Na listę rzeczników będą się mogli wpisać obywatele innych państw Unii Europejskiej. Na rynku pojawią się kancelarie prowadzone przez rzeczników wspólnie z innymi prawnikami. Osoby chcące zostać rzecznikiem patentowym będą musiały zdać egzamin na aplikację.
Dzisiaj rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Proponowane zmiany dostosowują przepisy ustawy o rzecznikach patentowych do wymogów prawa unijnego i regulują sposób dopuszczania do wykonywania zawodu rzecznika w Polsce. Na nowo określają one także przebieg aplikacji oraz prowadzenie rejestru kancelarii patentowych działających w formie spółek kapitałowych.

Zagraniczni rzecznicy

Zgodnie z nowymi przepisami na listę rzeczników patentowych zostaną wpisane osoby, które nabyły kwalifikacje do wykonywania tego zawodu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej i posługują się językiem polskim.
Zagraniczni rzecznicy będą świadczyli usługi transgraniczne w Polsce, a obywatele państw członkowskich będą u nas odbywali aplikację rzeczniowską. W ten sposób projektowana nowelizacja dostosowuje przepisy ustawy o rzecznikach patentowych do wymogów prawa unijnego.
Projekt wprowadza istotne zmiany w sposobie wykonywania zawodu. Nie trzeba będzie go już wykonywać nieprzerwanie.
– Taki wymóg utrudniał w praktyce podejmowanie długoterminowych staży w kancelariach zagranicznych lub w zagranicznych urzędach patentowych i innych zadań, które umożliwiały rzecznikom patentowym podnoszenie kwalifikacji – mówi rzecznik patentowy Włodzimierz Gałązkiewicz z Brandpat Kancelarii Rzeczników Patentowych.



Wspólne kancelarie

Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły także powstawać wspólne kancelarie adwokatów, radców prawnych i rzeczników patentowych.
– Aby adwokat lub radca mógł zostać rzecznikiem patentowym, powinien uzupełnić swoją wiedzę z techniki, skoro ma prowadzić sprawy dotyczące wzorów patentowych i znaków towarowych – uważa rzecznik patentowy Ewa Wójtowicz z Kancelarii Rzecznika Patentowego Ewa Wójowicz.
Natomiast wykonywania tego zawodu nie będzie można łączyć z zawodami sędziego, prokuratora, notariusza, komornika, asesora sądowego, prokuratorskiego lub notarialnego. Niedopuszczalne będzie także wykonywanie zadań rzecznika i odbywanie aplikacji sądowej, prokuratorskiej lub notarialnej. Rzecznik nie będzie mógł także być zatrudniony w Urzędzie Patentowym, sądzie administracyjnym, Europejskim Urzędzie Patentowym, Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego oraz w organach wymiaru sprawiedliwości i ścigania.

Reklama usług

Autorzy projektu w sposób ogólny określili, że rzecznicy patentowi będą świadczyli pomoc w sprawach własności przemysłowej, natomiast zrezygnowali z wyliczania podmiotów, które z niej skorzystają. Pomoc będzie polegała na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, prowadzeniu badań stanu prawnego przedmiotów własności przemysłowej oraz zastępstwie prawnym i procesowym. W ramach pomocy technicznej rzecznicy będą przygotowywali opisy techniczne, zgłoszenia do ochrony przedmiotów działalności twórczej przeznaczonych do przemysłowego wykorzystywania oraz badali zakres ich ochrony.
Swoje usługi będą mogli rzecznicy reklamować za pośrednictwem wszelkich środków przekazu, pod warunkiem że nie dopuszczą się w ten sposób czynu nieuczciwej konkurencji oraz zachowają niezależność i tajemnicę zawodową. Zasady prowadzenia reklamy określi Krajowa Rada Rzeczników Patentowych.



Zasady rekrutacji

Projekt przewiduje również zmianę zasad naboru i przebiegu aplikacji rzecznikowskiej. Zamiast brać udział w konkursie, przyszli aplikanci będą zdawali egzamin konkursowy ustny i pisemny, którego zakres przedmiotowy określi znowelizowana ustawa. Aby zostać rzecznikiem, należy zdać jeszcze egzamin kwalifikacyjny, który umożliwi sprawdzenie przygotowania do samodzielnego i prawidłowego wykonywania zawodu oraz wiedzy m.in. z prawa: własności przemysłowej, autorskiego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego, procedury sądowej, europejskiego i międzynarodowego w zakresie ochrony własności przemysłowej i postępowania międzynarodowego w sprawach własności przemysłowej.
OPINIA
Adam Taukert
Urząd Patentowy RP
Proponowana nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych umożliwia tworzenie kancelarii patentowych w formie spółek multidyscyplinarnych z udziałem adwokatów i radców prawnych. Istotnym warunkiem utworzenia takiej kancelarii jest posiadanie większościowych udziałów lub większościowego pakietu akcji oraz większości głosów w organach statutowych i organach nadzoru spółki przez rzeczników patentowych. Możliwość tworzenia kancelarii w formie spółek przez rzeczników patentowych wspólnie z przedstawicielami innych zawodów prawniczych przyczyni się przede wszystkim do większej elastyczności rynku usług związanych z ochroną własności przemysłowej, co leży w interesie klientów poszukujących kompleksowej obsługi prawnej.
Nowe zasady dostępu do zawodu rzecznika patentowego / DGP