Przepis art. 33 ustawy z 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy – Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. nr 100, poz. 1085 z późn. zm.) nakłada na organ ochrony środowiska obowiązek wydania decyzji o zamknięciu składowisk odpadów niedostosowanych do wymogów przepisów o odpadach w terminie, który nie może przekraczać 31 grudnia 2009 r.
PROBLEM
Jakie działania powinny podjąć organy administracji publicznej w przypadku zamykania składowisk niespełniających wymagań?
MINISTER ŚRODOWISKA INFORMUJE
Podmioty zarządzające składowiskami odpadów zostały zobowiązane do przedłożenia organowi ochrony środowiska przeglądu ekologicznego istniejącego składowiska odpadów w terminie do 30 czerwca 2003 r. W sytuacji gdy z przeprowadzonego przeglądu wynikała konieczność dostosowania funkcjonowania składowiska do wymogów przepisów o odpadach, organ ochrony środowiska w zależności od wyników przeglądu, w terminie do 31 grudnia 2003 r., wydawał następujące decyzje administracyjne:
● określającą sposób dostosowania składowiska odpadów do wymogów przepisów o odpadach, a w szczególności określającą niezbędne wyposażenie składowiska konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania (art. 33 ust. 2 pkt 1 ustawy wprowadzającej),
● zobowiązującą zarządzającego składowiskiem do wystąpienia z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę lub jego zmianę, którego przedmiotem będzie przebudowa składowiska odpadów, oraz określającą jednocześnie termin złożenia tego wniosku (art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy wprowadzającej).
Jeżeli z przeglądu ekologicznego wynikał brak możliwości dostosowania funkcjonowania tego składowiska do nowych wymagań przepisów o odpadach, organ ochrony środowiska, z urzędu, w terminie do 31 grudnia 2003 r., wydawał decyzję o zamknięciu składowiska odpadów, określając jednocześnie termin zamknięcia składowiska oraz niezbędne działania do wykonania w czasie eksploatacji składowiska przed jego zamknięciem.



Organy administracji publicznej w przygotowywanych planach gospodarki odpadami obowiązane są uwzględnić m.in. zadanie polegające na zamykaniu składowisk niespełniających wymagań.
Plany gospodarki odpadami są opracowywane dla osiągnięcia celów założonych w polityce ekologicznej państwa oraz realizacji zasad gospodarowania odpadami, jak również w celu stworzenia w kraju zintegrowanej i wystarczającej sieci instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów spełniających wymagania określone w przepisach o ochronie środowiska. Plany gospodarki odpadami opracowywane są na każdym ze szczebli administracyjnych, tj. krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Krajowy plan gospodarki odpadami 2010 (KPGO 2010) został przyjęty uchwałą Rady Ministrów z 29 grudnia 2006 r. Wśród kierunków działań w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz kształtowania systemu gospodarowania odpadami określonymi w KPGO 2010 dla odpadów komunalnych zawarty jest kierunek dotyczący uporządkowania składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.
W wojewódzkich planach gospodarki odpadami zostały szczegółowo przedstawione działania zmierzające do realizacji bezpiecznego składowania odpadów oraz podane są harmonogramy budowy składowisk odpadów komunalnych jako integralnych elementów zakładów zagospodarowania odpadów lub modernizacji części składowisk oraz zamykania składowisk niespełniających wymagań. Zgodnie z zapisami KPGO 2010 w poszczególnych województwach powinno dążyć się do zredukowania liczby małych nieefektywnych składowisk lokalnych i zapewnienia funkcjonowania składowisk ponadgminnych w liczbie od 5 do 15 (maksymalnie) obiektów w skali województwa do końca 2014 roku.
W przypadku składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne preferuje się obiekty obsługujące obszar zamieszkiwany co najmniej przez 150 tys. mieszkańców. Łączna wielkość składowisk (ich pojemność chłonna) w województwie powinna być wystarczająca na co najmniej 15-letni okres eksploatacji. Należy zaznaczyć, że gospodarka odpadami komunalnymi nie będzie obejmowała i zamykała się w obrębie jednej gminy, ale w obrębie regionu gospodarki odpadami komunalnymi. Regiony te zostały określone w wojewódzkich planach gospodarki odpadami. W planach gospodarki odpadami dla poszczególnych województw uwzględnione są sytuacje związane z zamknięciem niektórych składowisk odpadów, a także projektowany jest system związany m.in. z regionalnymi zakładami zagospodarowania odpadów komunalnych, aby powstające odpady były w nich przetwarzane (na podstawie interpelacji nr 10683).