Paszport biometryczny dla dziecka poniżej 5. roku życia będzie ważny tylko przez rok - to jedna ze zmian w przepisach dotyczących dokumentów paszportowych, które od piątku wchodzą w życie.

Nowe zasady wydawania paszportów zostały określone w nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych z 4 września 2008 r. "Chodziło o uporządkowanie przepisów, które naszym zdaniem w praktyce się nie sprawdziły oraz o ułatwienie rodzicom załatwiania spraw paszportowych" - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Dzieciom do lat 5 wydawane będą paszporty tymczasowe. Nowością jest to, że rodzice nie będą musieli przychodzić z dzieckiem - ani kiedy składają wniosek o ten dokument, ani po jego odbiór.

Rodzice będą mogli sami odebrać także wydawany na ich życzenie paszport biometryczny dla dziecka (potrzebny np. w Kanadzie). W przypadku tego dokumentu obecność malucha jest wymagana przy składaniu wniosku. Od piątku paszport biometryczny dla dziecka w wieku do lat 5. będzie ważny rok, a nie jak do tej pory pięć lat.

Do uzyskania paszportu dla dziecka nadal jest konieczna zgoda obu rodziców - wyrażona osobiście lub w formie oświadczenia potwierdzonego notarialnie.

Nowela uporządkowała kwestie opłat za wydanie paszportu dla dziecka. Teraz maluchy do lat 5, uczniowie oraz studenci korzystają z 50-proc. ulgi i płacą 30 zł.

W wyjątkowych sytuacjach obywatel Polski może mieć dwa ważne paszporty. Od piątku ważność tego drugiego dokumentu została skrócona z 10 do dwóch lat. Drugi paszport wydawany będzie tak jak dotychczas przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a opłata za niego wynosi 280 zł.

Od piątku paszporty będą wydawane przez wojewodów właściwych dla miejsca stałego pobytu osoby starającej się o dokument. W razie braku takiego miejsca paszport będzie wydany w ostatnim miejscu stałego pobytu.

Paszporty osób, które zrzekły się polskiego obywatelstwa będą traciły ważność automatycznie w chwili, gdy Prezydent RP wyrazi zgodę na zrzeczenie się obywatelstwa.