Chcę zobowiązać spółdzielnię mieszkaniową do ustanowienia odrębnej własności lokalu. Chodzi o mieszkanie, które zajmuję od lat. Spółdzielnia dobrowolnie nie chce dokonać tych formalności. Zarząd zdaje sobie sprawę, że po wyodrębnieniu lokali, właściciele będą stanowili wspólnotę i planują zrezygnować z usług spółdzielni. Będą domagali się również podziału majątku spółdzielni, by występując, zabrać przypadającą im część. Czy w tej sytuacji sąd może zobowiązać spółdzielnię mieszkaniową do ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Tak. Można wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Wnioskodawcą jest w takich sytuacjach osoba, której przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Uczestnikiem postępowania zaś spółdzielnia mieszkaniowa, w której budynku znajduje się lokal, którego wniosek dotyczy. Wnioskodawca ma prawo domagać się przeniesienia na swoją rzecz własności lokalu wraz z udziałem w prawie własności części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali oraz udziału w prawie własności lub wieczystego użytkowania gruntu objętego księgą wieczystą. We wniosku trzeba podać jej numer (księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości w wydziale wieczystoksięgowym właściwego sądu rejonowego). Wnioskodawcy przysługuje udział obliczony jako stosunek powierzchni użytkowej jego lokalu i pomieszczeń do niego przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Ma on też prawo żądać, by spółdzielnia mieszkaniowa przedstawiła aktualny wypis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, w której zostanie wyodrębniony lokal. Może też domagać się od spółdzielni wykazu innych osób uprawnionych, które również są zainteresowane wyodrębnieniem swoich mieszkań i złożyły wnioski o przeniesienie na ich rzecz własności zajmowanych lokali.
Aby móc wystąpić z wnioskiem o wyodrębnienie własności lokalu po to, by w budynku powstała wspólnota, wnioskodawcy nie mogą być dłużnikami spółdzielni. Nie powinni zalegać z opłatami czynszowymi, a lokal nie może być obciążony jakimikolwiek długami.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