Adwokaci są zdecydowanie przeciwni połączeniu zawodów prawniczych. Wbrew oczekiwaniom za zjednoczeniem nie opowiedział się jednoznacznie również Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.
Aż 76 proc. adwokatów jest przeciwko propozycji połączenia zawodów prawniczych. Tylko 21 proc. z nich jest zdania, że byłoby to dobre rozwiązanie. Diametralnie odmienne opinie panują wśród samorządu radcowskiego. Za połączeniem opowiedziało się 65 proc. radców prawnych, przeciwnego zdania było 28 proc. z nich. Takie dane wynikają z badań przeprowadzonych wśród prawników na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej.
W sobotę odbędzie się Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury, który zajmie stanowisko wobec propozycji połączenia zawodów prawniczych.
– Na zjeździe przedstawimy też alternatywne wobec rządowych koncepcje reformy funkcjonowania zawodu adwokata, jak też całego wymiaru sprawiedliwości – powiedziała Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA.
Pomimo pozytywnego podejścia radców do pomysłu zjednoczenia wiele zastrzeżeń wobec połączenia wyraziły na swoim zjeździe władze samorządu radcowskiego.
– Wbrew oczekiwaniom samorząd radców prawnych na niedawnym zjeździe nie opowiedział się za integracją z adwokaturą. Negatywne stanowisko wobec takiej koncepcji prezentowały wcześniej niektóre okręgowe rady radcowskie i większość adwokackich – stwierdził adwokat Krzysztof Boszko, sekretarz NRA.



Najbardziej kontrowersyjną kwestię, która dzieli przedstawicieli obu zawodów, stanowi możliwość pracy adwokatów na umowę o pracę. Za możliwością pracy na etacie opowiedziało się 58 proc. radców prawnych. Zdecydowanie przeciwni takiemu pomysłowi są jednak adwokaci. 71 proc. z nich nie zgadza się na takie rozwiązanie. Głównym argumentem podnoszonym przez adwokaturę jest utrata niezależności wykonywania zawodu. Wskazują oni również, że pozytywne podejście radców jest konsekwencją pozostawienia im wszystkich dotychczasowych uprawnień, bez wprowadzenia ograniczeń obowiązujących obecnie adwokatów.
Zbadano również wpływ połączenia na jakość i dostępność pomocy prawnej, których poprawę miałaby w założeniu przynieść ustawa o Nowej Adwokaturze. 66 proc. radców stwierdziło, że złączenie zawodów prawniczych nie będzie miało wpływu lub przyniesie poprawę jakości świadczonych usług. Natomiast 58 proc. adwokatów uznało, że poziom usług się pogorszy. Przedstawiciele obu zawodów zgodnie twierdzą, że połączenie nie wpłynęłoby na zwiększenie dostępności pomocy prawnej.
Adwokaci podkreślili, że brak zgody któregokolwiek z samorządów na połączenie uniemożliwi jego przeprowadzenie.
W wyniku przymusowego połączenia powstałby twór niezdolny do sprawnego działania, który nie mógłby poprawiać dostępności i jakości usług.