statystyki

Menedżerowie będą rządzić sądami zamiast prezesów

autor: Katarzyna Wójcik-Adamska06.05.2010, 09:23; Aktualizacja: 06.05.2010, 17:12

Sądy mają być zarządzane przez dyrektorów, którzy przejmą funkcje menedżerów – takie zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych zapowiada minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

reklama


reklama


Podczas wczorajszej debaty „DGP” i Forum Obywatelskiego Rozwoju na temat skuteczności naszego wymiaru sprawiedliwości minister zapowiedział też znaczące zmiany w warszawskim sądzie apelacyjnym. Tutaj bowiem wpływa najwięcej spraw, a na rozstrzygnięcie czeka się najdłużej. – Rozważamy przesunięcia dwóch sądów okręgowych z apelacji warszawskiej do innych apelacji – mówił minister sprawiedliwości. Zdaniem resortu takie przesunięcie spraw do mniej obciążonych sądów skróci czas ich rozpoznawania. Przewlekłość postępowań jest zmorą polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dochodzenie należności w naszych sądach trwa średnio 830 dni. Dla porównania na Litwie tylko 210, a we Francji – 331 dni.

Coraz wyższe nakłady na wymiar sprawiedliwości nie przekładają się na efektywność zarządzania budżetami sądów. Dlatego ministerstwo chce zastąpić nieefektywne sądy rejonowe wydziałami zamiejscowymi. Dotyczy to na przykład sądu we Wschowie. Pracuje w nim czterech sędziów, w tym prezes. Utrzymanie tej placówki kosztuje niewspółmiernie dużo. – Struktura sądów pochodzi z czasów, w których ludzie dojeżdżali tam furmankami. Dzisiaj odległości między sądami mogą być większe bez uszczerbku dla obywatela – tłumaczy Kwiatkowski.

Oczekiwanie na rozstrzygnięcie w sprawach majątkowych ma skrócić rozszerzenie dostępu do ksiąg wieczystych przez internet. W pierwszej kolejności otrzymają taką możliwość komornicy i notariusze. Odciąży to wydziały ksiąg wieczystych w sądach rejonowych, które za każdym razem muszą wydawać odpis księgi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • i to będzie funkcjonowało jak obecnie PKP(2010-05-06 10:07) Odpowiedz 00

    ??

  • mistrz(2010-05-06 15:48) Odpowiedz 00

    Przecież tutaj chodzi o zarzadzanie mieniem,finansami sadu ,a nie o orzecznictwo,wiec dlaczego sedziowie takie sie pienicie.Gość który pisze ,że prokuratura realizuje polityke karną rzadu nie ma pojecia o czym mówi.Kolego polityke to realizuja politycy,a nie organ ochrony prawnej,głąbie.

  • Hipoteza(2010-05-10 15:18) Odpowiedz 00

    W sumie na próbę niech będzie. Jak wystko się będzie paprać to w ustnych motywach wyroku z dnia 10.V.2032 roku będzie można dodać: " I wie Pan, gdy pański dziadek zakładał sprawę w 2010 roku, to wówczes nastał dyrektor sądu i powiedział, że z uwagi na budżet nie można wywołać opinii biegłego, bo za droga, a pracwnków z sekretariatu w ramch cięcia kosztów zwolnił, ale zawsze może Pan jeszcze raz zagłosowac w wyborach", bo gdyby po dodze ten sędzia co miał na początku sprawę dożył stanu spoczynku, po 90 latach pracy, to ...

  • Irakay(2010-05-07 10:38) Odpowiedz 00

    Nie oszukujmy się, sądy są źle zarządzana. Skoro sędziowie nie radzą sobie i nic nie zrobili, aby sytuację polepszyć to w końcu ktoś coś z tym zrobił.
    A sukces lub porażka nowego systemu, jak zawsze będzie zależeć od ludzi, którzy będą zarządzać.

  • podsądny(2010-05-07 10:02) Odpowiedz 00

    Idea jest dobra, a spartolić można oczywiście wszystko. Wiem jak wygląda zarządzanie sądami. Sędziowie bawią się w prezesów nie mając do tego kwalifikacji. Gdyby w tym czasie orzekali było by wszystkim lepiej. Głównym problemem (moim zdaniem) jest brak porozumienia we własnym środowisku. Sędziowie muszą przestać się spierać i mimo różnic ustalić wspólne stanowisko. Ot, taka polska przywara...

  • wieloletni obserwator prokuratury(2010-05-06 22:37) Odpowiedz 00

    Sądem zarządzać powinien sędzia-jako ustawowy kierownik jednostki. Dyrektorzy finansowi to są służby pomocnicze (jak powiedział mądry prokurator są po to,żeby sędziom sie lepiej pracowało). w ustawie o finansach publicznych umocowany jest tylko główny księgowy i jest to instytucja stara,znana od dawna. Jeżeli taki dyrektor przejmie rolę kierownika jednostki, to oprócz tego,że jest to niezgodne z prawem finansów publicznych ,to wszystkie czarne scenariusze wyżej opisane się zrealizują. W obecnej rzeczywistości jest tak,że niektórzy prokuratorzy okręgowi zatrudniają swoich znajomych i wchodzą z nimi w układy i dzieją się rzeczy różne.

