statystyki

Abonament RTV: w marcu emeryci muszą złożyć wnioski

autor: Daria Stojak26.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 26.02.2010, 10:20

Osoby, które ukończyły 60 rok życia, ze zwolnienia od płacenia opłat abonamentowych skorzystają najwcześniej od 1 kwietnia 2010 r. Warunkiem jest załatwienie wszystkich formalności na poczcie jeszcze w marcu.

reklama


reklama


Jeszcze w marcu emeryci zapłacą za abonament RTV. Z początkiem tego miesiąca nabędą oni uprawnienia do zwolnienia, ale nie oznacza to, że będą mogli przestać płacić za radioodbiorniki.

– Zwolnienie z opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożono w placówce pocztowej odpowiednie dokumenty – wyjaśnia Grażyna Szalla, kierownik Działu Obsługi Abonamentu RTV Poczty Polskiej

Chodzi o wypełnienie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień i przedstawienie dokumentu potwierdzającego takie uprawnienie. W konsekwencji status abonenta bezpłatnego z tytułu uprawnień wprowadzonych nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych można uzyskać najwcześniej od 1 kwietnia 2010 r.

Nowa kategoria zwolnień obejmuje sześćdziesięciolatków, którzy otrzymują emeryturę nie wyższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku (w 2009 r. było to 1551,48 zł). Wymagane jest także, aby odbiorniki RTV były zarejestrowane na osobę uprawnioną do zwolnienia.

Trzeba potwierdzić status

Spełnienie warunków trzeba potwierdzić, przedstawiając dowód osobisty i odcinek emerytury lub decyzje o przyznaniu albo waloryzacji emerytury.

Osoby, które dopełnią formalności w marcu 2010 r., zwolnienie od opłat uzyskają od 1 kwietnia 2010 r. Wówczas obowiązane są do uiszczenia opłat do marca 2010 r. włącznie. Gdy dopełnienie formalności w urzędzie pocztowym nastąpi w kwietniu 2010 r. – zwolnienie od opłat będzie obowiązywać od 1 maja 2010 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • ett(2015-01-09 13:17) Odpowiedz 00

    banda złodzieji

  • upierdliwy(2010-03-06 14:52) Odpowiedz 00

    Przepraszam, właśnie w tej chwili go zauważyłem.

  • grazyna157@wp.pl(2010-03-14 15:32) Odpowiedz 00

    Czy ktoś mógłby wyjaśnic ustęp 2 Art.1 z ustawy o opłatach abonamentowych Dz.U. z 2010r. Nr.13 ,poz.70.
    Jaki zapis on uchyla z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. ( Dz.U.Nr.85, poz 728)

  • b.c(2010-03-12 10:32) Odpowiedz 00

    Jak to wtym polskim prawie jest,jestem emerytką mam 58 lat moja emerytura wynosi 1000 pln ale nie mam 60-ciu lat.pani w okienku na poczcie powiedziała że jestem zamłoda.

