Przedsiębiorcy, którzy odnieśli szkodę w wyniku kryzysu lub klęski żywiołowej, będą mogli starać się o pomoc finansową w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Zmiany wprowadza przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt nowelizacji ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), który wczoraj został przyjęty przez Radę Ministrów.

Zakres przedsięwzięć

Zgodnie z przygotowanym projektem Ministerstwo Gospodarki chce poszerzyć zakres przedsięwzięć, na które może być przeznaczona pomoc finansowa udzielana przez Agencję. Według nowych przepisów PARP będzie mogła wesprzeć mikro, małych i średnich przedsiębiorców przy przygotowaniu wniosków o dofinansowanie lub udział w europejskich programach proinnowacyjnych, a także przeznaczyć środki na dostosowanie działalności do zmieniających się warunków rynkowych, w szczególności wywołanych kryzysem gospodarczym i finansowym.



W tym ostatnim przypadku wsparciem zostaną objęci także przedsiębiorcy posiadający zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.
Inaczej niż dotychczas wsparcia lub pożyczki nie będzie mógł otrzymać przedsiębiorca zbiorowy, wobec którego sąd orzekł zakaz korzystania z dotacji, subwencji lub innych form wsparcia finansowego środkami publicznymi. Pomoc będzie również udzielana firmom, które poniosły szkody w wyniku klęski żywiołowej, takiej jak powódź czy huragan.

Spłata należności

Termin spłaty całości lub części należności i wierzytelności Agencji będzie mógł być odroczony albo spłata całości lub części rozłożona na raty, jeżeli ich egzekucja okresowo będzie zagrażać ważnym interesom dłużnika, w tym jego egzystencji, a będzie istniało uzasadnione przypuszczenie, że spłata długu nastąpi w późniejszym terminie.
Proponuje się także wprowadzenie możliwości umorzenia należności lub wierzytelności Agencji nieprzekraczających 100 złotych łącznie od jednego podmiotu.
W zakresie organizowania, w porozumieniu z właściwymi instytucjami, przedsięwzięć informacyjnych i promocyjnych za granicą, Agencja będzie mogła tworzyć oddziały w innych krajach.