Właściciele, którzy bez sporów z gminą przekażą swoje działki w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji lokalizacyjnej, otrzymają odszkodowania wyższe o 5 proc. wartości nieruchomości. Jeżeli w terminie 2 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, nie dojdzie do uzgodnienia wysokości odszkodowania, to jego wysokość ustali wojewoda. Na podjęcie decyzji w tym przedmiocie ma 30 dni.

Nowelizacja specustawy o Euro 2012, która weszła w życie 15 października 2009 r., przewidziała uproszczone procedury pozyskiwania gruntów potrzebnych pod inwestycje związane z organizacją w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zgodnie z tą nowelizacją decyzję o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięć, na wniosek spółki celowej lub innego właściwego podmiotu, wydaje wojewoda. Na wydanie swojej decyzji ma on jeden miesiąc od złożenia wniosku.

Decyzja lokalizacyjna

O wszczęciu postępowania o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 wojewoda zawiadamia wnioskodawcę, właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości objętych wnioskiem na adres wskazany w katastrze nieruchomości oraz pozostałe strony, czyli np. osoby, na które inwestycja może oddziaływać. Zawiadomienie pozostałych stron następuje poprzez wywieszenie obwieszczeń w urzędzie wojewódzkim i urzędach gmin właściwych dla lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012, na stronach internetowych tych gmin oraz urzędu wojewódzkiego, a także w prasie lokalnej.
Wojewoda, wydając decyzję o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012, ma obowiązek zamieszczenia w niej:

● linii rozgraniczających teren;

● warunków technicznych realizacji przedsięwzięcia Euro 2012;

● warunków wynikających z prawnie chronionych potrzeb ochrony środowiska, ochrony zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz potrzeb obronności państwa;

● wymagań dotyczących ochrony interesów osób trzecich;

● zatwierdzonego podziału nieruchomości;

● oznaczenie nieruchomości lub ich części, według katastru nieruchomości, które stają się własnością Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego;

● określenie terminu wydania nieruchomości lub opróżnienia lokali i innych pomieszczeń – nie może być on krótszy niż 30 dni



Rozpoczęcie robót

Decyzja o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 automatycznie zatwierdza podział nieruchomości. Mapy z projektami podziału nieruchomości stanowią integralną część tej decyzji. Dodatkowo nieruchomości te z mocy prawa stają się własnością Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego w zależności od tego, na czyją rzecz nastąpiło wywłaszczenie. Decyzja ta stanowi bowiem podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej i w katastrze nieruchomości. Oznacza to, że nie jest konieczne prowadzenie dwóch postępowań – jednego w sprawie lokalizacji przedsięwzięcia, a innego w sprawie wywłaszczenia nieruchomości. Obie te kwestie rozstrzygane są bowiem w jednym postępowaniu.

Wraz z dniem wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 spółka celowa lub inny właściwy podmiot uzyskuje prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oznacza to, że inwestor wraz z uprawomocnieniem się decyzji wojewody może wystąpić o pozwolenie na budowę i przystąpić do prac.

Wypłata odszkodowania

Za wszystkie wywłaszczone nieruchomości przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między spółką celową lub innym właściwym podmiotem, a dotychczasowym właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Jeżeli jednak w terminie dwóch miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, nie dojdzie do uzgodnienia wysokości odszkodowania, to jego wysokość ustala wojewoda. Na podjęcie swojej decyzji w tym przedmiocie ma 30 dni, od dnia wszczęcia postępowania.

W każdym przypadku wysokość odszkodowania za wywłaszczenie powinna być ustalana na podstawie operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, według stanu nieruchomości w dniu wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia przez organ I instancji oraz według jej wartości w dniu uzgodnienia albo w dniu wydania decyzji ustalającej wysokość odszkodowania. Odszkodowanie podlega waloryzacji na dzień wypłaty według zasad obowiązujących w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.

Zgodnie z omawianą nowelizacją w niektórych przypadkach właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości mogą jednak liczyć na wyższe odszkodowania. Dodatkowe bonusy przysługują im głównie w sytuacji, gdy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji lokalizacyjnej lub od dnia, w którym decyzja lokalizacyjna stała się ostateczna, wydadzą oni swoje nieruchomości. Wysokość tych bonusów jest zawsze stała i wynoszą one 5 proc. wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego. Jeśli natomiast decyzja o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 dotyczy nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, to wysokość odszkodowania musi zostać powiększona o 10 tys. zł.

Odszkodowanie za nieruchomości jest wypłacane odpowiednio ze środków budżetu państwa albo jednostki samorządu terytorialnego w zależności od tego, na czyją rzecz nastąpiło wywłaszczenie. Odszkodowanie powinno być wypłacone w terminie 14 dni od dnia, w którym została uzgodniona wysokość odszkodowania, w którym decyzja o ustaleniu odszkodowania stała się ostateczna.



Informacje o inwestycji związanej z Euro 2012

Wniosek o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia Euro 2012 powinien zawierać:

● mapę w skali odpowiedniej dla przedstawienia danego przedsięwzięcia Euro 2012, w tym istniejącego uzbrojenia terenu, z zaznaczeniem terenu niezbędnego dla obiektów budowlanych i ustanowienia stref ochronnych, jeżeli mają one zastosowanie;

● określenie zmian w dotychczasowej infrastrukturze zagospodarowania terenu;

● mapy zawierające projekty podziału nieruchomości, w przypadku konieczności dokonania podziału nieruchomości, sporządzone zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami i przepisami prawa geodezyjnego i kartograficznego;

● oznaczenie nieruchomości lub ich części według katastru nieruchomości, które staną się własnością Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego;

● decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w rozumieniu przepisów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;

● opinie odpowiednich organów, w tym m.in.: ministra właściwego do spraw zdrowia, dyrektora właściwego urzędu morskiego, właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, właściwych miejscowo zarządu województwa, zarządu powiatu oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego zarządcy infrastruktury kolejowej i dyrektora parku narodowego.

Podstawa prawna
Ustawa z 28 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 161, poz. 1281).