  • J24(2010-03-10 22:04) Odpowiedz 00

    Moi drodzy, ale zrobili nam pranie mózgu. Wszyscy zastanawiają się nad tym dlaczego i jak mamy płacić i kto, na jakich papierkach zostanie zwolniony i dla czego. Sedno sprawy leży gdzie indziej. A po co mamy płacić abonament Państwowej RTV??? Przecież PŁACIMY PODATKI na utrzymanie PAŃSTWA!!! I to nie małe. od 19 do 40% podatek od zarobków
    22% podatku VAT
    elastyczny podatek AKCYZOWY od towarów powszechnego użytku: papierosy, alkohole, benzyna, ropa, gaz, energia elektryczna i nie wiadomo co.
    Podatek graniczny czyli cło: za samochody, maszyny i za co popadnie.
    podatek nazywany składką do ZUS, na leczenie, emeryturę, fundusz pracy i j.w
    Te wszystkie podatki są ściągane po cichu z obywatele. To oczywiście jeszcze nie jest wszystko. Jak już wyciągniesz kopyta i coś uciułasz, to Twoje dzieci zapłacą podatek od wzbogacenia, a jak będą się jeszcze uczyć to będą im rosły odsetki. Gdy zmuszą Cię do latania po urzędach i przedkładania różnych papierków, to będziesz płacił za bilety lub benzynę, zdzierał zelówki, tracił czas i płacił za wystawianie tych papierków. Głupota poszła tak daleko, że zaświadczenie ze szkoły, że 13 letnie dziecko się uczy, to za mało. Musisz to udowodnić Świadectwem Urodzenia, że masz dziecko. I zaświadczeniem z Urzędu Skarbowego, że dziecko nie figuruje na ewidencji. Gdy idziesz do Państwowego Sądu musisz płacić. Podatek gruntowy też musisz zapłacić, czyli za działkę i ziemię pod budynkiem. Na wołowej skórze zabraknie miejsca aby to zdzierstwo opisać.
    Z tych podatków Państwo ma utrzymać całą infrastrukturę związaną z jego funkcjonowaniem. Ale Państwu mało i mało. No więc za Państwową RTV też trzeba zapłacić. A gdzie daniny dla Zarządców Kościoła???
    Teraz najważniejsze. NA KOGO NARZEKACIE??? Za nazwą PAŃSTWO kryją się ludzie. Za nazwą RZĄD kryją się ludzie, Tak jest z Sądem, Policją Prokuraturą. Teraz najważniejsze. Co to są za ludzie. Otóż są to Wasze wymagistrowane dzieci lub wnuki, Które posyłaliście na studia tylko i wyłącznie po papiery, A teraz te samolubne "naukowce" siedzą, nic nie kumają i przekładają papiery, utrudniając wszystkim życie jak tylko mogą. ONI nie pracują po to abyście byli zadowoleni. Z ich durnej pracy ma być zadowolony przepis.
    Ale jedno jest najważniejsze ONI nie ciągną krowy za frędzle, nie obrządzają świń i nie wyrzucają widłami obornika, a to jest szczęście, ale nie dla nas.

  • uparty(2010-03-10 16:25) Odpowiedz 00

    Dlaczego w powyższym opisie, jest dopisane," ale nie oznacza to że za radio nie trzeba będzie płacić'. Kto to wymyślił za mądraliński, przecież wyraźnie pisze że emeryci powyżej 60-tego roku życia będą zwolnieni z opłat RTV. Gdyby zwolnieni byli tylko z opłat telewizji, pisałoby że są zwolnieni z opłat TV.
    Czy jest ktoś, jeszcze mądrzejszy od mądralińskiego i wyjaśni mi te pomylone pojęcia.

  • Sławomir Antoniuk(2010-03-09 16:45) Odpowiedz 00

    Ludzie-kto dokonał tych bzdurnych wyliczeń utraty wpływów z tytułu dodatkowych zwolnień opłaty abonamętu rtv. Jeśli rtv utrzymywała część tych najbiedniejszych emerytów-to hańba rządzącym.

  • hendrak(2010-03-09 14:42) Odpowiedz 00

    Jestem ciekawy czy nowe dowody również będą takie małe że starsza osoba nie będzie mogła przeczytać co tam jest zapisane jak mi wiadomo że w innych krajach eu dowody są czytelne i dla starszych osó a w polsce jak zwykle są napisane małymi literami że nie można nic na nim odczytać jak zwykle u nas jest to już tradycja i wszystko musi być inne

  • upierdliwy(2010-03-06 14:08) Odpowiedz 00

    Nie jest dla mnie zrozumiały opis, iż emeryci nie będą płacić za RTV, lecz będą musieli płacić za radio. Czy to znowu nie jest poroniony jakiś pomysł? Przecież skrót RTV to samo za siebie mówi że jest to radio i telewizja. Gdyby zniesienie opłaty miało dotyczyć tylko telewizji pisałoby TV. Swoją drogą skoro mam składać jakiś wniosek to dlaczego nie ma go w internecie? Dlaczego muszę specjalnie fatygować się na pocztę, wystawać w długiej kolejce specjalnie po druczek i potem ponownie stać w kolejce, żeby żeby go zdać. Byłby na stronie internetowej to sam mogę sobie go wydrukować, w domu wypełnić i zanieść wypełniony druczek na pocztę. Czyżby brak szacunku ze strony poczty dla starości? A może?, po co umożliwiać komuś szybkie dostarczenie wniosku, może zdąży wpłynąć jakaś bez zwrotna gotóweczka. Chciałbym zobaczyć taki wniosek w internecie, bo to również zaoszczędzi pieniądze żądającemu złożenie, papier i tusz to też jest wydatek.

