika z ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (...), przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wymagają np. projekty: koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, planów zagospodarowania przestrzennego oraz strategii rozwoju regionalnego.
Przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko jest też wymagane w przypadku wprowadzania zmian do już przyjętego dokumentu.

Konieczna prognoza

Organ administracji przygotowujący projekt dokumentu (określonego w art. 46 i 47 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie...), taki jak np. koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, planów zagospodarowania przestrzennego oraz strategii rozwoju regionalnego, musi sporządzić prognozę oddziaływania na środowisko.
Prognoza oddziaływania na środowisko m.in. zawiera: informacje o zawartości, głównych celach projektowanego dokumentu oraz jego powiązaniach z innymi dokumentami; informacje o metodach zastosowanych przy sporządzaniu prognozy; propozycje dotyczące przewidywanych metod analizy skutków realizacji postanowień projektowanego dokumentu oraz częstotliwości jej przeprowadzania; informacje o możliwym transgranicznym oddziaływaniu na środowisko oraz streszczenie sporządzone w języku niespecjalistycznym.



Bez zażalenia

W obecnych przepisach zrezygnowano z wnoszenia zażaleń na postanowienia w przedmiocie uzgodnienia realizacji przedsięwzięć, dokonywanego przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przepisy regulujące obecnie sprawy ocen oddziaływania na środowisko nie przewidują możliwości wniesienia takiego zażalenia, co wynika z art. 77 ust. 7 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. nr 199, poz. 1227) – wyjaśnia Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi na interpelację nr 8127.
Zgodnie z art. 153 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy, zażalenie nie przysługuje także na postanowienia wydane przez wojewodę lub marszałka województwa (który od 1 stycznia 2008 r. przejął od wojewody kompetencje w sprawach uzgodnień warunków realizacji przedsięwzięć, w związku ze zmianą przepisu art. 378 ustawy – Prawo ochrony środowiska, określającego właściwość rzeczową organów ochrony środowiska) w sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie cytowanej ustawy, tj. przed 15 listopada 2008 r., na podstawie przepisów ustawy – Prawo ochrony środowiska, a niezakończonych decyzją ostateczną.
Wypełniając dyspozycję art. 153 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy, generalny dyrektor ochrony środowiska – który, w myśl art. 153 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, przejął od ministra środowiska kompetencje w sprawach wszczętych przed 15 listopada 2008 r., a niezakończonych decyzją ostateczną – obowiązany był umorzyć postępowania odwoławcze dotyczące uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięć, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – przypomina Ministerstwo Środowiska.
Nie wyłącza to możliwości prawnej ochrony interesów strony. Zgodnie z art. 142 kodeksu postępowania administracyjnego, jeśli na postanowienie nie przysługuje zażalenie, jako samoistny środek zaskarżenia, to prawo zażalenia służy łącznie z prawem odwołania od decyzji. Strona może zatem zaskarżyć takie postanowienie w odwołaniu od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego, wydawane przez generalnego dyrektora ochrony środowiska w powołaniu na art. 153 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy, zawierają odpowiednie pouczenie w tym zakresie – podkreśla resort środowiska.
Opiniowanie i udział społeczeństwa
Trzeba zapewnić udział społeczeństwa w tzw. strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, m.in. w przypadku przygotowywania:
● koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, planów zagospodarowania przestrzennego oraz strategii rozwoju regionalnego;
● polityk, strategii, planów lub programów w dziedzinie przemysłu, energetyki, transportu, telekomunikacji, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, leśnictwa, rolnictwa, rybołówstwa, turystyki i wykorzystywania terenu, opracowywanych lub przyjmowanych przez organy administracji, wyznaczających ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko;
● innych polityk, strategii, planów lub programów, których realizacja może spowodować znaczące oddziaływanie na obszar Natura 2000, jeżeli nie są one bezpośrednio związane z ochroną obszaru Natura 2000 lub nie wynikają z tej ochrony.
PODSTAWA PRAWNA
● Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. nr 199, poz. 1227 ze zm.).