  • TikTak(2010-05-06 22:35) Odpowiedz 00

    To jakiś absurd. Zmiany powinny następować, ale po przemyśleniu i przeanalizowaniu konsekwencji takich zmian. U nas jest jak zwykle bałagan.

  • eyr(2010-05-06 19:11) Odpowiedz 00

    Przewodniczący wydziału będzie teraz zebrać u takiego menagera o dodatkowe etaty pracowników

  • kuklux(2010-05-06 17:17) Odpowiedz 00

    pięknie.
    Jak dyrektor zacznie teraz sprawdzać listę obecności sędziom i rozliczać ich z tego co "napracowali się" w domu to dopiero będzie pięknie.

  • Prawo Parkinsona(2010-05-06 16:52) Odpowiedz 00

    Żeby istnieć Minister musi czymś zarządzać.Prokuratorami i sędziami nie można to może Dyrektorami niezawisłych Sądów. To dopiero szopka na skalę europejską.

  • radca(2010-05-06 16:00) Odpowiedz 00

    WRESZCIE!!!Może teraz się okaże jak wygląda organizacja pracy tych instytucji i zarządzanie i wykorzystanie czasu pracy.To samo powinno być w prokuraturze i szpitalach!!!Sędziowie niech sądzą a nie bawią się w zarządzanie.

  • (ś)Ciek(2010-05-06 14:31) Odpowiedz 00

    Pamiętam, że kilka lat temu było 310 samych sądów rejonowych (teraz jest pewnie więcej) więc licząc skromnie pensję 10.000 zł miesięcznie, utrzymanie tego tworu kosztowałoby nas prawie 40 mln zł rocznie. Do tego sądy okręgowe i apelacyjne ...

  • pio(2010-05-06 09:49) Odpowiedz 00

    Teraz właśnie okazuje się po co jest Ministerstwo Sprawiedliwości – zarządzenie sądami przejdzie pod dyrektorów, a nad nimi nadzór sprawować będzie MS. To ewenement w skali świata; prokuratura (która realizuje przecież politykę rządu w zakresie ścigania przestępstw) uzyskała niezależność (także w kwestii finansowej), zaś sądy choć niezależnymi być powinny, podlegać będą MS. Brawo. Proponuję jeszcze uniezależnić służbę więzienną (obok sądów to drugi dział MS), wtedy Pan Minister będzie mógł jeszcze dokładniej przyjrzeć się tym leniwym, niewydajnym i na razie jeszcze niezawisłym sędziom.

  • -(2010-05-06 14:31) Odpowiedz 00

    i jeszcze znowu to samo kłamstwo !!! o dochodzeniu należności w 830 dni , przecież już to było 100000 razy wyjaśniane ile z tego jest przed sądem a ile w egzekucji !!! czy wy w GP wogóle czytać umiecie !!!??? Ciemny lud wszystko kupi !

  • praktyk(2010-05-06 13:45) Odpowiedz 00

    A na czym to "zarządzanie" miałoby polegać? Jak sie okazuje projekt ustawy przewiduje nie tylko władztwo finansowe ale tez nad pracownikami adminstracyjnymi. Teraz to sie dopiero zacznie kocioł.

  • taka jest prawda(2010-05-06 13:31) Odpowiedz 00

    głupich ministrów nie trzeba szukac.. wystarczy ze sa z PO

  • Łukasz(2010-05-06 13:42) Odpowiedz 00

    Dziękujmy Trybunałowi Konstytucyjnemu... Otworzył puszkę... i zacznie teraz przecierać oczy ze zdumienia...bo sędziowie przestają się dziwić CZEMUKOLWIEK!

  • :)(2010-05-06 11:16) Odpowiedz 00

    A czego sie tu dziwić, przecież pan minister z tego co wiem nie skonczył zadnej aplikacji, a do MS prezyszedł z samorządu. Tak długo jak długo sedziowie nie przystąpia do radykalnych działań absurdalne pomysły bedą sie powtarzać.
    Ps. dyrektor organizować prace sędziom ?
    A gdzie to kolega sędzia orzeka, chęnie poznam

  • -(2010-05-06 11:01) Odpowiedz 00

    Na pewno wybiorą najlepszych Menażerów , w "Konkursach" oczywiście.
    Już teraz finansowy potrafi nie zgodzić się na zakup kodeksu dla sędziego - może sobie przecież wydrukowac z lexa...
    Rzygać mi się chce jak słyszę o "zawodowychy menadżerach" , kolesiach z partyjnego nadania , zwycięzcach "konkursów". Jak chcą grabić pod siebie , niech grabią ale zwykłą bezczelnością jest sprzedawać taki kit !!!
    To wszystko dla Ojczyzny ! Dla POLSKI ! Alleluja !!! Ciemny lud wszzystko kupi !!!

  • hossa(2010-05-07 08:18) Odpowiedz 00

    MS to chyba najgorzej pracujące ministerstwo w tym rządzie, porażka za porażką, nowy minister co pół roku, wymyślanie kuriozalnych "reform" tylko po to by wykazać że coś się robi...Koszmar