  • kania(2010-03-16 14:06) Odpowiedz 00

    Mój mąż od ponad 10 lat ma orzeczoną całkowitą czasową (co 2 lata przedłużaną) niezdolność do pracy. RTV od początku małżeństwa są zarejestrowane na mnie, więc z tego co w artykule jest napisane wynika, że zwolnienia nie dostaniemy. Coś tu nie gra.

  • Zbigniew(2010-03-07 11:02) Odpowiedz 00

    Mi odmówiono przyjęcia wniosku na poczcie,bo emerytura brutto przekracza 7 zł.

  • upierdliwy(2010-03-06 14:48) Odpowiedz 00

    Dlaczego mój komentarz, nie został dodany? Czyżby za dużo prawdy?

  • KAZIK(2010-03-06 11:10) Odpowiedz 00

    Czy te przepisy dotyczą wyłącznie emerytów,czy również rencistów,którzy posiadają przyznaną rentę na stałe.

  • Waldemar Gibała(2010-03-05 22:33) Odpowiedz 00

    To my starzy ludzie musimy dreptać na pocztę, stać w kolejce,tłumaczyć się przed przed smarkatą panienką,że mam emeryturę niższą o połowę od jej pensji/w moim przypadku to akurat moja była uczennica/że lat mam dużo więcej niż jej tatuś,a to wszystko po to,by być zwolniony z obowiązku płacenia podatku za posiadanie muzealnego telewizora ! A wysłać pismo nie wystarczy?! Niech sobie sprawdzają jeśli nie wierzą komuś,kto z naiwności swej płacił abonament przez całe swoje dorosłe życie !

  • Zojka(2010-03-04 09:19) Odpowiedz 00

    Dużo szumu i krzyku a w rzeczywistości ze zwolnienia może skorzystać ten co ma brutto niecałe 780 zł. sądzę że takich emerytów już nie ma zbyt wielu a jeśli są to na schyłku swojego życia i im z racji ukończonego wieku 75 lat przysługiwało zwolnienie z opłaty. Debata nad ustawą trwała prawie rok , sądzę iż koszty debaty przewyższyły efekt zwolnienia , chyba nawet rolnicy z tego nie skorzystają, zatem kolejny bubel legislacyjny.

  • Marco(2010-03-02 22:21) Odpowiedz 00

    Super mam nadzieję, że emeryt z kwotą brutto jakieś 840 złotych powinien płacić
    o ile nie ma renty przyznanej na stałe. tyle tylko, że renty na stałe ZUS zlikwidował bodajże od 2000 roku. Tak więc sprawa jest prosta płacisz dalej - pomimo, że nie masz za co żyć. No cóz 200 złotych dla pana Prezesa to zawsze 200 więcej nie mówiąc już o 30 ,000,000 mieszkanców. Myślę, że powinno sie placić za odbiór ( to co w pakiecie ) niech zakodują sygnał i po sprawie. Jak można pobierac abonament od czegos co nie jest ich własnością? Abonament za odbir owszem, ale za posiadanie? Ile osób z rzadu płaci abonament?

  • bp(2010-03-03 07:43) Odpowiedz 00

    to bzdura znowu zarabianie na rencistach a gdzie sa ukarani ci co nie placa

  • Edward(2010-03-16 09:11) Odpowiedz 00

    płacę już ten haracz 36 lat, a mam już 67 lat i myślałem,że wreszcie się od tego uwolnię, niestety moja emerytura brutto jest o 192 zł za wysoka-- bogacz.

  • ola(2010-03-17 10:15) Odpowiedz 00

    a co z tymi ;Dotychczas abonament był na męża ,który miał powyzej 1500zł Czy można teraz zarejestrować na żonę,/900zł/

  • lebicka(2010-03-01 15:15) Odpowiedz 00

    Ja nie zgadzam się na abonament przy opłacie za prąd ponieważ mieszkanie stoi puste niema w nim żadnego odbiornika i co cwaniaczki mam dopłacać do was. gdzie tu sprawiedliwość? A w myśl jednego z ostatnich orzeczeń trybunału kat nie może mieć więcej niż ofiara dlaczego dziennikarz TVP ma mieć więcej niż emeryt?