Inwestor może rozpocząć budowę dopiero wówczas, gdy wydane przez starostę pozwolenie na budowę ma charakter ostatecznej decyzji administracyjnej. Jeśli strony postępowania mogą się od decyzji odwołać, inwestor powinien wstrzymać swoje przedsięwzięcie.
Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Ostateczną decyzją jest ta, od której nie przysługuje odwołanie w administracyjnym toku instancji (art. 16 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego). Może to zatem być decyzja organu I instancji, od której nie zostało wniesione odwołanie w terminie 14 dni od doręczenia decyzji stronie lub decyzja wydana w trybie odwoławczym przez organ II instancji. Decyzją ostateczną jest też decyzja wydana w I instancji przez ministra lub kierownika urzędu centralnego oraz przez samorządowe kolegium odwoławcze.

Właściwość organów

Właściwy w sprawie pozwoleń na budowę jest organ administracji architektoniczno-budowlanej. Zadania tego organu wykonują: starosta, wojewoda i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Z reguły zadania organu I instancji w tym zakresie wykonuje starosta. Wówczas wojewoda jest organem wyższego stopnia. W miastach na prawach powiatu, gdzie urzęduje prezydent, to właśnie ten organ jest odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń na budowę.
W odniesieniu do niektórych obiektów i robót budowlanych zadania organu I instancji administracji architektoniczno-budowlanej wykonuje jednak wojewoda. W sprawach, w których wojewoda wykonuje zadania organu I instancji administracji architektoniczno-budowlanej, zadania organu wyższego stopnia wykonuje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.



Strony postępowania

Stronami postępowania w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się na obszarze oddziaływania obiektu, będącego przedmiotem tego postępowania.
Pozwolenie na budowę, jako warunkujące rozpoczęcie robót budowlanych, może być wydane tylko przed rozpoczęciem inwestycji. Zgodnie z prawem budowlanym starosta lub prezydent musi wydać takie pozwolenie w terminie 65 dni od otrzymania wniosku inwestora. Decyzja starosty lub prezydenta upoważnia inwestora do rozpoczęcia budowy, a przez zatwierdzenie projektu budowlanego akceptuje plan budowy, w tym jej funkcję i konstrukcję oraz zamierzane zasady zagospodarowania działki budowlanej lub terenu budowy.

Zgłoszenie inwestycji

Nie w każdym przypadku jednak konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Odstępstwa od tej zasady, określone są w art. 29–31 prawa budowlanego. Polegają one najczęściej na zastąpieniu dla ustalonych rodzajów budów i robót budowlanych pozwolenia na budowę – zgłoszeniem zamierzonej budowy lub robót budowlanych właściwemu organowi, czyli staroście. Zgłoszenia inwestycji należy dokonać przed zamierzonym rozpoczęciem budowy lub robót. Do rozpoczęcia prac inwestor może przystąpić dopiero wówczas, gdy właściwy organ – starosta, w terminie 30 dni od zgłoszenia nie wniósł sprzeciwu. Robót nie można rozpocząć po upływie dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
Podstawa prawna
Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).